Tesettür Kıyafeti Estetik Olabilir mi?

Tesettür Kıyafeti Estetik Olabilir mi?

Tesettür Kıyafeti Estetik Olabilir mi

Sahabî kadınlarının giysileri içinde beyaz, siyah, yeşil, sarı renkte olanlarının bulunduğu sağlam rivayetlerde zikredilmiştir. Giyilen elbisenin çirkin ve itici olması gerektiğine dair nakli delil (ayet, hadis) yoktur.

Erkeğin ilgisini çekmesin diye kadınlara, Allah’ın ve Resulü’nün (sav) yüklemediğini yüklemek, istemediklerini onlardan istemek doğru değildir. Kadın el içine çıkacak kadar ve şekilde giyinir. Giysileri karşı cinsin dikkatini çekmek amacıyla düzenlenmiş bulunmamak şartıyla güzel, zarif estetik de olabilir. Bundan sonrası kadını değil ona bakan erkekleri ilgilendirir; sorumluluk  onlara geçer, onlar da gözlerini sakınmak, kendilerini frenlemek sûretiyle  kulluklarını yerine getirmek mecburiyetindedirler.

Din, birileri günaha girmesin diye diğerlerinin hak ve özgürlüklerini -gerektiğinden fazla, bilinen sınırın dışında- kısıtlama yoluna gitmemiştir.

Nitekim Kur’an-ı Kerim’de:

Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına söyle, bedenlerini örtecek elbiselerini giysinler. Bu, onların tanınıp incitilmemelerine daha uygundur. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

(Ahzab, 59)

Kaynak: Müslüman Hanımın El Kitabı

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir