Tasarımcı Şüheda Aydın Pehlivan’la Kasaba Koleksiyonunu Konuştuk!

Tasarımcı Şüheda Aydın Pehlivan’la Kasaba Koleksiyonunu Konuştuk!

Şüheda Aydın Pehlivan Röportajı

Şehir yaşamının yoğun temposunu kasaba hayatının sıcak ve samimi ortamıyla değiştirmeye ne dersiniz? Moda tasarımcısı Şüheda Aydın Pehlivan’ın yep yeni İlkbahar/Yaz koleksiyonu, bir zamanların meşhur televizyon dizisi Küçük Ev’den ilhamla sizi şehirden kasaba ortamına taşıyor.

Bizde sezonun en farklı temasına sahip bu koleksiyonun hikayesini bizzat işin üreticisi Şüheda Aydın Pehlivan’dan dinlemek istedik.

Soru: Şüheda Aydın Pehlivan özellikle muhafazakar moda sektöründe bilinen bir isim, fakat henüz sizinle yeni tanışacak ziyaretçilerimiz için biraz kendinizden ve markanız Şüşütown’dan bahseder misiniz?
5 Ekim 1990 doğumluyum. Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi sonrası İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden asıl bölümüm Uluslararası Finans ve yandal olarak da Siyaset Bilimi eğitimi alarak mezun oldum. Tasarım eğitimini Esmod’dan aldım, ünlü drapaj ustası Nil’s Christian’ın öğrencisi oldum. Ayakkabı Tasarımı, Sinema ve Tv için Kostüm Styling eğitimlerin devamında da İstanbul Moda Akademisi’nden Moda Yönetimi eğitimi aldım. Şüşütown serüvenim 2011 yılında başladı. Şallarla başladığım markamla bugüne kadar toplam 12 koleksiyon hazırladım.

Şüheda Aydın Pehlivan Röportajı

Soru: Küçük Ev dizisinden ilham alan bir moda tasarımcısı olarak çok farklı bir konsepte imza attınız. Bize koleksiyonun fikir ve tasarım süreçlerinden bahseder misiniz?
İlkbahar Yaz 2016 için hazırladığım son koleksiyonum Kasaba Koleksiyonu‘nu çocukluğumda severek izlediğim Küçük Ev dizisinden ilhamla hazırladım. Uzun zamandır bu diziyle ilgili koleksiyon hazırlama düşüncem vardı, zamanını bekledim diyebilirim. Tasarım sürecinde ise dizideki karakterler bugün oynasalar ne giyer diye düşünerek hazırladım. Modern Retro tasarımlar bu şekilde karakterlerden etkilenerek hazırlandı.

Soru: Koleksiyonu yaş gruplarına göre değerlendirirsek, tasarımlarınız en çok hangi yaş aralığına hitap ediyor.
Şüşütown genç, dinamik ve klasiğin içinde ufak eğlenceler barındıran bir marka. Dolayısıyla 18-35 yaş arası esas hedef kitlemiz. Müşteri yoğunluğumuz ise 20-27 yaş etrafında toplanıyor.

Şuşutown Kasaba Koleksiyonu

Soru: Tasarımları tüm konsepti Küçük Ev dizisinden gelen ilhamla mı hazırladınız? Yani yerli yada yabancı size ilham veren isimler oldu mu?
Kasaba Koleksiyonu’nun çoğu Küçük Ev dizisindeki romantik ruhu yansıtan modern retro bir stile sahip tasarımlardan oluşuyor. Bunun yanı sıra az oranda dizideki karakterlerin bugün giyebileceği modern stiller de mevcut. Dizide öne çıkan karakterlerden Laura, annesi ve kız kardeşlerinden ilham alındı.

Şuşutown Kasaba Koleksiyonu

Soru: Tüm tasarımlarınız sizin için çok değerlidir ama yinede Kasaba koleksiyonunda sizin için ayrı bir yere sahip model veya modeller var mı?
Her sezon yeni bir koleksiyon hazırladığımda o koleksiyonu tasarladıklarım arasında en iyi olarak görüyorum 🙂 Bu koleksiyonumun da bugüne kadar en çok içime sinen koleksiyon olduğunu rahatça söyleyebilirim. Bütün tasarımlarımı ayrı seviyorum, dediğiniz gibi hepsi ayrı değerli benim için. Fakat Koleksiyonun ruhunu da en çok yansıttığı için favorim Keten Elbiseler diyebilirim.

Soru: Muhafazakar moda sektörü hemen her yıl büyüyerek gelişiyor. Siz bu gelişmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz? Gelecek için hedef yada planlarınız neler?
Muhafazakar giyim günden güne daha da büyüyen bir sektör. Son araştırmalara göre Türkiye’nin ekonomisine yaklaşık 4,5-5 milyar dolar katkısı olan bir sektör haline geldi. 2011 de bu işe başladığımda büyük firmalar harici tasarımcı markaları bir elin parmağını geçmeyecek kadardı. Şimdi ise sektör tasarım markalarına yönelmeye de başladı. İyi yönlendirilebilirse sektör olarak dünyaya yön verebilecek hale gelebiliriz. Bunu sağlamak amacıyla yönetim kurulu başkanı olduğum Tasarımcı ve Tekstil Girişimcileri Derneğinde (TATEG) ve çalışmalarımız devam ediyor.

Şüheda Aydın Pehlivan Röportajı

Soru: Tüketiciler ürünlerinize hangi kanallardan ulaşabilir? Sadece internet satışınız mı mevcut?
Tüm tasarımlarımıza www.susutown.com‘dan ulaşabilirler. Kendi sitemizde perakende satışımız mevcut, ayrıca toptan satış yapmaktayız. Dolayısıyla farklı online satış sitelerinden ve seçkin butiklerden tasarımlarımıza ulaşabilirler.

Soru: Genç yaşınıza rağmen bir çok başarıya ulaşmış bir girişimcisiniz. Genç girişimci adaylarına ışık tutması açısından ticari hayatla ilgili sizden birkaç öneri alabilir miyiz
Annem ve babam farklı sektörlerde ticaretle uğraşıyor, o nedenle ticaret bana korkutucu gelmedi. Üniversite öğrencisiyken markamı kurdum, 2012 yılında Global Üniversiteli Girişimcilik yarışması Sosyal Etki kategori birincisi oldum, daha sonrasında ise Askon Ekonomi Ödülü’nü o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldım. Gençlere en büyük tavsiyem kendilerine güvenmeleri ve kararlı adımlar atmaları.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir