Tatil Hastalıkları Seyahatinizi Mahvetmesin!

Tatil Hastalıkları Seyahatinizi Mahvetmesin!

Tatil Planları
Yaz aylarını yavaş yavaş uğurlamaya hazırlandığımız şu günlerde tatile yeni çıkacaklar için önemli uyarılarımız var. Tatilini yapıp gelen arkadaşlarınızın seyahatleri sırasında bazı sağlık sorunları ile karşılaştıklarını duymuş olabiliriz. Araştırmalara göre tatile giden insanların %65’i çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşıyor.

Haftalardır gelmesini beklediğiniz tatilinizin, bu sağlık sorunları ile mahvolmasını istemiyorsanız tatile çıkmadan önce sıkı bir hazırlık yapmalısınız. Sadece yurt dışı değil, yurt içi seyahatlerinde de sizi bekleyen tehlikeleri gözden geçirip önlem alarak sağlıklı ve keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Bebek, çocuk, yaşlı, hamile, diyabet, kalp, hipertansiyon, böbrek yetmezliği gibi kronik hastalığı ve alerjisi olanların tatile çıkarken kendilerine daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Sağlığınızı koruduğunuz, her anının keyfini çıkardığınız mutlu ve sorunsuz bir tatil dileriz.

Tatil Hastalıkları

Turistlerin korkulu rüyası: İshal!

Tatile çıkacakları en çok tedirgin eden tatil hastalığı ishaldir. Tatil bölgesinde tüketilen bazı yiyeceklerde bulunabilen mikroorganizmalar, bazı kişilerde ishale sebep olabilmektedir.

İshal başlamadan önce; karın ağrısı, kramplar, gaz, bulantı, kusma gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Bu durumda hemen en yakındaki sağlık kuruluşuna başvurarak tedbir alabilirsiniz.

Bizim önerimiz ise, tatile çıktığınızda güvenilirliğinden emin olmadığınız yerlerde hiçbir şekilde yiyip içmemenizdir.

Karadeniz Yaylaları

Karadeniz yaylaları güzel, parazitleri kötü…

Göz alabildiğine uzanan yeşil yaylaları ile kendine aşık eden bir bölgedir Karadeniz. Doğa meraklıları için vazgeçilmez bir tatil yöresi olan Karadeniz’de ağız tadıyla bir tatil yapabilmek için dikkat edilmesi gerekenler var.

Bağırsak parazitleri, Karadeniz tatilcileri için risk oluşturmaktadır. Bağırsaklarınızda yaşanacak bir sorun, karın ağrıları çekmenize ve tatilinizin yarıda kalmasına sebep olabilir.

İç Anadolu’da ise Kırım Kongo kanamalı ateşi ve kene sorunu tatilde sizi fazlasıyla üzebilir. Özellikle şehir merkezinin uzağında kamp yapmayı veya doğa ile vakit geçirmeyi planlıyorsanız bu hastalıklara karşı önlem almayı ihmal etmemelisiniz.

Tatilde Sağlıklı Beslenme

Özellikle dikkat edilmesi gerekenler…

Tatilinizi huzurla tamamlayabilmek için kendisi küçük ama etkisi büyük önlemler alabilirsiniz. İlk tavsiyemiz; dişlerinizi fırçalarken musluk suyu yerine içme suyu kullanmalısınız. Ellerinizi sık sık yıkamalısınız.

Tatilde farklı tatlar denemeyi sevdiğinizi biliyoruz, yine de doktorların önerisine kulak vermelisiniz: pişmemiş veya az pişmiş yiyecekler birçok sağlık riski taşımaktadır. Açıkta satılan yiyeceklerden de uzak durmalısınız.

Tatil yolculuğunuzda yol kenarında veya marketlerde satılan meyve sebzeler ne kadar doğal görünse de kabuklarını soyup tüketerek olası risklerden uzak durabilirsiniz.

Tüketeceğiniz suyun kapalı şişede olmasına veya arıtılmış olmasına dikkat edin. Küçücük bir mikrobun, sizi halsiz düşürecek kadar güçlü olabileceğini unutmayın.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir