Ter Kokusuyla Başa Çıkmanın 5 Doğal Yolu

Ter Kokusuyla Başa Çıkmanın 5 Doğal Yolu

Terlemek

Ter; vücut ısı seviyesinin sabit durumda tutulması, kandaki zararlı toksinlerin dışarı atılması ve cildin nemlendirilmesi amacıyla dışarı atılan sıvıdır. Vücutta bulunan yüzlerce ter bezinin çalışarak dışarı attığı bu sıvı aslında tamamıyla kokusuzdur.

Terleme Sırasında Oluşan Kötü Kokunun Nedenleri

Ter kokusuz bir sıvı olmasına karşın koltuk altının kötü kokması gibi problemler bakterilerden kaynaklanır. Vücutta ergenlik döneminden itibaren türemeye başlayan ve zararlı olmayan bu bakteriler, ter sıvısından beslenerek kötü kokuya sebep olan bazı atıklar ortaya çıkarır.

Ter Kokusu

Kötü koku oluşumu yalnızca bakterilerden değil, ter sıvısıyla birlikte vücuttan dışarı atılan proteinli maddeler ve lipitlerden de kaynaklanabilir. Eğer terleyen bölgede tüy oluşumu bulunuyorsa, bu durumda kötü koku oluşumu daha da artabilir. Bunun sebebi ise bakterilerin tüylere tutunarak kötü kokuyu artırmasıdır.

İstenmeyen Ter Kokusu Doğal Yollarla Engellenebilir mi?

Yaz aylarında sıcak havanın etkisiyle daha fazla artan terleme ve bunun sonucunda oluşan kötü koku şikayetinden doğal yollarla kurtulmak mümkün. İşte limondan sirkeye evdeki doğal malzemeleri kullanarak yapabileceğiniz ter kokusunu gidermeye yardımcı yöntemler…

Limon

Limon

Antiseptik özelliği sayesinde zararlı bakterilerin oluşmasını önleyen limon ter kokusu için doğal çözümlerden biri. Yapmanız gereken bir limonun suyunu pamuk yardımıyla koltuk altınıza sürüp, 15 dakika sonra ılık su ile durulamak. Bu işlem terlemenin etkisiyle oluşan kötü kokuyu azaltmasının yanı sıra kararan koltuk altının rengini de düzenlemeye yardımcı oluyor.

Karbonat

Karbonat

Karbonat nemi emer ve kötü kokuya neden olan bakterileri ortadan kaldırır. 1 tatlı kaşığı karbonatı hamur kıvamına gelene kadar su ile karıştırıp, koltuk altlarınıza uygulayın ve birkaç dakika bekleyin. Karbonatı aynı ölçüde mısır nişastası ile karıştırarak uyguladığınız da etkisi daha kuvvetli oluyor.

Elma Sirkesi

Elma Sirkesi

Elma sirkesi vücut kokularına özellikle koltuk altı kokularına karşı çok etkili bir çözümdür. Bunun nedeni cildin ph seviyesini düşürerek, bu bölgede bakteri üremesini engellemesidir. Sulandırılmış sirkeyi günde bir kez koltuk altınıza uygulayın.

Aloe Vera

Aloe Vera

Aloe vera kokusu kadar aşırı terlemeyi de kontrol altına alıyor. Bitkinin yaprakları içinde bulunan jeli koltuk altınıza uygulamanız yeterli. Bunu gece yatmadan önce uyguladığınız da etkisini daha iyi gösteriyor.

Tuzlu Su

Tuzlu su

Ter kokusuna iyi gelen doğal çözümlerden biri de tuzlu su. Bir kase sıcak suya 2 çay kaşığı tuz ekleyin ve koltuk altınıza bu karışımla kompres yapın. Kuruyunca üzerine bebek pudrası serpin. Terleme sorununuz tamamen yok olacaktır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir