Tatil Döneminde Sıkça Yapılan Tesettür Giyim Hataları!

Tatil Döneminde Sıkça Yapılan Tesettür Giyim Hataları!

Tesettür Giyimde Yapılan Hatalar

Tesettür Anlayışınız Tatile Çıkmasın!

Kavurucu sıcaklar geldi, valizler toplandı. Şimdi herkes tatil yolcusu. Peki, tatilde göz ardı edilen tesettür giyim hataları! Günlük hayatta yapılmayan, ancak tatile çıkıldığında, sahilde, plajda, denizde ya da havuzda günah, haram ve tesettür kavramları bir anda unutuluveriyor.

Siz siz olun, tatilde bu hataları kesinlikle yapmayın! İşte o hatalar…

Tesettür Giyimde Yapılan Hatalar

1. Kadınlara Özel Plajlarda Çizgiyi Aşmak

Özellikle muhafazakâr otellerde sıklıkla karşılaştığımız bir durum var. Kadın kadına düşüncesiyle herkesin oldukça rahat ve açık giyinmesi. Dinimizde kadın kadına da mahremdir, belli sınırlar vardır. Birçok kişi bunu bildiği halde dikkat etmez ve göz ardı ederek mahremi aşar. Tesettürlü kadının bu hassasiyete herkesten daha önem vermesi beklenirken, bu gibi yerlerde iç çamaşırı niteliğindeki mayo ve bikiniler kullanılıyor. Ancak siz siz olun tesettürünüze gölge düşürmeyin, kadın kadına olduğunuz zamanlar için en azından yarı tesettür mayoları tercih edin. Bu konuyla ilgili Sadece Kadınlara Ait Havuzlarda Mayo ile Yüzmek Caiz midir? başlıklı haberimize göz atabilirsiniz.

Tesettür Giyimde Yapılan Hatalar

2. Tesettür Mayo Seçimine Dikkat!

Tesettür mayo seçiminde de yapılan, dikkat edilmeyen birçok hata var. Öncelikle unutulmamalıdır ki, tesettür mayoların bir amacı vardır. Tesettür mayoda moda olmaz! Bu sebeple tercihlerinizde de renkleri capcanlı seçmemelisiniz. Dikkat çekicilikten oldukça uzak olan siyah, lacivert gibi renkler uygun seçimler olacaktır. Bununla beraber kumaşlara da dikkat etmelisiniz. Sudan çıktığınızda üzerinize yapışan mayonun hiçbir anlamı kalmaz. Alt kısmı tayt olan mayoların böyle zamanlarda kullanımı söz konusu bile olmamalı.

Tesettür Giyimde Yapılan Hatalar

3. Tatil Kıyafetlerinde İnce Kumaş Kabusu!

Otelde, sahilde, yazlık yerlerde kıyafet seçimlerimiz biranda değişiyor. İnce giyineyim, sıcaklamayayım derken, tesettür unutuluyor. Bol pantolonlarda, etekte, elbiselerde incecik kumaşlar astarsız kullanıldığında iç belli ediyor. Çoğu zaman uçuş uçuş tunikler, gömlekler, içi dışı bir hal alıyor. İçine tam anlamıyla giyilmeyen bir body ya da her yeri örtecek bir iç giyim parçası olmayınca da ironik bir durum ortaya çıkıyor. Siz siz olun bu komik duruma düşmeyin.

Tesettür Giyimde Yapılan Hatalar

4. Moda Uğruna Yukarı Katlanan Kollar

Rahat etmek amacıyla yukarı çekilen kol boyları, aslında sizin için ufak bir ayrıntıyken tesettür için oldukça büyük bir durum. Tatilde göz ardı edilen bu hatayı, güneşin iz bırakmaması ya da rahat etmek için yapıyor olabilirsiniz. Ancak sebebiniz ne olursa olsun tatilde olmanız, tesettürün de tatile çıktığı anlamına gelmiyor.

Tesettür Giyimde Yapılan Hatalar

5. Bilekleri Açıkta Bırakan Etek ve Pantolonlar

Bilekleri açıkta bırakan etek ve pantolonlar son zamanlarda tesettürlü kadınlar tarafından oldukça kullanılıyor. Özellikle sıcak havalarda, tatil bölgelerinde bu duruma daha sık rastlıyoruz. Ancak sürekli tekrar ettiğimiz gibi, siz tatile çıkmış olabilirsiniz ancak tesettürünüz çıkmadı. Bu sebeple sırf moda diye, sırf daha iyi duruyor ve daha rahat ediyorum diye bu yanlışa düşmeyin. Belki 5 parmaklık bir kumaş eksikliği olarak gözüküyor olabilir ancak eksilen sadece tesettürünüz olacak.

Tesettür Giyimde Yapılan Hatalar

6. Dış Kıyafetin Tatilde Gözardı Edilmesi

Kış aylarında, soğuk havalarda kesinlikle vazgeçilmeyen dış giyim ürünleri havaların ısınmasıyla ortadan yok oluyor. Özellikle tatil zamanında dış giyim adına bir şey kullanılmıyor. Peki, bu durum tesettüre ne kadar uygun? Hâlbuki sıcak havalarda en rahat edeceğiniz ve saydığımız hiçbir hataya düşmeyeceğiniz bol kesim incecik feraceler tüm bu yanlışları kapatacak. Rahat, konforlu, şık ve de tesettüre uygun görünüm oluşturacak.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

“Tatil Döneminde Sıkça Yapılan Tesettür Giyim Hataları!” için 3 cevap

  1. Adil sefanur dedi ki:

    Ne kadar güzel bir yazı olmuş Allah sizden razı olsun çok önemli bi konu bu yazıyı okuyunca birçok eksiğimin farkına vardım hele yaz aylarında daha dikkatsizdim

  2. filiz dedi ki:

    merhaba sandalet fotoğrafı var… nereden bulabilirim ?

  3. Yasemin dedi ki:

    Katılıyorum.. çok güzel açıklamışsınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir