Ünlü Genç Bir Tasarımcının Moda Dünyasından Ayrılması Mümkün mü?

Ünlü Genç Bir Tasarımcının Moda Dünyasından Ayrılması Mümkün mü?

Dünya Modası

Moda dünyası zorlu bir dönemden geçiyor. Yıllardır üretim yapan bir çok marka iflas ediyor ya da iflas etmenin eşiğinde. Bu listeye eklenen en yeni isimse tasarımcı Zac Posen. 21 yasında jet hızıyla moda sektörüne giriş yapan yetenekli tasarımcı çok kısa sürede yıldızların vazgeçilmezi haline gelmişti.

60 kişilik ekibiyle sadece ünlülere haute couture tasarımlar yapan modacının kıyafetleri kırmızı hali davetlerinin hepsinde en çok seçilen marka olmayı başarmıştı. Michelle Obama, Katie Holmes, Kardashian ailesinin hemen hemen bütün kadınlarına, süper modellere hazırladığı olağanüstü tasarımlar takipçilerini ona hayran bıraktı.

Amerikanın en çok seyredilen Project Runway isimli tasarımcıların yarıştığı Televizyon programında da jüri üyesi olarak ekran karşısında çok sayıda seyirci kazanmayı başardı.

Moda Tasarımı

Ünlü Moda Devi Zac Posen Kapanıyor

Ama ne yazık ki geçtiğimiz günlerde, bir türlü maddi problemlerini çözemediği için atölyesinin kapılarını kapatmak zorunda kaldı. Farklı finansörlerden yardım istemesine rağmen, markasını kurtarmayı başaramadı. Amerikanın en seçkin, en zengin kesimine tasarım yapan bir tasarımcının iflas etmesi anlaşılabilir bir şey değil. Ama bu ekonomik zorluklar sadece Zac Posenin başına gelmiyor.

New York’da Manhattan’ın en ünlü caddelerinden 5th Avenue’da son 3 senede bir kaç mağaza kapandı. Hatta sadece 5th Avenue’da değil, bir yukarı paralel caddede Madison Avenue’da bulunan Barney’s New York bir kaç hafta önce kapanacağının haberini paylaştı. Barney’s, Harvey Nichols’a benzeyen sadece lüks markaların satıldığı, Amerikanın en prestijli mağazalarından biri. Bu kadar popüler bir mağazanın kapanması satılan pahalı ürünlere rağmen Madison Avenue’daki mağazanın kirasını, çalışanların maaşlarını karşılayamadığını gösteriyor.

Moda Dünyası

Kapanan Barney’s mağazası belki bir daha açılmayabilir ama Zac Posen biraz ara verdikten, kendini dinledikten sonra yeni projelerde yer alacağını açıkladı. Bu kadar maharetli genç bir tasarımcının moda dünyasından ayrılması mümkün değil. Belki Zac Posen’i ileride önemli markaların kreatif direktörü olarak görürüz. Kim bilir?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir