Tesettür Giyim Butiklerinde Her Aradığımızı Bulabiliyor muyuz?

Tesettür Giyim Butiklerinde Her Aradığımızı Bulabiliyor muyuz?

Tesettür Giyim Butikleri

Son yıllarda sayıları gittikçe artan tesettür giyim butikleri hepimiz için en uğrak alışveriş rotalarının başında geliyor. Uzun yıllar göz ardı edilen tesettürlü kadınların giyim ihtiyacı, bu butiklerle bir nebze olsun rahatladı diyebiliriz ancak durum tam olarak öyle mi? Bu butiklerde her aradığımızı bulabiliyor muyuz? Butiklerin ürün gamı neye göre değişiyor? Gelin, butik alışverişinin sorunlarına birlikte göz atalım.

Tesettür Giyim Butikleri

Butiklerin Ürün Çeşitliliği

Butik, giyim ve süs eşyası satılan küçük dükkanların genel adıdır. Fransızca “boutique” kelimesinden gelir. Butikler genelde terzi gibi belirli bir müşteri kitlesine hitap etmektedir. Güncel moda trendlerine uygun kumaşlar ve elbise modelleri beden ölçülerine göre farklı serileri içine alacak şekilde butik içinde üretilir. Butik sadece bir satış mağazası değil, gerektiği takdirde müşterinin isteğine şekillendirilebilen bir yapıdır. Ürün maliyeti açısından terziliğe göre daha ucuz olsa da, hazır giyime göre biraz farklı fiyatlar uygulamaktadır.

Evet, tam olarak butik kelimesinin anlamı bu… Yani bizim tecrübe ettiğimiz gibi bir semtteki tüm butiklerde aynı ürünlerin yer almaması gerekiyor. Ürünlerin seçkin olması, belli sayıda üretilmesi esas olandır. Ancak şimdilerde karşılaştığımız durum bunun tam aksini, birden çok ama belli markaların satıldığı ve bir sokak üzerinde yer alan tüm butiklerde hemen hemen aynı ürünleri bulabileceğiniz dükkanları gösteriyor.

Tesettür Giyim Butikleri

Tesettür Butiklerinin Etek ve Elbise Kıtlığı

Tesettür giyime yönelik minik mağazaların şehri donatması hepimizin hayali olan bir durum. Eskilerde sadece Fatih semtinde gerçekleştirebildiğimiz alışverişi artık hemen hemen her semtte yer alan minik dükkanlarda gerçekleştirebilecektik. Ama olmadı, neden mi? Çünkü tesettür giyim butiklerinde etekten çok pantolon, elbiseden çok tunik var!

Tesettür giyimin olmazsa olmaz parçalarından olan etek ve elbiseler ise yok denecek kadar az sayıda yer alıyor. Bu durum belki arz talep ilişkisi olarak yorumlanabilir ancak dünya markalarının koleksiyonlarına dahi baktığımızda hemen 4-5 tane göze çarpan uzun elbiseler, etekler görürken neden tesettür giyim butiklerinde bu ürünler bulundurulmasın ki?

Bu durumun ortaya çıkardığı sonuç hepimiz pantolon ve tuniklerimizi alıp görünümümüzü tektipleştireceğiz! Ya da en yakın terziye gidip o çok sevdiğimiz uzun elbiseleri ve etekleri diktireceğiz.

Tesettür Giyim Butikleri

Butik Kelimesinin Hakkını Vermeyen Dekorasyonlar

En son ne zaman butiklere uğrayıp alışveriş yaptınız bilmiyoruz ancak cebinizdeki rehberiniz olarak size en güncel trenleri sunmak adına bizim en uğrak mekanlarımız butikler. Hal böyle olunca butiklerdeki ilk çıkış serüvenlerini ve şuan ki vizyonlarını çok iyi gözlemleyebilir olduk.

Tesettür Giyim Butikleri

Özel alışveriş noktaları olarak çıkış yapan butikler önceleri ferah iç mekan tasarımları, her müşteriye özel bir konuk olarak yaklaşmaları, hemen rahat edebilecekleri son derece şık koltuklarda ağırlamaları, minik ikramlar sunmaları ve en özel ürünleri tek tek göstermeleri ile öne çıkarken şimdi sıkış sıkış askıların arasında kendinize göre bir kaç kıyafet bulamaya çalıştığınız karma karışık mekanlara dönüşüverdi. Keşke yukarıda paylaştığımız gibi bir butikte keyifle alışveriş yapabilsek… Ama neredeyse bu bir hayal… Her bir ürüne tek tek bakması bir dert, askıdan çıkarması bir dert oldu. Bunun yerine az ve öz mantığını kullanarak her bir butiğin kendine özgü bir stili olsa ve o stile sahip insanlar uğrasalar ve alışveriş yapsalar daha güzel değil mi? Ya da butiğe daha girer girmez güzel bir yerleşke bizi karşılasa ve ürünlerin teşhir ediliş biçimleri göz yormasa daha hızlı aradığımızı bulmaz mıyız?

Dileriz ki en kısa zamanda eskiden olduğunu gibi özel ürünlerin yer aldığı, konsepti ile içimizi açan minik butiklere tekrar kavuşabiliriz.

Yorumlar

“Tesettür Giyim Butiklerinde Her Aradığımızı Bulabiliyor muyuz?” için bir cevap

  1. betul dedi ki:

    merhaba ben bir doktorum ve hastanede kıyafet giyebiliyorum ve çok rahat kombinler olması gerekiyor ve hastaneyle de uyumlu olması bu tür kombin paylaşımlarında bulunur musunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir