Trend Alarmı: Nap Dress

Trend Alarmı: Nap Dress

Nap Dress Uyku Elbisesi

Nap dress, yani uyku elbisesi evde geçen günlerde moda dünyasının dikkatini çekti. Kış mevsiminde eşofman takımları ne kadar moda olduysa; yaz sıcaklarında da geçmişten gelen uyku elbiseleri altın çağını yaşadı, yaşıyor.

Evde geçen uzun bir karantina tünelinin ardından ışığı görsek de bu günlerde yıldızı parlayan isimler, halen popüler.

Yazlık Tesettür Elbise 2022

Önce Cottagecore Sonra Nap Dress

Daha önceki yazımızda bahsettiğimiz ‘Cottagecore‘ akımı ile tanıştığımız kır elbiselerinin ardından kendinden söz ettiren uyku elbiselerinin de uzun bir geçmişi var. 1800’lü yıllara dayanan ve rahatlığıyla birlikte şıklığıyla da ışıldayan nap dress, zarifliğin timsali oldu.

Emma Filmlerinde Nap Dress Stilleri

Dönem Filmlerinin Narin Görünümleri

Nap dress stilini iyice anlamanızı sağlamak için nostaljik İngiliz yapımlarına biraz göz atmak yeterli. Jane Austen romanlarının filme uyarlanan her karesinde bu parçaları görebilirsiniz. 1996 yapımı Emma filminin baş rolü Gywenth Paltrow’un üzerindeki narin elbise de uyku elbisesine bir örnek. Bunlarla beraber Aşk ve Gurur, Jane Eyre, günümüzde tekrar çekilen Emma filmlerinde nap dress stilleri çokça yer alıyor.

Normcore Fırfırlı Elbise (Ayşenur Kendigelen) - Refka Gipeli Elbise (Harmandalı Ahsen)

Normcore Fırfırlı Elbise
Refka Gipeli Elbise

Gipeler, Fırfırlar ve Danteller

Nap dress stilinde görmeniz yüksek ihtimal olan detaylardan biri gipeler. Yani ipliğin elastanla birleştirilmesiyle ortaya çıkan esneme ve geri toplama özelliği olan kumaşlar. Bunlar da genellikle elbiselerin boyun, göğüs ve kol manşetlerinde yer alır. Ayrıca fırfırlı yakalar, fırfırlı etek uçları da bu stilin bir diğer karakteristik özelliği. Biraz nostaljiden bahsettiysek danteller de olmazsa olmaz.

Refka Beyaz Doğal Kumaşlı Nakış Detaylı Astarlı Elbise (Harmandalı Ahsen) - Benin Açık Mavi Doğal Kumaşlı Dantelli Elbise

Refka Beyaz Elbise
Benin Mavi Elbise

Renk Kartelası: Beyaz, Pudra, Mavi

Nap dress stilinin özünde bir şekerleme elbisesi olduğunu düşünürsek renkler de tam olarak buna uygun tasarlanıyor. Olabildiğince soft olabildiğine nötr. Kirli beyaz, bej, pudra, mavi çoğunlukla renk kartelasında yer alırken zaman zaman su yeşili de öne çıkabiliyor.

Nap Dress Yazlık Tesettür Elbise 2022

Desenlerde Mikro Çiçekler

Bu stilde genelde fazla desene yer olmaz. Ancak uyku elbisesinden çıkıp bahçede, piknikte de kullanılacaksa mikro desenler işin içine girebiliyor. Puantiyeli danteller, el işi işlemelerin doğallığının yanı sıra minicik çiçekler en çok kullanılanlardan. Pötikareler, ekoseler de az da olsa yer alıyor.

Normcore Elbise

Normcore Elbise
Normcore Elbise

Özünde Doğal Kumaşlar Var

Nap dress tasarımları, geçmişte bir uyku elbisesiyken salgın döneminde ev elbisesine dönüştü. Sıcak karantina günlerinin konforlu bir parçası olarak anılan bu stil, şimdilerde dışarıya da taşıyor. Özünde pamuklu kumaşların olduğu parçalar, bir gecelik görünümüne büründüğünde satenin hakimiyetinde.

Yazlık Tesettür Elbise 2022

Geçmişten Günümüze, Evden Sokağa

19. yüzyıl dönem elbiselerine bir atıfta bulunan nap dress akımı, karantinayla birlikte günümüz ev giyimine geçiş yaptı. Konforları sayesinde eşofman takımlarının yerini alan parçalar, şimdilerde gün ışığına kavuşmamızla bizimle birlikte dışarı çıktı.

Kevser Sarıoğlu Büzgülü Şifon Elbise - Kadriye Baştürk Fırfır Detay Elbise

Markaların Yeni Koleksiyonlarında Modernleşti

Gecelik görünümlerinden biraz olsun sıyrılıp doğallığından bir şey kaybetmeden koleksiyonlara konu olan tasarımlar, sadece dünya markalarında da değil yeni sezon tesettür giyimde de boy gösterdi. Zimmerman, Ganni, Dior gibi global isimlerin yanı sıra Kevser Sarıoğlu, Kadriye Baştürk, Touche, Normcore gibi markalara nap dress stili modernize edilerek sıçradı.

Normcore Elbise ve Şal

Normcore Elbise
Normcore Şal

Nasıl Giymeli, Neyle Kombinlemeli?

Nap dress stilinden bir parçayı dolaplara eklediyseniz, onu kombinlerken doğallıktan ve az parça kullanmaktan şaşmayın. Bir terlik ya da sandeletle kombinleyip hasırlarla, inci kolyelerle, boncuklu aksesuarlarla birleştirin. Şalınız pamuk ya da ketenden yana olsun. Olabildiğince tek renk ve soft tonlar seçin. Siyah ve kahve dışında baskın hiçbir ton kullanmayın.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir