Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Tatil Anlayışında Yepyeni Bir Soluk “Çiftlik Oteller”

Tatil Anlayışında Yepyeni Bir Soluk “Çiftlik Oteller”

Tatil Anlayışında Yepyeni Bir Soluk “Çiftlik Oteller”

Şehir yaşamı bir çok avantajı ve alternatifi içerisinde barındıran fakat bunlara rağmen zaman zaman oldukça yıpratıcı ve stresli olabilen bir hayat tarzına sebep oluyor. Beton yığınlarının arasında, topraktan ve yeşilden uzakta yaşama, doğal ortam göremeyen çocuklar yetiştirme ve stres atma aktivitelerinin aslında pek de rahatlatmaması ise bir çok bireyin alternatif kaçışlar aramasına yol açıyor. Bunlar arasında en çok dikkati çekeni ve kulağa hoş geleni ise ekolojik tatiller oluyor. Git gide daha çok yaygınlaşmaya başlayan “ekolojik oteller” ve “çiftlik oteller” ile toprağa kavuşuluyor, yeşille iç içe olunuyor ve tüm negatif enerjilerden arınılıyor.

Tatil Anlayışında Yepyeni Bir Soluk “Çiftlik Oteller”

Bu anlayışla açılan otellerde, modern hayatın olmazsa olmazları klimalar, televizyonlar, son teknoloji salonlar, olimpik havuzlar bulunmuyor. Bunun yerine, ister çadırlarda ister doğa dostu odalarda konaklama, meyve-sebze yetiştirme ve toplama, süt sağma, organik peynir-ekmek yapma gibi tamamen doğayla iç içe aktiviteler yer alıyor. Farklı tohum türlerini tanıma, toprakla haşır neşir olma, çeşitli hayvanlarla ilgilenip, çiftlik hayatına yakından şahitlik etme fırsatı sunuluyor.

Tatil Anlayışında Yepyeni Bir Soluk “Çiftlik Oteller”

Günlük hayatlarımızda apar topar yaptığımız kahvaltılarımızın, iş arası sağlıksız atıştırmalıklarımızın, akşam üstü abur cuburlarımızın yerini burada tamamen organik ve taze ürünlerle hazırlanmış sağlıklı kahvaltılar ve “anne yemekleri” tüketiliyor. Uzun ve oksijen dolu orman yürüyüşleri, ağaç evler, çadırlar, çiftlik yaşamına dair eğitimler, bisiklet yolculukları gibi bir çok alternatifle de hem rahat hem eğlenceli hem de farklı bir tatil yapma şansı veriliyor. Biz de dikkatimizi çeken 4 çiftlik oteli yazımızda inceliyoruz.

Tatil Anlayışında Yepyeni Bir Soluk “Çiftlik Oteller”

Kapadokya Organik Çiftlik Evi

Türkiye’nin göz kamaştırıcı güzelliğe sahip ve her mevsim yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olan lokasyonlarından birisi hiç kuşkusuz Kapadokya. Kapadokya’nın nostaljik çömlek atölyeleri ile meşhur beldesi Avanos’ta ise ziyaretçilerine farklı bir tatil deneyimi yaşatmak isteyen çiftlik evi Kapadokya Organik Çiftlik Evi bulunuyor. Huzurlu ve sakin bir atmosfere sahip otel, misafirlerinin kendi sebze ve meyvelerini kendilerinin yetiştirebilmesini sağlarken, bu yetiştirdiği ürünlerden de açık büfe kahvaltı imkanı sunuyor. İşletme farklı atmosferi ve imkanları ile, sakin, huzurlu ve doğal bir tatil düşleyenlerin gitmekten oldukça zevk alacağı bir otel olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Tatil Anlayışında Yepyeni Bir Soluk “Çiftlik Oteller”

Mehmetalan Misafir Evleri

Ülkemizin oksijen oranı en yüksek yerlerinden bir tanesi olan Kazdağları’nda 2014 yılında hayat geçirilen ve çok beğenilen bir proje Mehmetalan Misafir Evleri. Proje içerisinde Mehmetalan köyünde seçilen 3 farklı köy evi restore edilerek konaklamaya uygun hale getirildi. Odaların yeni dekorasyonunda eski eşyalar seçildi, böylece otantik yapı korunarak, konforlu bir ortam oluşturulması hedeflendi. Ev sahiplerine verilen eğitimlerle ise ekolojik prensipler doğrultusunda tarım faaliyetleri yapımı öğretildi. Konaklamak için burayı tercih eden ziyaretçilere ise ekolojik tarım öğretiliyor ve hem gerçek bir köy evinde yaşama deneyimi sunuluyor hem de ekoloji bahçelerinde yetiştirdikleri ürünleri tüketme imkanı sağlanıyor.

Tatil Anlayışında Yepyeni Bir Soluk “Çiftlik Oteller”

Akdeniz Bahçesi – Çıralı

5 dönümlük kocaman bir organik bahçe içerisinde yer alan tesis aynı zamanda tertemiz bir plaja sahip denize de yürüme mesafesinde bulunuyor. Yetişkinler için ve çocuklar için bir çok atölye ve eğitim imkanları da bulunan mekanda, ekolojik tatil tam anlamıyla hayata geçiriliyor. Özellikle çocuklar için verilen el işi, dokuma, takı yapımı gibi eğitici ve eğlendirici aktiviteler ve atölyeler ile de ailelerin severek tercih ettiği bir yer haline geliyor.

Tatil Anlayışında Yepyeni Bir Soluk “Çiftlik Oteller”

Narköy Otel

Dört bir yanı orman kaplı Kandıra’da geniş bir arazide kurulu otel, oda ve çadır gibi konaklama seçenekleri, organik sebze-meyve yetiştirme imkanları, süt sağımı, çiftlik hayvanları ziyareti gibi doğayla iç içe olma fırsatı sağlayan aktiviteleri ve çeşitli eğitim ve atölyeleri ile tam bir organik yaşam cenneti. Burada aromatik bitki toplama, ekmek ve peynir yapım atölyesi, dalga sörfü gibi çok farklı alanlarda çok geniş eğitim imkanları sunuluyor. Hem eğlenmek, hem yeni şeyler öğrenmek hem de doğayla bütünleşip, şehir yaşamından kısa bir süreliğine de olsa tabiata kaçmak isteyenler için ideal bir tatil alternatifi oluşturuluyor.

Seyahat Editörü: Esra Ünal

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *