Tesettürlü Kadınlara Dayatılan Polyester Kumaş Çilesi!!!

Tesettürlü Kadınlara Dayatılan Polyester Kumaş Çilesi!!!

Tesettürlü Kadınlara Dayatılan Polyester Kumaş Çilesi
Konuyu kaleme alırken herkesin aynı dertten muzdarip olduğunu düşünerek, tesettürlü kadına ayrıcalık yaptığını iddia eden koleksiyonların, neden ısrarla polyester kumaş ile üretim yapıldığını ve buna rağmen yüksek fiyat politikasında ısrarcı olduklarını mercek altına alalım.

Polyester kumaşın ne olduğunu açacak olursak, giyilebilen petrol tanımına ulaşacağız. Çünkü bu kumaşın ham maddesi petroldür. Tüketim çılgınlığının en tehlikeli yanı dersek yanlış olmaz. İcadından tam 30 yıl sonra 1970’ler de “68 gün ütülenmeden düzgün şekilde duran kumaş” olarak popülerleşmesi kullanıcıyı cezbetse de tehlike çanlarının çalmaya başlaması da demekti aslında.

Kimyasallara dayanıklı olması, kırışmaması, çabuk kuruması, kir tutmaması ve maliyetinden dolayı diğer kumaşlara nazaran epey uygun fiyatlı olması gibi özelliklerinden dolayı günümüzde en çok tercih edilen kumaş türüdür. Doğal kumaşların içinde az miktarda bulunması sorun oluşturmazken, %100 polyester kumaş kullanımı tehlike arz ediyor.

Tesettürlü kadınların alışveriş seçeneğinin oldukça az olduğu dönemlerde bir şey bulamamaktan yakınanlar, şu an neredeyse her şeyin polyesterden üretildiği ürünlere hak ettiğinden daha fazla para vererek sahip olmaları ne üzücü…

Tesettürlü Kadınlara Dayatılan Polyester Kumaş Çilesi

Kabahat biraz da kumaş içeriğine bakmadan sırf modelini beğenerek aldığımız bizler de de değil mi? %100 polyester yazan bir ürüne koyulan fahiş fiyatlar yazın sıcağında sizi terletir. Bununla da kalmaz terleyen yerlerde iz bırakır ve koku yapar. Üstelik hava geçirmediği için tenine iğne batıyormuş ya da tenin yanıyormuş gibi saçma bir his oluşturur. Prof. Dr. Erkan Topuz’un: “Doğal olmayan pamuk ve sentetiklerdeki azor boyalar astıma ve kanserojen etkilere neden oluyor” dediğini işitmiştim. Göz göre göre cildimize zarar vermeye değer mi?

Arz talep olayına dönüştüğünü gören firmalar ucuza mal ettikleri ürünleri nasıl olsa alıcısı var deyip üreterek hata mı ediyorlar sizce? Evet, hatanın büyük kısmı üretici firmalarda. Daha sağlıklı ve fonksiyonel ürünler üreterek kalite standartlarını korumak zor olmasa gerek asında. İnsan sağlığı bu kadar ucuz olmamalı kanaatindeyim. Kendi giyinmeyeceği bir şeyi üretmek ticaret ahlakına sığmamalı. Fakat modeli tutturunca, alıcı da bulunca ürün bedeli yüksekte olsa, alan memnun satan memnun gibi bir durum oluşmuş aslında.

Günümüzde içinde polyester karışımı bulundurmayan bir kumaş bulmak zor gibi. “Eskiden param yok kıyafet çok, şimdi param var giyinecek kıyafet yok” diyenlerin sayısı bir hayli fazlalaştı. Şu an çeşit çok, mağazalar dolup taşıyor. Ama kaçını gönül rahatlığıyla alıp giyinebiliyorsunuz?

Sağlıklı kumaşlardan yapılan ürünler maliyet bakımından fazla çıktığından satış fiyatları da epey uçuk oluyor. Bunun orta yolu yok mu diyenler için verilecek sağlıklı bir cevap bulamıyorum. Her iki tarafında haklılık payı yok değil. İşin açıkçası tüketici her zaman haklıdır. Hele ki tesettüre hizmet ederken daha dikkatli olunması gerekiyor. Günümüzün popüler markaları tesettürlü kadınlara ürün hazırlarken kumaş içeriğinde daha özenli olmalı ve fiyatları makul tutmalılar. Ve bu polyester çılgınlığına bir son vermeliler. Kumaş içeriğinde az miktarda polyester bulundurmaları hem marka itibarı açısından hem de kullanıcı memnuniyeti bakımından takdir göreceklerini düşünmekteyim.

Tesettürlü Kadınlara Dayatılan Polyester Kumaş Çilesi

Hangi kumaşları tercih etmeliyiz?

Tesettürlü bir kadın yaz mevsiminde giyinirken özellikle ürünün pamuk ağırlıklı olmasına dikkat emeli. Pamuk havayı teninize geçirir ve hava aldırır, terletmez.

 • Keten, yaz mevsimi için muazzam bir kumaştır. Çabuk kırışır ama cildiniz her şeyden önemlidir.
 • İpek ise pahalı kumaşlardandır. Bütçenizi zorlamayacaksa polyester ürünlere yatıracağınız parayı ipek ile değerlendirmenizi öneririm.
 • Viskon kumaşın nem alma özelliği pamuktan daha yüksektir. Yaz mevsimi için tercih edilebilir. Kırışır ve kendini yukarı toplar ama üfür üfür havayı içine geçirir. Hem de uygun fiyatlıdır. Fahiş fiyatlara aman dikkat diyeyim.

Kanserojen olduğu söylenen %100 polyester ürünlerden uzak kalalım. Ürünlerdeki iç etiketlere dikkat edelim ve polyesteri oldukça düşük oranda tutulan ürünleri tercih edelim. Unutmayın; Kaliteli bir ürüne harcadığınız paranız, geleceğiniz için yaptığınız iyi bir yatırımdır. Uzun ömürlü bir kullanım için kalite şart. Ne demişler, önce can sonra canan☺

instagram.com/chalahfashionstudio

Yorumlar

“Tesettürlü Kadınlara Dayatılan Polyester Kumaş Çilesi!!!” için 24 cevap

 1. Emine dedi ki:

  Çok önemli bir konuya değinmişsiniz…
  Mağazalara girince resmen içerisi naylon kokuyor ve fiyatlarda bayağı uçuk .Marka adı altında tasarım diye resmen bizleri kandırıyorlar.

 2. Fatma dedi ki:

  Teşekkür ederiz bu konu için biz tesettürlüler kumaşa önem veriyoruz eski deyimle naylon kumaşlar yeter artık bunlara birileri dur desin çok iğrenç sanki müslüman bi ülkede yaşamıyoruz tesettür kiyafetlerine birlerinin el atması lazım modeller kumaşlar çok çok iğrenç

 3. Tugba dedi ki:

  Seni tebrik ediyorum. Çok güzel bi yazı olmuş. Bende tasarımcıyım ve bütün herkese elestan,poliester ve bunun gibi bazı zararlı kumaslar hakkında, bilgi edindirmek amacıyla açıklamalarda bulunuyorum. Başa ve yüze değen kumaşın tabiki de doğal bitkisel ya da hayvansal kumaşlardan kullanılması lazım sana katılıyorum.

 4. elif dedi ki:

  Çok teşekkürler bu yazı için gerçekten pamuklu ürün neredeyse yok gibi yaz koleksiyonları n hepsine baktim ünlü markaların ve aynı dediğiniz gibi polyestere bu para verilir mi dedim ve almadım umarım etkili olur yaziniz

 5. Nur dedi ki:

  Hepimizin muzdarip olduğu ama hiç kimsenin dillendirmediği bir konuydu teşekkür ederim

 6. Betül dedi ki:

  Abicim bize bilmediğimiz bişey söylememişsiniz ki! Tabiki doğal kumaş, tabiki sağlıklı yaşam. Ancak haşır haşır naylon kumaştan yaptığı eteğe 400, blüze 399, pantolona 299 tl fiyat biçim içine de %100 cotton yazan ve makinede yıkama elde yıkama kuru temizleme yaptırma diye de kullanım etiketi koyan ( ki bir çok tesettür ürünü yapan firma böyle bir etiket dahi koymaya tenezzül etmiyor) firmalar bizi cahil ya da aptal sanıyor. Ancak yanılıyorlar. Tesettür kriterlerini gözetmeyen ya da zaten böyle bir misyonu olmayan marka ve mağazaların yazlık ürünleri dekolte ve şeffaflık bakımından giyilemeyecek durumda olduğu için bu mesleki etik yoksunu sahtekarların ürünlerine mecbur kalıyoruz. Ne kumaş kalitesi ne dikiş kalitesi var! Ne de estetik bir tasarım gücü! Böyle suya sabuna dokunmayan yazılarla bize ışık mışık tutmuyorsunuz, derdimizi dile getirmiş olmuyorsunuz.

 7. Emine dedi ki:

  Kesinlikle bu konudan çok muzdarip tesettürlü bayanlar var fiyatlar gerçekten çok uc noktalarda

 8. Esra dedi ki:

  Gerckten de duygularıma tercüman olmuşsunuz polyester kumaşlar yüzünden kıyafet bulmaz hale geldik çok model olsada polyester oldgu için hiç bi ürünü alamıyorum ve kıyafet bulmakta zorlaniyrum bi kaç firmaya bu şikayeti ilettiğim hiçte oralı olmadilar ne yazikki bende o firmaların hiç bir ürününü tercih etmiyrum benim sağlıgim herseyden önemli cunku

 9. Fatma B. dedi ki:

  Teşekkür ediyorum yazınız için .Bizler bilinçli tüketici olduğumuz sürece tekstil sanayisi bizim isteklerimize göre çalışmalar yapacaktır.Tespit ettiğiniz konular uzun zamandır bir tüketici olarak ilgi alanımda.Kumaş cinsine bakmadan yada internet alışverişlerimde bu konuyu netleştirmeden ürün satın almıyorum.Tabiki de ünlü markaların çok şık görünen ama yüzde yüz polyester malzemeyle ürettiğini beyan ettiği giysileri nasıl bu kadar pahalıya sattığını anlamakta güçlük çekiyorum. Sloganımız Bilinçli tüketici ,sağlıklı nefes alan ten.

 10. admin dedi ki:

  Betül hanım, zaten bu yazıdaki amacımız “ışık tutmak değil”, bu derdi dile getirmektir. Yine de yorumunuz için teşekkürler.

 11. Firuze dedi ki:

  Benim de en çok rahatsız olduğum bi durumdan bahsetmişssiniz .Bu yüzden tesettür mağazalarından alışveriş yapamıyorum.Hem tasarım adı altında fahiş fiyatlara satıyorlar hem de kumaşlar %100 polyester naylon.. kalite yok . Bazı mağazaları daha çok tercih ediyorum Zara mango.. çünkü indirim günlerinde daha uyguna ve daha güzel kıyafetler bulabiliyorum . Kumaş olarak genelde pamuk ürünlerini kullanılıyorlar.

 12. Biyçe dedi ki:

  Pamuklu ürün bulamıyoruz ki. En iyi marka diye gidiyorsun % polyester ürünler. Sağlıklı pamuklu ürün bulmak imkansız oldu artık.

 13. büşra dedi ki:

  Arz talep meselesi talep olmazsa firmalar da polyesterden başka kumaşlara yönelecekler.Coğu kişi bilmiyor polyesterin zararlarini bu yüzden kesinlikle çok önemli bir yazı.Yalnız bir de krep kumaş gibi isim değistirip içeriği ayni olanlar var onlara da dikmat etmek lazım.

 14. sundus dedi ki:

  türk hanımlarının kumaş bilgileri yok denecek kadar az hazır giyim firmaları bunları bildiği için ha bire dikiyor nasıl olsa anlayan yok diyor ben bunların dışında kendimi görüyorum annemden öğrendiğim bilgileri hala unutmadım

 15. Biyçe dedi ki:

  Bu konuda sıkıntılıyız. Fiyatlar çok yüksek ve kumaşlar sağlıksız kalitesiz. Sağlıklı kumaşdan kıyafet bulmak imkansız artık.

 16. Filiz dedi ki:

  Ben de naylon olmayan kumaştan arıyorum,ama yok,bütün tesettür mağazaları naylon satıyor markalıları bile,pamuklu bulunca da mecburen fahiş fiyattan ya da avm mağazalarından pamuklu alıyorum,yalnız görüyorum ki mağazalarda hanımlar o naylon şeylere bir sürü para verip bayıla bayıla alıyorlar,afedersiniz sonra da o tuniklerle kokuyorlar çok rahatsız edici bir durum ,hiç almıyorum ve sürekli dile getiriyordum bu konuyu,şimdi kış sezonu geldi eminim yine o naylon tunik etek gömlekler vitrinlerde olacak ve yüksek fiyatlarda,inanın kışın bile koku yapar onlar lütfen almayın,teşekkürler

 17. Sumeyra dedi ki:

  Ben uzun zamandır tesettür mağazalarından alışveriş yapmıyorum. Sebebi ise modellerin tasarımların gülünç derecede itici olması ve kumaş kalitesinin düşük olması. Bunun yerine ipekyol mango koton gibi markaları tercih ediyorum. Tesettür mağazalarının tarzı da çok kötü tesettür tasarımcıları kendi ürünlerini nasıl giyiyorlar merak ediyorum. Birazcık iyi markaları takip etseler bari.

 18. Gul dedi ki:

  Gerçekten yıllardır giyim konusundaki en büyük şikayetim. Ne kadar beğenirsen beğeneyim bir naylona asla bu kadar para vermem diyerek vazgecmek durumunda kalıyorum birçok üründen. Firmalar bunun bizden daha fazla farkında olmasına karşın bu denli umarsız gidişatlarıyla aslında ne kadar açgözlü olduklarını ortaya koyuyorlar bence.

 19. Banu dedi ki:

  Bu konuya ne vakit biri el atacak derken,sizin yazınızı görmek beni çok mutlu etti.Kumaşların içeriğine dikkat eden biri olarak. En popüler tesettür siteleri polyester kumaşı fazlaca kullanmakta.Lütfen artık bundan vazgeçilsin! Toplum sağlığını düşünmek bir markanında şiarı olmalı.Şahsen almamaya gayret ediyorum. Yahut çok az oranda polyester içeren ürünleri almak zorunda kaldığım oluyor.

 20. özlem dedi ki:

  kesinlikle katılıyorum.ben almıyorum.cok beğensem de.biran önce değişmeli ama alanlar oldukça üretirler herkes bilinçli alışveriş yapsa düzelir

 21. Hatice Metin dedi ki:

  Sorun çok daha derinlerde; biz müslümanlar ahlaktan, hele hele ticari ahlaktan nasipsiziz. Asırlardır yaşanılan yoksulluk ve acizliğe bir de buradan bakmak lazım. Çok dindar tüccar zümrelere güvenilmiyor, ne medeni ne de Islâmi kritelere göre davranıyorlar. Zaten dürüstlüğün ve ahlakın bu topraklarda alıcısı da yok. Her şey kokuşmuş.

 22. fatma dedi ki:

  Tesettür ürünler ısrarla polyester ve iç gösteren kumaşlardan üretiliyor! Polyesterin yaktığı yetmiyormuş gibi, iç gösterdiği için altına body giymek zorunda kalıyor piştikçe pişiyorsunuz. Dış kıyafet giymeyi gözünüz kesmiyor. Yazın terleten kışın üşüten adi bir kuması fahiş fiyatlarla satmaları yetmiyor, tesettür kıyafetleri transparan üreterek dalga geçiyorlar. Polyesteri krep diye satmaya çalışıyorlar, etiketlerine hassas bir kumaşmış gibi sadece kuru temizleme yapılır yazıyorlar. Asla almıyorum!

 23. Nar dedi ki:

  Tam da duygularima tercüman olmuş bu yazı. Sırf bu yüzden o bilindik tesettur mağazalarından alışveriş yapmıyorum. Naylona verecek param yok benim. Cok bilindik lcw, defacto gibi magazalarda genelde pamuk cogunlukla da viskondan üretilmiş cok daha uygun fiyatlı tunikler işimi görüyor

 24. Sermin dedi ki:

  Kesinlikle katılıyorum çok teşekkür ederim hislerime tercüman oldunuz. Tesettür giyim üreten firmalar neden bunu düşünmüyor neden keten ve pamuk ürünler yok ve olanlarda tesettürle alakası yok tam tesettür ürünler gerekiyor yani iç gortermeyen , paçaları dar ve kısa pantolanlar yerine uzun ve bol paçalı pantolonlar , kısa tunikler ve gömlekler yerine uzun dizkapak altında kaplar .
  Belden oturtmalı dar feraceler yerine vücut hatlarını göstermeyen feraceler olmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir