Trend Alarmı: Patchwork!

Trend Alarmı: Patchwork!

Patchwork Kırkyama Modası

Patchwork Yani Kırkyama

Bir dönemin yoksul kesiminin yama yaparak giysilerini giyilebilir hale getirdiği bu yöntem şimdi modern zamanın en gözde trendi. Geçtiğimiz senelerde de sık sık karşımıza çıkan patchwork modası, bu yaz sezonunda da etkisini sürdürmeye devam ediyor. Gelin, bizde bu trende kendi özgün dokunuşlarımızla eşlik edelim.

Eskilerin tabiriyle kırkyama diye bilinen bu işlem, farklı desen ve renklerdeki kumaş parçalarının bir araya getirilip dikilmesiyle oluşturuluyor. Bir başka uygulama çeşidi ise, giysinizin bir bölümüne kumaş parçalarının aplike edilerek yapılıyor olması. Kısaca tanımlamak gerekirse patchwork, kumaş birleştirme tekniğidir.

Patchwork-Kırkyama Modası

Her giyim tarzına uygun olmayan bu akım çoğunlukla gençlere hitap ediyor. Kot pantolonlara uygulanan yama halindeki kumaş parçaları, giyim konusunda özgür ve farklı hissetmeyi seven gençler için çok ideal.

Yalnız belirtmeliyim ki, bu akımın asla göz ardı etmemeniz gereken bir tarafı var. O da bu trendi detayda değil, bütünde kullanmak gibi bir hata yapmamanız gerektiğidir. Baştan aşağı patchwork giyinilmesini sanki kişinin pikeye bürünmüş bir haliymiş gibi değerlendiriyorum. Çünkü patchwork, ilk yıllarında ev tekstili olarak karşımıza çıkmıştır. Bu akım, kapitone olarak yapılan patchwork yorganlar ve koltuk döşemelerinden sonra modaya sıçramıştır. Dolayısıyla detayda kullanılan kırkyamaları tercih etmeniz daha şık bir görüntü sergilemenizi sağlayacaktır.

Patchwork Kırkyama Modası

Patchwork Nasıl Kullanılır?

  • 1- En yaygın kullanımı ve en yakıştığı yer jean pantolonlardır. Beyaz t-shirtler ile kullanırsanız hoş bir görüntü sergilemiş olacaksınız.
  • 2- Alacağınız yeni bir ürünün kırkyamasının ceplerde, yakalarda, manşetlerde veya belli bir bölümünde olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun nedeni ise kombin yapacağınız diğer parçalarda zorluk çekmemenizdir. Büyük bir alanı kaplayan patchworklerde kombin zorluğu çekebilirsiniz.
  • 3- Pamuklu kumaştan yapılmış ve tümü patchwork deseninden oluşan şallardan mutlaka edinin. Şimdiler de ise bunu, şal kumaşlarına baskı yapılmış haliyle görmek mümkün.

Patchwork Kırkyama Modası

 • 4- Çanta ve ayakkabıda bu trendi mutlaka yakalayın. En çok yakıştığı hali ise topuklu ayakkabılardır. Deriye kazandırdıkları yama görüntüsüyle elit ve sıra dışı gözükebilirsiniz.
 • 5- Daha etnik desenlere sahip kırkyama giysilerinizi, üzerine işleme yaptırtarak farklılaştırabilir ve gecenin en şık ve özgün giyinen bayanı haline gelebilirsiniz. Üzerinize ışıltı katın!
 • 6- Aslında patchwork aynı kumaş cinslerinden yapılan bir çalışmadır. Ama size önerim bunu birde farklı kumaş türlerinden uygulamanız. Kumaşların birbiriyle gramajlarının tutması yeterli olacaktır. Bence dikkatleri üzerinize çekeceksiniz.
 • 7- İşte size özgün olmanın kolay bir yolu daha. Beyaz bir t-shirt alın. Üzerine uçan kalem ile kare şeklinde desenleri gelişi güzel çizin. Ve daha sonra kumaş boyası ile içlerini rastgele boyayın. Hayal gücünüzden bolca faydalanın. Arzu ederseniz üzerine dikiş izleri bile çizebilirsiniz.
 • 8- Kırkyama temalı elbiseler ilkbahar yazın en iddialı parçalarından. Bu sezon uçuş uçuş elbiselerde bu temaya sıkça rastlayacağız. Altına giyeceğiniz sandaletler ile trendi yakalayabilirsiniz.

Patchwork-Kırkyama Modası

Önemli bir hatırlatma: Artık kullanılmayacak derecede eskiyen veya yırtılan giysilerinizi farklı kumaşlar ile yama yapın. Kumaşlar ile birleştiğiniz giysiniz yeni bir görüntü kazanacak ve sizde kendinize özel hazırladığınız tasarımınız ile farkınızı ortaya koyacaksınız. Hem farklı ve değişik bir tarz oluşturacaksınız hem de kumaş geri dönüşümü ile ekonominize fayda sağlayacaksınız.

Patchwork Kırkyama Modası

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir