Türkiye ve Ortadoğu’nun Kültürel Bağı

Türkiye ve Ortadoğu’nun Kültürel Bağı

Türkiye ve Ortadoğu'nun Kültürel Bağı

Türkiye ve Ortadoğu arasında kılavuz olma misyonu üstlenen Alwali, iki coğrafya arasındaki kültürel anlamdaki eksikliği gidermek amacıyla yayın hayatına başladı. Bu anlamda Türkiye’den Ortadoğu’ya yayın yapan ilk Arapça gezi, yaşam ve ekonomi dergisi olarak 100 bin baskıyla 20 ülkede okurlarıyla buluşuyor.

Türkiye’nin dünyaca ünlü mimarı Emre Arolat, Ortadoğu’da yıldızı yükselen modacı Özgür Masur, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve Arap müzik dinleyicisinin en sevdiği gruplardan Taksim Trio röportajları da yer alıyor.

Türkiye ve Ortadoğu'nun Kültürel Bağı

“Türkiye’den Ortadoğu’ya açılan pencere” sloganıyla yola çıkan derginin ilk sayısında; İstanbul, Ordu, Bursa, Petra ve Kahire’nin tarihi, kültürü, lezzetleri en ince ayrıntısına kadar işleniyor. Ayrıca Mısır’da bütün zamanların en güzel sesli şarkıcısı olarak anılan, Doğu’nun Yıldızı ve Mısır’ın 4. Piramidi olarak tanınan Ümmü Gülsüm’ün hatıralarıyla müzik severler yeniden buluşturuluyor.

Türkiye ve Ortadoğu'nun Kültürel Bağı

Alwali’nin ilk sayısında; İstanbul’un semtleri, tarihi yapıları ve lezzetleri ele alınıyor. Ordu’nun el değmemiş tabiat güzellikleri, okuyucular ile buluşturuluyor. Sultanlar kenti Bursa’nın doğal güzelliklerinin yanında tarihi ve kültürü ile ön plana çıkmasını sağlayan değerleri, özellikle Osmanlı dönemi yapıları bulunuyor.

Türkiye ve Ortadoğu'nun Kültürel Bağı

Okuyucular, pembe renkli kayalara oyulmuş tek parça yapılarıyla, büyüklüğüyle dünyanın en ilginç ve en güzel arkeolojik eserlerinden biri olan Petra’nın muhteşem atmosferinde dolaştırılıyor. Dergi, okurlarını bir yabancının gözünden Kahire sokaklarında hissettiriyor.

Türkiye ve Ortadoğu'nun Kültürel Bağı

Arap coğrafyasındaki eşsiz güzelliklerin de paylaşıldığı, Türkiye ve Ortadoğu’da pek çok eseri bulunan Türkiye’nin dünyaca ünlü mimarı Emre Arolat, Ortadoğu’da yıldızı yükselen modacı Özgür Masur, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Hüsnü Şenlendirici, İsmail Tunçbilek ve Aytaç Doğan‘dan oluşan, Türkiyeyi yurt dışında temsil eden müzik topluluğu Taksim Trio röportajları da dergide yer alıyor.

Türkiye ve Ortadoğu'nun Kültürel Bağı

San 360 Medya bünyesinde çıkan derginin İmtiyaz Sahibi Necmettin Sancak. Genel Yayın Yönetmenliğini ise Muhammed Arif İncegül üstleniyor. Derginin mutfağında alanında uzman kalemlerin bulunduğu 30 kişilik bir ekip bulunuyor. Alanında ilk olma özelliği taşıyan Alwali sadece basılı mecrada değil İnternet sitesi, tablet ve telefon uygulamalarıyla insan gözünün görebileceği tüm ekranlarda Arapça ve Türkçe olarak yer alıyor.

Türkiye ve Ortadoğu'nun Kültürel Bağı

Türk ve Arap ilişkilerinde yeni bir pencere açmak, yeni bir platform oluşturmak isteyen Alwali Genel Yayın Yönetmeni Muhammed Arif İncegül: Bir yandan hem Türkiye’deki hem de bölgedeki gezi destinasyonlarını, kültür değerlerini, alışverişten modaya, doğa ve sağlık turizminden kültür-sanata kadar her kesime hitap edecek konuları işleyeceğiz. Diğer yandan hem ülkemizdeki hem de bölgedeki yatırımcılara kılavuzluk edeceğiz. Alwali olarak bir bakıma Sivil Toplum Kuruluşu misyonu üstlenmiş durumdayız. Türkiye’nin ekonomi ve turizm alanında büyük hedefleri var. Alwali, ülkemizin bu hedeflerine ulaşması için önemli adımlardan biri olacak’’ dedi.

Türkiye ve Ortadoğu'nun Kültürel Bağı

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir