Tesettüre Yakışmayan Bu Hataları Yapmayın!

Tesettüre Yakışmayan Bu Hataları Yapmayın!

Tesettür Giyimde Yapılan Hatalar

Giyinmeyi bilmekle moda uğruna ne bulursa onu giymek arasında dağlar kadar fark var. Doğru giyinmek tüm kadınları ilgilendiren bir konuyken ve burada yapılan hatalar kimseyi ilgilendirmezken, tesettür giyimde yapılan hatalar tüm Müslüman kadınlarla bağdaştırılmakta. İşte bu yüzden “giyinmeyi bilmek” kavramlarını en iyi şekilde uygulamak hepimizin sorumluluğunda.

Sürüp giden moda uğruna düşülen onlarca tesettür giyim hataları bir türlü hayatımızdan çıkmıyor! Bir akıma kapılıp giderken, güzel görünmek uğruna tesettür gözardı ediliyor! Peki, stil sahibi bir kadın olmak için illa ki bu hatalara düşmek mi gerekir? Tabii ki hayır. Hatta birçok kez “güzel olma uğruna” yapılan hatalar, tam aksine “estetik algısını bütünüyle yıkıyor.” Özenle hazırladığımız, daha önce de bahsi geçen ancak ısrarla devam edilen, bile bile ya da farkında olmadan düşülen hataları tek tek sıraladık. Artık bu hataları kimse yapmasın diye…

Tesettür Giyimde Yapılan Hatalar

Dar Kıyafetlerden Vazgeçin!

Dapdar jeanler, daracık elbiseler, hatta daracık pardesüler affedilemez tesettür giyim hataları. Sezonda neredeyse etek görünümündeki pantolonlar varken daracık jeanlere yer açmayın. Bununla beraber ferace ve pardesü giymenin güzelliğine erişmişken bele oturan dapdar kesimlere gerek var mı? Hiçbir anlamı olmayan bu durum, tesettüre hiç yakışmıyor.

Bonesiz Eşarp Bağlamayın!

Son zamanlarda oldukça rastladığımız bonesiz eşarp/şal kullanımı hiçbir zaman anlam verilemeyen bir hata. Bonesiz kullanılan eşarplar gün içinde oldukça sık bozuluyor, kayıyor. Kontrol etmesi bir o kadar zor. Buna rağmen önden gözüken bir tutam saç, size ne katabilir? Bırakın tesettürü – ki bunu bırakmak mümkün olmasa da – estetik algısıyla kesinlikle bağdaşmıyor.

Tesettür Giyimde Yapılan Hatalar

İğnesiz ve Bol Şal Takmayın!

En çok hatalar gördüğünüz gibi eşarp/şallarda yapılıyor diyebiliriz. Yine eşarp ve şalların bol bağlanması, boynun ve kulakların gözükmezi affedilemez hataların başında geliyor. Bir rüzgara uçup gitmemesi gereken tesettürünüze sahip çıkmalısınız.

Devasa Topuz Yapmayın!

Yıllardır süregelen bu hatadan hala vazgeçilemiyor. Trajikomik bu duruma düşen kadınlar, unutmamalıdır ki ne tesettürde ne güzellik algısında bu halin hiçbir yeri yok.

Tesettür Giyimde Yapılan Hatalar

Bilekleri Açıkta Bırakmayın!

Kıyafet konusunda yapılan en büyük ve en çok yapılan hata kol ya da ayak bileklerinin gözükmesi. Tesettürle hiçbir türlü bağdaşmayan bu durum, affedilemez bir konu. Özellikle sıcak yaz günlerinde tesettüre bürünmüşken, kavurucu sıcağa katlanırken ufak bir sebepten dolayı tesettüre gölge düşürmeye hiç gerek yok.

Canlı Renklerden Uzak Durun!

Tesettür giyimin naif haline uymayan renkler, bir de aynı ayda kullanıldığında affedilemez hataya dönüşüyor. Neon renkler, payetler, göz alıcı kumaşlar da bu duruma dahil. Pembeden mora aşırı renkli bir giyim tarzı aşırı dikkat çekici ve affedilemez.

Tesettür Giyimde Yapılan Hatalar

Makyaj Hastalığından Kurtulun!

Makyajın bir kadını ne kadar yaşça büyük gösterdiğini artık hepimiz biliyoruz. Cilde verdiği zararları saymaya bile gerek yok… Bunca zararı yok sayıp hala makyaj yapmaya neden devam edilir? Simsiyah gözler, kıpkırmızı dudaklar ve elma yanaklar duru, sade, doğal bir tenin yerini tutabilir mi? Asla!

Dış Giyime Önem Verin!

Bir diğer yapılan hata ise unutulmaya yüz tutmuş dış kıyafetler… Etekler, elbiseler ve hatta pantolonlar -ki bu hataya hiç tahammülümüz yok- dış kıyafet olmadan kullanılması yapılan hatalardan birisi. Özellikle yaz aylarında yapılan bu hatadan uzak durun ve dış giyimin önemi aklınızdan çıkarmayın.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

“Tesettüre Yakışmayan Bu Hataları Yapmayın!” için 15 cevap

 1. Aslı dedi ki:

  Helal olsun teşekkür ediyorum sizlere. facebooktada paylaşmak istiyorum bu yazınızı

 2. Ebru dedi ki:

  Mükemmel

 3. Begonvil Sokağı dedi ki:

  Yeşil topuklar her zaman inancımıza uygun ve bunun gereklerini birincil planda tutan bir yayın çizgisine sahip oldu. Bu yazıda da fikir verirken açık bir dille uyarılara da yer vermişsiniz. Allah razı olsun. Hayırlı, başarılı çalışmalar dilerim.

 4. Rabia Rabia dedi ki:

  süper yazmışsınız Allah sizden razı olsun…

 5. Hatice dedi ki:

  Valla doğruya doğru ister uyar ister uymazsın. Bazen moda ikonu diye burda paylaştığınız kişilerle bu yazı baya bir ters ama hadi neyse…

 6. admin dedi ki:

  İkisi farklı değerlendirilmesi gereken konulardır. Ünlü isimleri seçtikleri kıyafetler sebebiyle paylaşıyoruz. Fakat bunun tesettüre uygunluğu konusunda bizim yapabileceğimiz tek şey bu konuda olduğu gibi doğruyu belirtmeye çalışmaktır.

 7. Zeynep dedi ki:

  Gerçekten harikasiniz çok güzel

 8. Burcu dedi ki:

  Merhabalar. Ben tesettüre tam anlamıyla uyamıyorum. Daha 1 sene oldu kapanalı. Ancak açıkken de uzun giyiniyordum kapanınca da bir farkı olmadı yani. Bu yüzden kötü hissediyorum. Açılma isteği var içimde ne yapmalıyım?

 9. Nacla dedi ki:

  Çok teşekkür ediyorum! Evet gençlerin hataları göstermesi lazım! Yoksa moda deyip anneleri dinlemek istemiyorlar!

 10. Sumeyyesumeyye dedi ki:

  Gercekten dogru kapalinın olmasi ancak boyle olur icten tesekkurlerimi sunuyorum rabbim razi olsun

 11. Zahide dedi ki:

  Tam anlamıyla mükemmel bir post olmuş, olması gerektiği gibi teşekkürler….

 12. Nezahat asan dedi ki:

  Kesinlikle takdir edilesi bir yazı,Kaleminize sağlık…bu tesettür adı altında paylaşılan kıyafetler,acaip başörtü baglama stilleri,başöertü üzerine takılan şapkalar,abartılı makyajlar (zaten dünya modasındada abartılı makyaj yok,yok gibi sade makyajlar yapılıyor ,)hergün acaip bir hal alıyor.Artık insanlar ‘bunlar müslüman degil,süslüman ‘diye yorumlar yapıyor,pekte haksız sayılmazlar kanımca.stil sahibi olmak güzel,ama stil sahibi olayım derken Allahın emrini Nekadar yerine getirebiliyoruzo başörtüsünü takıyorsak hakkını vermemiz lazım,Rabbimiz hakkıyla tesettüre girenlerden eylesin…

 13. İsim* dedi ki:

  Süper yazmışsınız da bileklerimizi örtmek için etek ve pantolon boylarını uzatmaları lazım tesettür firmalarının. Hadi herkes protesto etsin siz satmayın bilek boy pantolonları biz de almayalım…

 14. Serra dedi ki:

  Harikasınız..duygulara tercüman olmuşsunuz resmen Allah razı olsun…

 15. Ayşe dedi ki:

  Çok doğru Tesettürü örtünmek için değil beğenilmek için kullanıyorlar ! Çoğu örtülü hanımlar açık hanımlardan daha göz alıcı maalesef …. sizinde söylediğiniz gibi bir ton makyaj , bilekler açık bacaklar açık saçlar önden açık bu modayı çıkaranlar aslında tesettürü bozmaya uğraşıyorlar rabbim fırsat vermesin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir