Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Türkçenin Çocukları İstanbul’da

Türkçenin Çocukları İstanbul’da

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları çatısı altında buluşan dünya çocukları, bu yıl 10. yılını kutluyor.

135 ülkeden bin 500 öğrenci, gönülleri fethetmek için Türkiye’ye geldi. Bu seneki sloganı ‘İnsanlık El Ele Bayram O Bayram Ola’ olarak belirlenen olimpiyatlar kapsamında başta İstanbul ve Ankara olmak üzere 41 ilde 65 sahne performansı sergilenecek. İstanbul Sapphire 360 Seyir Terası’nda yapılan olimpiyat açılış toplantısına katılan dünya çocukları yaşanacak renkli görüntülerin habercisi oldu. Somalili Ahmet, Bangladeşli Naciya, Tanzanyalı Münir, Senegalli Meryem, Gürcistanlı Sopo akıcı Türkçeleri ve sahne performanslarıyla basının karşısına çıktı. Toplantının açış konuşmasını yapan Uluslararası Türkçe Derneği TÜRKÇEDER Başkanı Dr. Ali Ursavaş, öğrencilerin bu yıla özel gösteriler hazırladıklarını söyledi. Dini, dili, ırkı farklı dünyanın değişik ülke ve kıtasından gelerek buluşan çocukların bir kere daha Türkçe ile yakınlaşacaklarını ifade eden Ursavaş, “Olimpiyatlar artık toplumun bütün katmanları tarafından kabul görmekte. Bunda en büyük pay sahibi olan Türk okullarındaki öğretmenlere ve eğitim gönüllüleri için desteğini esirgemeyen milletimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

30 Mayıs-14 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olimpiyat etkinlikleri bütün Türkiye’yi dolaşacak. 1-2-3 Haziran’da İstanbul Fuar Merkezi’nde ülkeler kendi stantlarında Kültür Şöleni ve 40 sahne gösterisi gerçekleştirecek. Birçok bina, billboard ve köprü alanına olimpiyat çocuklarının afişleri asılırken, yaklaşık 900 sinema salonunda olimpiyatların 4 farklı ülkede çekilen reklamları gösteriliyor. Bunun yanı sıra İstanbul Atatürk Havalimanı, Taksim Metrosu, Taksim Maksen Cumhuriyet Sanat Galerisi, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda fotoğraf sergileri sanatseverlerle buluşacak.

Olimpiyatlarda Ahmet Kaya sürprizi

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın Pakistan finaline Arsalan Naseer damgasını vurdu. Ahmet Kaya’nın ‘Kafama Sıkar Giderim’ adlı parçasını söyleyen Naseer, büyük beğeni topladı. İnternet sitelerinde de çokça tıklanan Naseer, bu parçası ile Türkiye’de yapılacak şarkı finalinde birinciliği hedefliyor. Öte yandan 10. Türkçe Olimpiyatları’nın tanıtım toplantısı sonrasında bir sürpriz yaşandı. Almanya’dan gelen Alexander Frellesen’in doğum günü canlı yayın sırasında kutlandı. Sürpriz karşısında mutlu olduğu görülen Frellesen, Türkçe Olimpiyatları’nda ‘özel yetenek’ kategorisinde ‘Stand Up’ gösterisi yapacak. Bu arada, Orduspor Kulüp Başkanı Doç. Dr. Nedim Türkmen, 10. Türkçe Olimpiyatları’nda Ordu’ya gelecek 20 ayrı ülkeden 70 çocuğa özel Orduspor forması hazırlatıyor.

O REKLAMLARI ÖNCE SİZ İZLEYİN

İlk reklam filminde Endonezya’nın ünlü müzisyenlerinden Ridho Rhoma.oynuyor. Rhoma, 10 yıl önce Türkçe öğreniş bir de “Vefa sadece bir semt ismi değilmiş” onu öğrenmiş.

Moğolistan’ınBaşkenti, Ulanbator’da çekilen ikinci filmin başrolünde 10 sene önce Türk okullarında Türkçe öğrenen ve bugün doktorluk yapan Nomingerel Tseveldorj oynuyor. Tseveldorj, “Ayrı gezen yürek değil bedenmiş” diyor.

10 yıl önce Türkçe öğrenen bir başka isim ise Tanzanya’da öğretmenlik yapan Zuera Cuma. O da “İki dinleyip bir susmak lazım”ı öğrendiğini söylüyor.

Brezilya’da çekilen reklam filminde rol alan Diş Hekimi Valeriano Corregos sadece 1 yıl önce Türkçe öğrenmiş ama bu sürede ‘Mutlulukta da ağlanırmış’ onu öğrenmiş.

Kaynak: Zaman

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *