Tespihin Sanat Hâli “Sübhan”

Tespihin Sanat Hâli “Sübhan”

Tespihin Sanat Hâli “Sübhan”

Her din ve kültürde neredeyse insanlık tarihiyle eş zamanlı olarak varlık gösteren tespih, bir süredir hak ettiği anlamı kazanarak “sanat” olarak değerlendirilmeye başladı. Yurt içi ve yurt dışında açılan pek çok sergi, bu sanatın koleksiyonerler dışında da sanatseverlerle buluşmasına vesile oluyor.

“Tespih İstanbul’da Çekilir”

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde 15 Mart Çarşamba günü açılan Hüseyin Çelik Atölyesi Tespih Sergisi de bu anlamda birbirinden değerli tespih eserlerini bir araya getiriyor. Mehmet Lütfi Şen küratörlüğünde hazırlanan Sübhan başlıklı sergi ilk atölye sergisi olması açısından önem taşıyor.

1996 yılında ülkemizde ilk kez yapılan tespih sergisi Dua Taneleri’ne Necip Sarıcı koleksiyonundaki eserleriyle katılan Hüseyin Çelik, sonraki yıllarda küratörlüğünü Mehmet Lütfi Şen’in yaptığı “Tespih Sanat Olunca” sergilerine de katıldı ve workshoplar yaptı. 2011 yılında Roma’da Vatikan’a ait Cancelleria Sarayı’nda Mehmet Çebi koleksiyonundaki tespihleri sergilendi. Yurt içi ve yurt dışındaki koleksiyonlarda birçok tespihi bulunan Hüseyin Çelik’in, İstanbul’daki Hilye ve Tespih Müzesi’nde eserleri daimi sergide yer alıyor.

Tespihin Sanat Hâli “Sübhan”

İmamede Toplanan Sanat

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılacak olan sergi hakkında “ ‘Sübhan’ projesi tam da zanaatın sanata dönüştüğü yeri imliyor.” diyen küratör M. Lütfi Şen, “Bizim tespih geleneğimiz Osmanlı tecrübesiyle çok üst bir dil yaratmış. Nasıl hattatlarımızın muhteşem eserleri “Kur’an İstanbul’da yazıldı” dedirtmişse, tespih ustalarının muhteşem tasarım ve olağanüstü işçiliklerle ortaya koyduğu eserler de “Tespih İstanbul’da Çekilir” karinesini doğurmuştur. Günümüz ustalarının, özellikle tasarımı ön planda tutan ve tasarıma layık işçilikle tamamladıkları tespihler artık sanata dönüşmüştür.” şeklinde konuşuyor.

Hüseyin Çelik’in 30 yıllık çabasının ürünlerinin yer alacağı 16 Nisan’a kadar devam edecek olan sergide Adnan Tolga Çelik’in eserleri de görülebilecek.

Tespihin Sanat Hâli “Sübhan”

İmera Grubu Zeytinburnu’nda

Sergi açılışının ardından İmera Fera, Emri Olur, Vazgeçtim, Bitmeyen Sevda gibi Karadeniz ezgilerini kendine özgü tarzıyla seslendiren İmera Grubu Zeytinburnulu müzikseverlere buluşacak.

  • Program: “Sübhan” Sergisi
  • Tarih: 15 Mart Çarşamba – 16 Nisan Pazar
  • Yer: Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir