Tesettür Özel Günlerde Esnetilecek Kadar Değersiz mi?

Tesettür Özel Günlerde Esnetilecek Kadar Değersiz mi?

Tesettür Özel Günlerde Esnetilecek Kadar Değersiz mi

Çocukluğumdan yetişkinliğime kadar yaz tatillerini ikiye bölerdik. Bir ay babamın memleketinde, bir ay da annemin memleketinde geçirirdik yaz tatillerimizi. Tabi bilirsiniz, yaz mevsimi düğün dernek demek. Bizde bu yaz tatillerimizde o düğün senin bu düğün benim gezerken bir bakardık tatilin sonuna gelinmiş, İstanbul yolu çoktan tutulmuş olurdu. Bu yolculuklarda ben birçok soruya cevap bulmak isterdim. O zamanlar aklıma takılan ve her defasında beni düşündüren bir durumu yazıya dökerek benim gibi düşünen insanlarla dertleşmek istiyorum. Çünkü eminim yazımı okurken benimle hemfikir olan birçok insan çıkacak.

Aklıma takılanlar şunlardı: Eskiden küçük yerlerde kadınlar dışarı çıkarken başlarına genellikle yemeni takarlardı. Birçok yerde bu gelenek halini almıştı. Bilirsiniz; saçların yarısı dışarıda, boyun kısmından tek bir düğüm atılmış bağlama şeklinden bahsediyorum. Belki şimdiki kadar dikkat çekici değildi ama yine de beni düşündürürdü. Buna mazeret olarak ‘eskiden öyleydi’ diye cevap veriyorlar şimdilerde… Bir de başını güzel, yani olması gerektiği gibi kapatanlar vardı köyde. Başını tam kapatıyorlar ama altına diz hizasında etek giyiniyorlardı. Truvakar kol bluzları da unutmayalım!

Tesettür Özel Günlerde Esnetilecek Kadar Değersiz mi

Çocuk halimle ben, hangisinin doğru örtündüğünü düşünürken gittiğimiz bir düğünde normalde kapalı olan gelinin başını düğün gününde açtığını görünce kafamın içi haliyle çorba gibi olmuştu. Şimdilerde ise başını düğün günü açan bir geline hiç denk gelmedim. Artık beni düşündüren başka bir şey var.

Bahsetmek istediğim asıl konu, köy düğünlerinde gelinlerin neden düğün günlerinde başlarındaki örtüsünü çıkarttığındansa, son yıllarda şehirdeki düğünlerde tesettürlü kızların neden başlarına eşarp yerine bone taktıklarıyla ilgili.

Tesettür Özel Günlerde Esnetilecek Kadar Değersiz mi

Din kurallarımız özel günlerde esnetilebilecek kadar önemsiz mi?

Hevesini almak için süsünden geri kalmamak adına normal zamanda tercih etmediği boneyi düğün gününde tercih etmesinin sebebi nedir sizce? Boynunu dışarıda bırakan, kimi zaman kulağının yarısını gösteren -küpesi görünmezse olmaz tabi!- bir baş bağlama şeklini neden günlük yaşamında da tercih etmiyor? Düğün gecesinin normal zamandan farkı nedir? Bunun adı modernlik mi oluyor?

Ben gerçekten bu insanların kendilerini savunma şekillerini çok merak ediyorum. Hadi eskiler geleneklerimiz öyleydi deyip sıyrılmaya bakıyorlardı ki, gerçekten de çoğu bilinçsiz ve bilgisiz şekilde hareket ediyordu. Peki ama şimdinin insanlarına ne diyelim? Artık herkes çok daha fazla okuyor, çok daha fazla şey görüyor, çok daha fazla yer geziyor. Peki, bu cehalet hala niye?

Tesettür Özel Günlerde Esnetilecek Kadar Değersiz mi

Sıraladığım bu sorulara cevap verebilmeyi çok isterdim. Ya da sayfalar dolusu yazabilmeyi. Ama onlar gibi düşünebilmeyi beceremediğim için cevapsız bırakmayı yeğliyorum. Çünkü benim için ya karasındır ya da beyaz. Ortasında bir iş yapmayı ne seviyorum ne de öyle olmayı becerebiliyorum.

Sizin için köy düğününde başını açan bir gelinle, şehirdeki düğününde başına bone takan gelinler arasında bir fark var mı? Bence her ikisi de nefsini tatmin etmek adına özel günlerinde bulundukları bu hareketlerinde hatalı ve yanlışlardır. Baş kapatmak ya da örtünmek, yani tesettür; hiçbir geleneğin, hiçbir eğlencenin ve özel günün esnetilebilir bir kuralı değildir. Ya öylesindir ya böyle bunun ortası yok. Tesettürü moda unsuru gibi görmek ve hareket etmek çağın en zararlı hastalıklarından biri. Dilerim olabildiğince kendimizi koruyup, sakınabiliriz.

Son olarak beni Instagram ‘dan ve  www.chalah.com.tr ‘den de takip edebileceğinizi belirtmek isterim.

Yorumlar

“Tesettür Özel Günlerde Esnetilecek Kadar Değersiz mi?” için 12 cevap

 1. Ayşenur dedi ki:

  Sizi takip ediyorum güzel konu ve olgulara değiniyorsunuz . Bu sorduğunuz her soruya herkesin ceavabı var … Aslında bahaneleri tek gerçek! cevap ise ‘kişisel tercih , bone takamıyorum vs …! Bu tür öyle türedi ki artık instagramdaki bazı kişiler birbirinin kopyası olmuş… Artık bu kişileri cahil diye adlandıramıyorum çünkü sosyal mecralarda her ne olsa anında aktif ve eylemdeler…. Başta muhafazakar ünlü diye adlandırılan tasarımcılar ve koleksiyonları , orta doğu da büyüyen giyim alımları ve büyüyen bir sektör olması ,dünyaca ünlü markaların bile lookbooklarında karşımıza çıkan baş örtüsü yapımları ve tabi ki hızla büyüyen içinde kaybolmaya başladığımız adına popüler kültür dedğimiz sistem içinde bu durumlara geldik…. Sizden ricam katıldığınız, içinde bulunduğunuz sektörde hangi ortam ve tasarımcı arkadaşlarınız varsa iletin konuşun, eleştirin ve güzel algılar ortaya çıkarın ve yazmaya devam edin 🙂 Saygılarımla

 2. Aslı dedi ki:

  Yazdıklarınızda haklısınız ama dina tokio nun resımlerını paylaşmanız konusunda aynı şeyi söyleyemicem..

 3. admin dedi ki:

  Zaten bu konuya dikkat çekmek için o resmi paylaşıyoruz. Konu yanlışa dikkat çekiyor, bizde yanlışı temsilen resimler seçiyoruz.

 4. admin dedi ki:

  Bu konudaki duruşumuz çok nettir. Bahsettiğiniz formatta yayınlarımıza devam da edecektir. Fakat işin özünde bu bir kişisel tercih olduğu için biz doğru bildiğimizi söylemekten öteye geçemeyiz.

 5. zehra dedi ki:

  tesettür sadece başı kapatlamakla olmuyor..Sosyal medyada kendilerini inanılmaz dindar gösterip lüks ziynetlerini göstermekten çekinmeyenler var eleşetiri olduğunda adı kişisel tercih oluyor… bir diğer husus ta aşırı luks markaların normalleştirilmesi..Şahsen 15000 tl verdiğim bir şal ile tesettür bana tezat geliyor..Arap nüfusunun ülkemizde giderek artığı dönemde malesef ki etkileyen değil etkilenen oluyoruz..Tayt üzerine kısa çeketler takma kirpikler ve kulaklardaki iri küpeler..Yahu neden örtülüyüz biz o zaman..Şaşayı daha derin yaşayalım diye mi? Malesef ki örtülü hanımların çoğunluğunda özellikle genç hanımlarda tevazu uçup gitmiş durumda…Vakti zamanında tek isteğimiz örtülü okula gidebilmekti..Şimdi heryere girebiliyoruz da biz gereken önemi verebiliyormuyuz..

 6. Tuuba dedi ki:

  Neolur yazmaktan vazgeçmeyin doğruları söyleyenler o kadar azaldı ki gerçekten tesettürün geldiği nokta çok ama çok acı bir nokta değil düğünde sıradan bir ark nikahında bile başını açan insanlar tanıyorum çok yazık gerçekten Rabbim kıymetini önemini bilenlerden eylesin inşaAllah

 7. Aysel dedi ki:

  Lütfen.. Şu çok abartı makyaj durumuna da bi deyinin. Açıklardan çok çok fazla makyaj ve tesettür ile hiç uyuşmuyor…

 8. mn dedi ki:

  en değerli şeyi Saçı olduğunu sananlar için evet, esnetilir. tesettür saç kapatma değil bir yaşam biçimidir

 9. Naz dedi ki:

  Gerçekten çok doğru konuya değinidiniz fakat tesettüre moda bile aykırıyken bileklerin göründüğü son derece dar paçalı kombinler paylaşmak ne kadar doğru örnek veriyorum sadece tesettür sadece başı kapatmak değil evet köylerdeki maksi yırtmaçlı etekler değil evet ama artık tesettür kıyafetleri bize bunları öğretir oldu üstelik tesettürlü insanların mankenliğinde apaçık tesettür bize böyle tanıtıldı.

 10. cemile dedi ki:

  Çok doğru bir konuya değinmişsiniz, ne yazık ki başörtüsü konusunda özgürlüğümüzü kazandık ama tesettürümüzü kaybettik, bazı şeyler baskısal rejimler varken daha kıymetli oluyor sanırım bizim insanımızda,başörtüsü için direndiğimiz günleri hatırlıyorum ve içim sızlıyor şimdi bir zamanlar kol kola direndiğimiz arkadaşlarımızı sokakta başında bone, dar paça bilekler açık pantolonlarla görünce, bunun için miydi mücadelemiz, bu muydu özgürlüğümüz diyorum. Malesef moda denilen illetle yavaş yavaş yozlaşıyoruz, tesettür markaları uyguladıkları fiyat politikası ile hem maddi olarak bizi çılgınca alışveriş ve israfa yöneltiyor hemde manevi değerlerimizi yitirmemize sebep oluyor. karşınızdakini uyarmaya çalıştığınızda da “kişisel tercihim” deniyor, oysa din kişisel tercihlere göre şekillenemeyecek kadar önemlidir, kesindir.

 11. Mebruke.bjk@gmail.com dedi ki:

  Musluman muslumanin kusurlarini orter. Belki Dina’nin kiyageti tesetture uygun olmayabilir, ama onun ve kardesinin hakklarina girmiyormusunuz?

 12. Feyza dedi ki:

  Bir insan güzel olmak istiyorsa düğününde tesettüre uygun davranarak da olabilir. Orta yollu birşeyler bulabilir. Bunun güzellikten çok modaya uyuyorum msjını verme kaygısı, gençlerin modern görünme isteğinden geçtiğini düşünüyorum. Bunu engellemenin yolu uzun vaazlar vermek değil onlara gerçekten modern, cool ve begenecekleri seçenekler vermek. İnsanın güzel görünmek istemesi iyi birşey. Onlara alternatif youtuberlar instragirller gosterebilmeliyiz. Bu da biraz zor. Çünkü bu ruhta olan birisi zaten kendini bu kadar ortaya atmaz. Belki uzaktan ve daha sade tavırlarla belki ama zor… İşin doğasına ters:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir