Uluslararası Ankara Öykü Günleri Başlıyor!

Uluslararası Ankara Öykü Günleri Başlıyor!

Uluslararası Ankara Öykü Günleri

Hepimizin, içimizde saklığı tuttuğu en az bir öyküsü vardır. Yazma yeteneği olanlar, bu öyküleri kağıda dökecek kadar şanslı olan kişilerdir. Yazamayanlar ise okudukları kitaplarda kendi öykülerinden izler arayıp durur boyuna.

Bir bakıma, mistik bir yolculuktur bu. Hele bir de kitabın yazarı şu an hayattaysa onunla tanışmak için fırsat kollamak kaçınılmazdır. Hikayelerinizi bu kadar benzer kılanın ne olduğunu anlamak, belki de kendi iç yolculuğunuza ışık tutacak bir sıçrama olacaktır. Okur yazar buluşmaları, sadece kitapların imzalandığı kısa karşılaşmalar değil, aynı zamanda okurla yazarın ruh dünyalarındaki köprülerin sağlamlaştığı kıymetli anlardır.

Ankara’da kitap tutkusu…

Kitap tutkunlarının sabırsızlıkla beklediği Öykü Günlerinin, yılın belli zamanlarında farklı şehirlerde yapılması bir gelenek haline geldi. Bu etkinliklerden biri olan Uluslararası Ankara Öykü Günleri için hazırlıklar tamamlandı. Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği, 14 yıl boyunca başarıyla gerçekleştirdiği Uluslararası Öykü Günlerini 15. kez yapmaya hazır. Ankaralı kitap severler için, dolu dolu bir etkinlik olacak Öykü Günlerinde sevdiğiniz yazarlarla uzun sohbetler edebilir ve iç dünyanızı aydınlatacak yeni yazarlarla tanışabilirsiniz. Öykü okumaları, paneller, konferanslar, okur yazar buluşmalarıyla dopdolu beş gün geçirmek için öykünün kapıları 20 – 25 Mayıs’ta Ankara’da aralanacak.

Uluslararası Ankara Öykü Günleri

Usta yazarlar unutulmadı!

2014 yılında Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez anısına düzenlenen Uluslararası Ankara Öykü Günleri bu yıl, kısa bir süre önce aramızdan ayrılan usta yazar Yaşar Kemal anısına gerçekleştirilecek. Onur Ödülü ise yazar ‘büyülü gerçeklik’ akımının Türkiye’deki önemli ismi olarak kabul edilen Latife Tekin’e verilecek.

Her dakikası edebiyatla dolu bir etkinlik…

Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneğinde öykü günleri boyunca her gün saat 11.00 ya da 11.30’da başlayarak, öyküler okunacak, öykü üzerine kısa konuşmalar yapılacak ve paneller düzenlenecek.

Öykü Günlerindeki panel, konuşma ve konferanslardan bazılarının isimileri şöyle:

  • Gürcü Öykücülüğü
  • İsveç Öykücülüğü
  • Dünden Bugüne Kürt Öykücülüğü
  • Ankara’dan Yolu Geçen Öyküler
  • Çağdaş Türkçe Edebiyatta İstanbul Dışı
  • Kültürlerarası Bir Köprü Olarak Edebiyat
  • Edebiyat Atölyelerinden Yazar Çıkar mı?
  • Edebiyatta Eril Dil
  • Emek ve Öykü
  • Genç Öykücüler Konuşuyor

Etkinliğin son gününde Haldun Taner’in 100. doğum yılı kutlanacak.

Tarih: 20 – 25 Mayıs 2015
Etkinliği, Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği facebook sayfasından takip edebilirsiniz.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir