Terrarium Hazırlama Rehberi

Terrarium Hazırlama Rehberi

Terrarium Hazırlama Rehberi

Terrarium yani doğal bitki ortamların minyatür tasarımları, son zamanlarda oldukça ilgi gören bir dekorasyon öğesi olarak öne çıkmaktadır. Terrariumlar sayesinde tropik bitkileri evinize veya iş yerinize taşıyarak hem ortamdaki havayı temizleyebilir hem de odaya oldukça gösterişli bir hava katabilirsiniz.

Cam içinde bitki aranjmanları olarak bilinen terrariumlar bulundukları ortamlarda oksijen bombası etkisi yaratmaktadırlar. Odanızda romantik bir yağmur ormanına, Küçük Prens’in düştüğü ıssız çöle veya çok sevimli Şirinler köyüne yer açın. Cam kavanozların içinde bitki yetiştiren insanların bunu nasıl başardığını merak ediyorsanız Terrarium hazırlama rehberimiz size ilham vermeye yetecektir.

Terrarium Hazırlama Rehberi

Malzemeleri hazırlayın!

  • – Cam fanus veya geniş bir cam kap (Temiz olmasına dikkat edin.)
  • – Aktif kömür parçaları
  • – Kaliteli saksı toprağı
  • – Bir çift eldiven
  • – Zevkinize göre terrarium bitkileri
  • – Yaprak yosunlar
  • – Sulama kabı
  • – Spatula

Not: Terrarium malzemelerini toplu olarak da satın alabilirsiniz.

Terrarium Hazırlama Rehberi

İşe koyulun…

Terrarium yapmanın ilk adımı temeli inşa etmektir. İlk olarak, cam kabınızın zeminine 5 cm’ye kadar kömür parçalarını dizin ve üstüne toprak ekleyin. Cam kabınızın yarısı dolana kadar, aynı işlemi tekrarlayın.

Terrarium Hazırlama Rehberi

Kabın içinde hava boşluğu kalmamasına dikkat edin. Toprağınız hazır hale geldiğine göre bitkilerinizi ekmeye başlayabilirsiniz. Toprağın göründüğü bölgelere yaprak yosunları koyun. Dekoratif taşlar veya minyatür oyuncaklarla terrariumunuzun görünümünü tamamlayın.

Terrarium Hazırlama Rehberi

Terrariumun bakımı nasıl yapılır?

Hazırladığınız terrariuma yeterince hayranlıkla baktıysanız şimdi onu güzelce ışık alabileceği bir yere taşıyın. Terrarium tasarımınızı doğrudan güneş ışığına bırakmanız ona zarar verebilir. Kullandığınız bitki türüne göre düzenli sulamasını yapmayı unutmayın. Bitkileriniz fanusun dışına çıkacak kadar büyümeye başlarsa dallarını budayıp, bu dallardan yeni terrariumlar hazırlayıp, sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Fotoğraflar: bhg.com

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir