Uçuş Check-in İşlemlerinin Tamamı Bilgisayarla Yapılabilecek

Uçuş Check-in İşlemlerinin Tamamı Bilgisayarla Yapılabilecek

Uçuş Check-in İşlemlerinin Tamamı Bilgisayarla Yapılabilecek

Teknolojinin turizme yaptığı dokunuşlar ve yenilikler devam ediyor. Delta hava yollarının dün yaptığı açıklamadan anlaşıldığı üzere yolcular, uçuş check-in işlemlerinin tamamını bilgisayarlarla yapabilecekler. Öncelikle Amerika iç hatlarda başlatılacak program bir ilke imza atacak ve öyle görünüyor ki kısa bir süre içinde bütün hava yolları tarafından benimsenecek.

Bir zamanlar uçak yolculuğu yapmak için seyahat acentesi ile iletişime girip biletlerimizi ancak onların kanalıyla alabilirdik. Yazıcıdan çıkan kağıt biletlerin yerini ise bir süre sonra e-mailimize gelen biletler aldı. Şimdi ise istediğimiz web-sitesine girip, kendi programımıza göre yolculuk planlarımızı yapıp, e-biletlerimizle cep telefonumuzu kullanarak check-in bile yapabiliyoruz. Hatta hava alanına ulaştığımızda, hava yollarının check-in bilgisayarlarını kullanarak bagajlarımızın işlemlerini yapıp, yazıcıdan çıkan etiketleri bavullarımıza takıp, görevlilere verebiliyoruz. Uçuş işlemleri sürecinde bagaj teslimatı dışında bütün işlemleri bilgisayarla yolcular kendileri yapabiliyorlar.

Uçuş Check-in İşlemlerinin Tamamı Bilgisayarla Yapılabilecek

İşte Delta hava yollarının bu son işlemi de yolcuların insan yardımına ihtiyaç duymadan bilgisayar üzerinden yapmalarını sağlayacak. Şu anda kullanılan dokunmatik check-in bilgisayarlarının yerini daha büyük bir elektronik yolcu işlem kulübesi alacak. Bu kulübelerde yolcular, bavullarını bavul kompartmanına koyup, çıktıdan çıkan etiketi bavullarına yapıştıracaklar. Kargo sayısına bağlı olan bu kulübelerden bavullar direk yolcuların gitmeleri gereken yöne doğru yönlendirilecek. Ama bundan daha önemlisi güvenliği sağlamak için kullanılacak elektronik yüz tanıma uygulaması sıraya girecek. Snapchat’in yüz tanıma fonksiyonunu andıran bir teknik uygulama ile yolcunun kimliği, yüzü ve bavulları uçuş bilgileri ile beraber bir bütün olarak işlemden geçerek tamamlanacak.

Uçuş Check-in İşlemlerinin Tamamı Bilgisayarla Yapılabilecek

Pasaport ve gümrük kontrolünü bile bilgisayarların yapmaya başladığı bu teknolojik dünyada neredeyse uçaktaki hosteslerin yerini de bir müddet sonra robot hostesler alacak. Auto-pilot uçağı uçururken, koltuklarımızdaki dokunmatik bilgisayarlardan istediğimiz yiyecek ve içeceklerimizi tıklayıp, tekerlekli robotların getirmelerine şahit olacağız. Yanımızda oturan insan yolcular dışında hemen hemen bütün seyahatimiz boyunca her şey yapay zeka aracılığı ile tamamlanacak.

Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırdığı ve hızlandırdığı şüphesiz, ama yapılan araştırmalara göre bir o kadar da hayatımızı yapaylaştırdığı ve bizleri de asosyalleştirdiği inkar edilemez. Gittikçe robotlaşan ve bütün günlük hayatımızı akıllı insanlar değil, akıllı robotlar ile geçireceğimiz bir dünyayı endişeyle ve merakla bekliyoruz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir