Tesettürlü Elbiseler ve Makyajlı Mankenler

Tesettürlü Elbiseler ve Makyajlı Mankenler

Tesettür Giyim

Elbise ve makyaj her ikisi de birbirinden farklı birer alan olmasına rağmen, her ikisi de kıyafet bütünlüğü içinde bir anlayışı besler, geliştirir. Bir kadının sadece elbisesi, sadece makyajı ve sadece aksesuarları tek başına değerlendirilmez. Buna o kişinin kimlik ve kişiliğinden doğan duygu, düşünce ve davranışlarını da eklemek gerek. Çünkü kıyafet kadının taşıdığı bütün değerlerin imajı ve bir ifadesidir. Bu bütün değerlerin bir kavram içindeki karşılığı da “kıyafet”tir.

Elbisenin, makyajın, takı ve aksesuarları tasarlayan ve kritize edenlerin kulvarları farklı olup, uzmanlık alanları içinde yer alması gerekir. Buna rağmen şahsen moda ve stil editörü olarak ben, tesettürü bir yaşam biçimi olarak benimseyen, tesettürlü yaşayan, inanç ve amelinde hassasiyetini ortaya koyan mütedeyyin hanımların sadece elbiseleriyle ilgili değil, kıyafetin bütün kodlarıyla ilgili görüşlerimi makalelerimde ele alıyorum. Elbette tesettür itikat, ibadet ve ahlakı temsil eden bir giyim tarzıdır. Bunu manevi bir elbise olarak görmek istersek; bizim arzuladığımız zühd ve takvadır.

Tesettür Giyim Ölçüleri

Makalelerimi yazarken, bir kadının giyim kuşamını, inanç ve yaşam ilkeleri doğrultusunda kullandığım birkaç değerli kelime ve kavramla özetleyebilirim. Zarafet, letafet ve asalet… Bu açıdan, bir kadını, kadın yapan ve kendisini bu değerler içinde bulmak isteyen bir varlık olarak görmeliyiz. Mümin ve müslüman olmak ve inandığını yaşamak bir kadının şiarıdır aslen.

Bütün tesettür firmaları, fotoğraf çekimi için mankenlere makyaj yaptırtıyor. Çekim ekibinde makyöz bulunduruyor. Ne yazık ki pazarlama anlayışı arz ve talebe göre çekimi de etkiliyor. Amaç sadece koleksiyonu tanıtmak olduğu halde mankenin cazibesi ön plana çıkıyor. Aslında bu çelişki kurumsal ve marka olarak bize paradoks içinde olduklarını gösteriyor.

Açıkça söylemem gerekirse, firmaları bu yönden eleştirmek ve protesto etmek yerine, müşterinin idrakinde bir insiyatif olması gerekiyor. Ayrıca ticaret kanununa göre de haksız rekabetin doğuracağı bir davranıştan ve yasal işlemden de kaçınmalıyız. Zaten tesettür firmaları için biri diğerinden daha takvaya uygun koleksiyon üretiyor dememiz de doğru değil.

Ancak kamuoyunda firmaları açıktan teşhir etmek, başka nedenlerle de onları kötülemek yerine, tavsiyelerimizi bu firmalara özel olarak yaparak, gönül kırmadan maksadımızı yerine getirmiş oluruz. Çünkü biz, hepimiz birer aileyiz. Yanlışlıkları, eksiklikleri kendi içimizde çözmesini de bilmeliyiz.

Yorumlar

“Tesettürlü Elbiseler ve Makyajlı Mankenler” için 3 cevap

 1. zeynep dedi ki:

  Merhaba Turkan hanım.Meseleyi gercekten cok guzel ele alıp tum hassas konulara değinmissiniz.Sizi bu hassasiyetinizden dolayı tebrik ediyorum.Soyleminize ve tavsiyelerinize katılmamak mumkun degil.Ama ne yazikki bizler artik birbirimize tavsiye veremez hale geldik.Ve bu tarz elestirileri yapabilecek kesim ise azinlikta kaldi.Cok fazla dejenere olduk.Ve dediginiz gibi arz talep meselesi oldugu icin arz okadar etkili olduki artik talep onu surukluyor.Cok uzucu bir durum ama ne yazikki bunu bizler artik duzeltemeyiz.Çünkü artik direksiyon tumu ile sizlerin elinde.Yani vebalde sevapda buna on ayak olanlarda.Ve sesini bizlerden cok duyurabilecek sizler bir seyler yapmalisiniz.Zaten herkes birbirini taniyor .Ve birebir konustugumuzda herkes bunun farkinda.Ve gerek tasarimcilar ve gerekse modacilar sık sık bir araya heliyorsunuz.Ve bu gidisat daha kotuye gitmeden ne olur bir seyler yapın.Her biriniz sevilen ve takip edilen gozonunde ornek teskil eden kisilersiniz.Ve bu konuda daha etkili olacaginiza inaniyor ve birilerinin bu konuda bir seyler yapmasi icin her gun dua ediyorum.rabbim bu konuda yolunuzu acik etsin ve yardimciniz olsun.

 2. Türkan Eraslankılıç dedi ki:

  Merhaba Zeynep Hanım;

  Öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Yeşiltopuklar yayın ekibi ve ben paylaşımlarımızda tüm hassasiyetleri gözetiyoruz. Bizler yayın ekibi olarak birçok kişiye ulaşabildiğimizden, elimizden geldiğince doğruyu söylemeye ve anlatmaya çabalıyoruz. Ele aldığınız tüm konularda fikir birliği içindeyiz. İnşallah daha iyi yayınlarla bilinçlenme konusunda üzerimize düşeni yapmaya çalışacağız.

  Selam ve dua ile..

 3. Hacer Sucuoğlu Adıgüzel dedi ki:

  Merhaba Türkan Hanım, Yazılarınızı severek takip ediyorum. Kullandığınız terimler Müslüman bir hanımı çok güzel tanımlamış. Son zamanlarda özellikle sosyal medyada fenomenlere, markalara çok fazla eleştiri geliyor. Bazen hakaretler yağıyor. Eleştiri yaparken üslubun niyeti yansıtması çok önemli. Ama şu da önemli değil mi? Kadın basit bir halde sergileniyorsa, makyaj seviyeyi aşıyor işin içine seksepalite giriyorsa Müslüman kadın incitilmiş olmuyor mu? Kaldı ki ben hoş bulmadığım bazı durumları seviyeli bir şekilde eleştirdim ama yorumlarım silindi bazı yerlerde… Ön planda olunursa eleştiri yapılır, bu göze alınmalı! Tabi ki nasıl tesettür konusunda hassasiyet varsa eleştiri konusunda da hassas olunmalı. Çekememezlik, ön plana çıkmak için çirkin hareketler sergileyenlere söylenecek söz bulamıyorum zaten… İnşallah firmalar sadece satmak için değil islamın gerekliklerini de göz önünde bulundurarak yol alırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir