Tırnak Yeme Alışkanlığından Kurtulmanın Zamanı Geldi!

Tırnak Yeme Alışkanlığından Kurtulmanın Zamanı Geldi!

Tırnak Yeme Alışkanlığı

Tırnak yeme alışkanlığı, yaşam kalitesini düşüren ve kişiyi mutsuz eden bir psikolojik rahatsızlıktır. Çözümü ertelendikçe, kişide özgüven eksikliğine ve depresyona sebep olabilir. Eğer sizin de tırnak yeme alışkanlığınız varsa çok büyük olasılıkla bu alışkanlık size çocukluğunuzdan miras kalmıştır.

Tırnak etrafındaki deriyi sürekli koparma ve tırnağı kemirme şeklinde ilerleyen hastalık, aslında duygusal ve düşünsel boyutta çözümlenmeyen sorunların dışa vurumu. Tıptaki ismi “onikafoji” olan tırnak yeme alışkanlığı; anne babaya öfkeli olma, detaylarda takılı kalma, kendi kendine zarar verme, çaresizlik ve acizlik, içe yöneltilmiş kızgınlık, hayata tutunamama ve otoriteye direnç gibi psikolojik durumları barındırıyor. Bu duygular kişinin yaşamında bir çok olumsuz durumun kronik tekrarlarına yer açıyor.

Aile içi şiddet, yalnızlık hissi, başarısız okul yaşantısı, iş yaşamında yüksek dozda stres, gerginlik ve huzursuzluk gibi durumlar tırnak yeme alışkanlığını tetikleyen faktörler olarak öne çıkıyor. Eğer sizin de tırnak yeme alışkanlığınız varsa öncelikle bu alışkanlığın altında gizlenen psikolojik faktörleri anlamaya çalışmaya başlayabilirsiniz. İç dünyanızdaki düğümleri çözmek, dış dünyanızın da hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır.

Tırnak Yeme Alışkanlığından Kurtulma

Her hastalığın başı stres!

Tırnak yemeye ne zaman başladığınızı hatırlamaya çalışmak tedaviniz için en büyük adım olabilir. Yaşadığınız sıkıntı, stres, korku ya da endişe dolu anlardan birinde bu alışkanlığa başlamış olabilirsiniz. O anı hatırlamak, tedavinizin kısa yolunu bulmaktır. Stresi yaşamınızdan tamamen çıkarmak mümkün olmayabilir. Bu durumda siz de kendinize kısa molalar hazırlayabilirsiniz. Bu molalar sizi hissettiğiniz anksiyete durumlarından uzaklaştıracaktır. Öte yandan, güvendiğiniz biriyle hisleriniz hakkında konuşmak da rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Tırnaklarınızın görünümüne alışmayın!

Yaşamınızın bir döneminde tırnak yemeye başlamış ve uzun zamandır da bu alışkanlığa saplanıp kalmış olsanız da bu durumu asla kabullenmeyin! Tırnaklarınıza değer verin. Savaşmak için değil, barışmak ve size ait olmadığını göstermek için bu alışkanlıkla yüzleşin. Kaliteli bir manikür kiti alarak tırnaklarınıza zaman ayırın. Her akşam, tırnaklarınızı zeytinyağı veya losyon eklediğiniz ılık suda bekletin. Bakımın yanı sıra destek ürünlerden de faydalanabilirsiniz. Eczanede tırnak yemeyi bıraktıran kremler, yağlar veya tırnak cilaları bulunmaktadır. Bu ürünleri deneyebilir veya evde saf karabiberden kendi caydırıcı solüsyonunuzu da hazırlayabilirsiniz.

Tırnak Yeme Alışkanlığından Kurtulma

Yeni bir etkinlik bulma zamanı!

Tırnak yeme alışkanlığından kurtulmaya kararlıysanız tüm enerjinizi bu alışkanlığı unutmaya harcayın. Ellerinizi meşgul tutacak aktivitelere yönelmek de çözüm olabilir. Resim, dikiş, örgü, el sanatları, DIY projeleri sizi oyalamaya yetecektir. Tek yapmanız gereken şey, gerçekten ilginizi çekecek bir aktivite bulmak.

Ellerinize görev verdiğinizde ve bu konuda disiplinli davrandığınızda yavaş yavaş tırnak yeme alışkanlığını unutmaya başladığınızı fark edebilirsiniz. Bütün bu yöntemlere rağmen aşırı derecede tırnak yemeye devam ediyorsanız güvenilir bir psikiyatrisin kapısını çalma vakti gelmiş demektir.

Tırnak yeme hastalığı, obsesif kompulsif bozukluklar grubuna giren bir davranıştır. Psikiyatrist size ilaç tedavisi, terapi ya da ikisini birden önerebilir. Ellerinizi özgürce hareket ettireceğiniz gün gelene kadar tedaviye devam edin.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir