Üç Aylarda Maneviyatımızı Artırmanın 5 Kolay Yolu

Üç Aylarda Maneviyatımızı Artırmanın 5 Kolay Yolu

Üç Aylarda Maneviyatımızı Artırmanın 5 Kolay Yolu

Recep ile başlayıp, Şaban ile devam eden ve Ramazan ile de sona eren bu gece başlıyor. Üç aylar, toplam 5 kandil gecesinden 4’ünü içerisinde barındırıyor olması açısından önem taşıyor. Yeni başlayan Receb-i Şerifin ilk cuma gecesi Regaib Kandili idrak edilirken yine bu ayın 27. gecesinde Miraç, Şaban ayının 15. gecesinde Berat, Ramazan ayının 27. gecesinde de Kadir gecesi idrak edilecek.

Hz. Peygamber Recep ayı girdiğinde şöyle dua ederdi:

‘Allah’ım, Recep ve Şaban aylarını bizim için bereketli kıl, bu aylarda bize bereketler ihsan et ve bizi hayırlısıyla Ramazana ulaştır.’”

Recep ve Şaban ayları Ramazan’a hazırlık açısından büyük önem taşır. Bu aylarda Müslümanlar manevi bakımdan diğer aylara nispeten kendilerine biraz daha çeki düzen vermeli, toparlamalı ki Ramazan-ı şerif ayına manen hazır olsun. Çünkü Ramazan bildiğiniz gibi Kur’an ayıdır, ibadet ayıdır, hayır ve hasenat ayıdır, Müslümanların arınma ayıdır. Onun için bu aya girmeden önceki 2 ay bu iş için hazırlanma dönemini teşkil eder. Peki bu zaman zarfında maneviyatımızı artırmak için neler yapmalı?

Üç Aylarda Maneviyatımızı Artırmanın 5 Kolay Yolu

1- Cami Ziyaretinde Bulunun

Peygamber Efendimiz camiye yürürken attığımız her adımdan ötürü bir günahımızın bağışlanacağı ve bir sevap verileceğini söylüyor. Tabi cami ziyareti adabına uyduğumuz takdirde yani abdestli, temiz elbise ve düzgün kıyafetle önce sağ ayağı atarak ve Peygamberimize salavat getirerek girmek, çıkarken de önce sol ayağını dışarı atmak gibi…

“Kim sabah akşam camiye gider gelirse, her gidip gelişinde Allah Taâlâ o kimseye cennetteki ikramını hazırlar.”

(Buhârî, Ezân 37; Müslim, Mesâcid 285)

Bu mübarek aylarda bulunduğunuz yer ve çevresindeki tarihi camileri ziyaret ederek vakit namazlarınızı kılın, aile ya da arkadaşlarınızla birlikte kutsal mekanların manevi havasından istifade edin. Eyüp Sultan’da sabah namazı sonrası Pierre Loti’de çay için ya da feribotla Ulu Cami’ye gidip yeşil Bursa’yı gezin. Konya’da Mevlana Hazretlerinin türbesini ziyaret edin, Edirne’de Selimiye, Diyarbakır’da Ulu Camii, İzmir’de Hisar, Ankara’da Beştepe Millet Camilerine gidin.

Üç Aylarda Maneviyatımızı Artırmanın 5 Kolay Yolu

2- Pazartesi-Perşembe Günlerini Oruçlu Geçirin

Oruç nefsi terbiye etmenin en güzel yolu. Allah rızası için nefsin istediği şeylerden sadece yemek-içmek değil malayani yani boş işlerden uzaklaşıp, iyi olan ne varsa ona yönelin, hem sağlık bakımından da vücudunuzu Ramazan’a hazırlayın.

Recep ve Şaban aylarında özellikle Pazartesi ve Perşembe günleri nafile oruç tutulmasının tavsiye eden Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde;

Amellerin Pazartesi ve Perşembe günleri Allah’a arz edildiğini belirtmiş ‘Dolayısıyla amellerimin ben oruçluyken Allah’a arz edilmesini isterim

Ayrıca Recep ayının başında, ortasında ve sonunda 3 gün oruç tutanın tüm günahları affedilir. Her perşembe-cuma cumartesi günlerinden birini veya hepsini arka arkaya tutana da 900 sene ibadet etmiş sevabı verilir.

Peygamber Efendimiz’de bu aylarda diğer aylara göre daha fazla nafile oruç tutardı. Hatta müminlerin annesi Hz. Aişe rivayet eder;

Hz. Peygamber Recep ayında o kadar çok oruç tutardı ki bizde sanki orucu hiç açmayacakmış gibi bir algı meydana gelirdi

Üç Aylarda Maneviyatımızı Artırmanın 5 Kolay Yolu

3- Her Gün 1 Sayfa Kur’anı Kerim Meali Okuyun

Kur’an-ı Kerim okuyarak Yüce Allah ile olan bağınızı daha da güçlendirin. Eğer okumayı bilmiyorsanız öğrenmek için ilk adımınızı atın. Diyanetin Elifba uygulaması ve kursları size yol gösterecektir.

“Şu Kur’ân insanların kalp gözlerini açacak bir nur, sağlam bilgi edinmek için bir hidayet ve rahmettir”

(Câsiye, 20) 

Peki Kur’an-ı Kerim’in mealini, anlatmak istediklerini, emir ve nehiylerini, hangi surede neden bahsettiğini biliyor muyuz? Bir çoğumuz maalesef buna hayır diyecek. O vakit bu mübarek aylarda yeni bir başlangıç yapın ve her gün 1 sayfa da olsa meal okuyun.

Üç Aylarda Maneviyatımızı Artırmanın 5 Kolay Yolu

4-  Hayırda Yarışın

Hayırda yarışmakta kastedilen ibadetlerin fazileti. Mesela; hicretten önce iman eden sahabelerle ondan sonra iman edenler arasında fazilet bakımından fark vardır. Allah yolunda savaşa katılanların derecesi bir mazereti olmadığı halde katılmayanlardan daha üstündür. Namazı vaktin başında kılanların da fazileti, geç kılanlardan daha fazladır. Tabi ihlas ve takvanın dercesine göre faziletler değişir.

Herkesin yöneldiği bir yön vardır. O halde hayırlı işlerde birbirinizle yarışın. Nerede olursanız olun, Allah hepinizi bir araya getirir. Allah şüphesiz her şeye kadirdir.

(Bakara 148)

O halde bu mübarek üç aylarda dünya işlerine dalıp, namazı ertelemeyin. Hatta ezan okunmasına beş dakika kala abdest alarak seccade üzerinde namaz kılmak için bekleyin.

Üç Aylarda Maneviyatımızı Artırmanın 5 Kolay Yolu

5- En Azından 5 Dakika Allah’ı Zikredin

Dünyalık işlerden uzaklaşarak Allah’ı zikredenin yani her gün istiğfar Estağgirullah el-azim, tesbih Sübhanallahi ve bi hamdihi, tahmid El-hamdü lillâh, tehlil Lâ ilâhe illâllah ve tekbir Allahu ekber diyenin maddi-manevi rızk kapıları açılır, deniz köpüğü kadar da çok olsa günahları bağışlanır. Allahü teâlâ, bütün dertlerinden, sıkıntılarından kurtarır.

“Allah’ı çokça zikredin ki, felaha eresi­niz.”

(Enfal, 8/45)

Her namaz sonrası ya da en azından sabah kalkınca olmadı akşam yatmadan evvel beş dakika kalbinizi Allah’a yöneltin. Ramazan’a maneviyatınızı yükseltmiş olarak girin ve ömrünüz boyuncada Allah’ın izni ile devam ettirin.

Bir rivayette Peygamber Efendimiz (sav) buyurdu ki:

“Allah Teâlâ’ya amellerin en makbulü, az da olsa en devamlı olanıdır.” 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir