Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Televizyon İzemenin Bir Zamanı Olmalı

Televizyon İzemenin Bir Zamanı Olmalı

Televizyon İzlemenin Çocuklara Zararı

Televizyon Ne Kadar Zararlı?

Televizyon yaygın bir iletişim aracı. Tüm aile fertlerine olduğu gibi çocuklara da hitap ediyor. Eğlendirip, bilgilendiriyor ama olumsuz etkileri de var. Zaman zaman korku ve endişeye neden olabiliyor veya aile ilişkilerini olumsuz etkileyebiliyor.

Okul öncesi çocuklar televizyona daha fazla düşkün oluyor. Bunun nedeni ise, hem sesin gelmesi hem de hızlı ve canlı görüntülerin geçmesi. Her ne kadar bu durum onları çok mutlu etse de çocukların televizyonun önünde tek başına bırakılması, onları olumsuz etkiliyor.

Televizyonu da Paylaşın

Anne-baba izlerken çocuğu televizyon izlemekten alıkoymanın mümkün değildir ancak önemli olanın paylaşma ortamıdır.  Evde birlikte yemek yenmesi ne kadar önemliyse televizyonun da birlikte izlenmesi ve paylaşılması bir o kadar önemlidir. Zararlı içeriklerin önüne ancak bu şekilde geçilebilir.

Ailelerin Yorumlaması Gerekiyor

Anne babanın ekranda çıkan her şeyi, aile düzenine ve çocuğun yararına göre yorumlaması gerekir. Çünkü çocuklar televizyon karşısında savunmasızlar; bazı şeyleri anlamakta algılamakta ve yerli yerine oturtmakta zorlanabilirler. Televizyon karşısında büyüyen çocuk başkalarının doğrularıyla büyür. Bu da çocuğu kaybetmeye kadar varabilir.

Televizyonu Anne ve Babasıyla İzleyen Çocuk Daha Az Korkar

Özellikle 5-6 yaş döneminde televizyon izleme ortamının çok önemli, televizyonda ürperten bir şey gördüğünde çocuğun yanında anne ya da babası varsa çocuk daha az korkar. Ebeveynin olayı yorumlamasıyla durumu daha iyi anlar. Anne-babaların süzgeç görevi görmesi ve onun ne olduğunu tekrar anlatması gerekir ki, olumsuz etkileşimlere girmesin. Bu durumun en iyi tarafı çocuklarla ebeveyn arasında ortak bir dil yakalanmasıdır. Bu da son derece anlamlıdır.

Televizyon Aile İlişkilerini Kuvvetlendirmeli

Evde birden fazla televizyon olması da çeşitli sakıncalar doğurabilir. Herkesin kendi odasında televizyon izlemesinin aile bütünlüğünü bozmaması, televizyonun parçalayıcı değil, aile ilişkilerini kuvvetlendiren bir araç olması gerekir. Eğer ki evde bir tane televizyon varsa; haber, maç, çizgi film, dizi gibi herkesin zevkine ve ihtiyacına uygun her şey izlenebilmeli.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *