Tasarımcı Gönül Kolat ile “Moda” Üzerine Konuştuk

Tasarımcı Gönül Kolat ile “Moda” Üzerine Konuştuk

Son zamanlarda tesettürlü bayanlar, giyim sektöründe oldukça güzel işlere imza atıyorlar. Bu alanda çalışmalarıyla beğeni toplayan popüler isimlerden biri de hiç şüphesiz, Gönül Kolat.

Farklı ve marjinal tasarımları ile beğeni toplayan Gönül Kolat ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

YesilTopuklar.com : Gönül Kolat, kimdir? Neler yapar?

Gönül Kolat: Ben Gönül Kolat 1987 doğumluyum. Lise eğitimimi moda tasarımı alanında, üniversite eğitimimi ise Marmara Üniversitesi Tekstil Bölümü’nde tamamladım. Sonrasında 3 yıl kadar baş tasarımcılık yaptım ve sonrasında da kendi butiğimi açtım. 3 yıldır da kendi markam ve butiğimle ilgileniyorum.

YesilTopuklar.com : Moda sizin için ne ifade ediyor?

Gönül Kolat: Moda gelip geçici bir hevestir. Bence, insanların “maymun iştahlılığından” kaynaklanan bir kavramdır. Sadece moda olduğu için bir ürün tercih ediliyorsa ben bunu kabul etmiyorum.

YesilTopuklar.com : Moda sektörüne gireli çok uzun zaman olmadı ama şu ana kadar beklediğiniz ilgiyi gördüğünüzü düşünüyor musunuz?

Gönül Kolat: Evet 🙂

YesilTopuklar.com : Bir butik açmak ve başarılı olmak kolay olmasa gerek. Sizce bu işin en zor yanı ne?

Gönül Kolat: Aslında çok zor, özellikle de hanımlarla uğraşmak… Dışarıdan görüldüğü gibi çok da ilgi çekecek bir ortam değil. Ama gülü seven dikenine katlanıyor. İşimi seviyorum, sevmesem asla bir dakika bile katlanamam.

Gönül Kolat 2013 Röportaj

YesilTopuklar.com : Müşteriler haftanın beş günü sizi mağazada görüyor mu?

Gönül Kolat: Yok, hayır. Ben belli zamanlarda geliyorum ve oda ne zaman olacağı belli değildir. Müşterilerle ben değil arkadaşlarım ilgileniyor.

YesilTopuklar.com : Yeni sezon koleksiyonunuzdan bahseder misiniz? Bu sezon neleri çokça göreceğiz?

Gönül Kolat: Mint yeşili, pembe, fuşya renkleri çok ön planda. Yine bu sezonda balık kesimler çok moda, peplumun modası geçti diyorlar ama hala kullanıyoruz.

YesilTopuklar.com : Peki, siz nerelerden alışveriş yaparsınız, nasıl bir tarzınız var? Stilinizi en iyi anlatan marka hangisi?

Gönül Kolat: Belli bir markam yok, her markadan alışveriş yaparım. Özellikle ayakkabıları çok severim.

YesilTopuklar.com : Yakınlarınızın da giyimine karışır mısınız?

Gönül Kolat: Hayır, emrivakiden hiç hoşlanmam. Eşim dahil hiç kimseye karışmam hatta o bana çok daha fazla karışır, yönlendirir. 🙂

Gönül Kolat 2013 Röportaj

YesilTopuklar.com : Sizce tesettürlü hanımların giyim konusunda yaptığı en büyük hata nedir?

Gönül Kolat: Desenli bir kıyafetin üzerine, yine desenli eşarp örtülmesi en rahatsız edici hatadır. Ayrıca pardösü boylarının çok yere değmesi çok büyük bir hata, çok kötü duruyor. Ferace ve pardösülerin yere değmesiyle namaz da olmaz zaten.

YesilTopuklar.com : Yakın zamanda bir evlilik gerçekleştirdiniz? Gelinliğinizden ve tasarım sürecinden detaylar vermek ister misiniz?

Gönül Kolat: Tamamen kendim tasarladım. Balık model isterdim hep ama son anda vazgeçtim ve oldukça kabarık bir model tercih ettim.

Gönül Kolat Gelinlik

YesilTopuklar.com : Hangi moda siteleri ya da bloklarını takip ediyorsunuz?

Gönül Kolat: Hiçbir siteyi ya da blog sitelerini takip etmiyorum. Çünkü etkilenmekten çok korkuyorum.

YesilTopuklar.com : Yabancı ya da yerli modacıları da takip etmez misiniz?

Gönül Kolat: Yabancı olarak sorarsanız Zuhair Murad’ı takip ederim.

YesilTopuklar.com : Kendi mesleğiniz ile ilgili kişileri takip etmeden nasıl, yeni kalabiliyorsunuz? Dünyayı gözlemlemek de gerekmez mi?

Gönül Kolat: Etkilenmekten korkarım ve bu yüzden hiç kimseyi takip etmem. Aklımda kalır ve fark etmem diye takip etmiyorum. Eğer birisinde görüp ben de yaparsam kesinlikle olmaz. Örneğin siyah beyaz çizgileri eğer ben daha önce yaptıysam devam ettiririm. Eğer ilk ben yapmadıysam bir daha da asla yapmam. Kimse de önce ben yaptım sonra sen yaptım diyemez. Taklit olayını hiç sevmiyorum. Bu yüzden dünyaca ünlü modacıları takip ediyorum ama Türkiye’den kimseyi takip etmiyorum.

YesilTopuklar.com : Peki, yurtdışındaki modacıları takip edip ilham almak taklit değil midir diye düşünüyorsunuz?

Gönül Kolat: Şöyle bir şey var, zaten moda yurt dışında belirleniyor ve Türkiye’ye de biri getiriyor. Bunu getiren kişi ya ben olurum ya da hiç olmam. Taklit edilebilirim ama taklit etmem.

Gönül Kolat 2013 Röportaj

YesilTopuklar.com : Sosyal medya takipçilerinizin analizini yaptığınız oldu mu? Nasıl insanlar Gönül Kolat’ı takip eder?

Gönül Kolat: Beni her yaş dilimi ve herkes takip ediyor. Sadece Türkiye’den değil birçok ülkeden takipçilerim var.  

YesilTopuklar.com : Sosyal Medya’da eleştirisel yorumlar da alabiliyorsunuz,  bu tarz eleştirileri nasıl yorumluyorsunuz?

Gönül Kolat: Zaten sosyal medyanın doğurduğu bir marka Gönül Kolat. Ben eleştirel yorumları gereksiz buluyorum. İnsanlar her şeyi beğenmek zorunda değil, beğenmeyen bir insan bakar ve gider. Takılıp kalmanın ve sadece eleştirmek için yorum yapanlara ben hiçbir anlam veremiyorum ve çok saçma buluyorum. Bazen takipçilerimiz kendi aralarında tartışıyorlar. 🙂 Yapacak bir şey yok internet ortamı böyle maalesef.

YesilTopuklar.com : “Karınca Yuvası” projesinden biraz bahseder misiniz?

Gönül Kolat: 11 modacı, 11 az gelişmiş ülke yetimleri için ‘Karınca Yuvası ‘ projesi kapsamında bir araya gelecek ve onlar için 3’er tasarım sunacak.  Gerçekleşecek olan yardım gecesinin bütün gelirleri ise Kimse Yok Mu ‘Yetim’ kampanyasına aktarılacak. Benim tasarımlarımdan elde edilen gelir Pakistan’da ki yetim çocuklara aktarılacak inşallah.

YesilTopuklar.com : YesilTopuklar.com ziyaretçilerine son olarak neler söylemek istersiniz?

Gönül Kolat: Yeşil Topuklar; kendini sürekli güncel ve yeni tutan bir ekip. Bana zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Herkese sevgi ve selamlar…

Gönül Kolat’a röportaj için çok teşekkür ederiz.

Fotoğraf: Betül Bembeyaz

Yorumlar

“Tasarımcı Gönül Kolat ile “Moda” Üzerine Konuştuk” için 3 cevap

 1. n. züleyha pıngov dedi ki:

  ben gönül hanımı beğeniyorum. giyim tarzını çok tasvip etmesem de genel olarak güzel şeyler yapıyo. giyim seçimi de kendinin tercihi sonuçta beni ilgilendirmez. fakat pardesüyle ilgili söylemiş oldukları – çok uzun, onunla namaz olmaz- kendisinin işleriyle biraz tutarsız geldi. çünkü kendisinin tasarlamış olduğu elbiseler etekler vs. uzun ne kelime yerleri süpüruyor hepsi. onlar özel günler için diebilirsiniz fakar biz özel günlerimizde de namaza devam ediyoruz. o zaman o şekilde tasarlamamalı kendisi beğenmediği birşeyse bu. en son şu yardım gecesi için giymiş olduğu elbisenin kuyruğu mesela inanılmaz uzundu. zaten eteklerin yerleri süpürmemesi gerekir, kibir göstergesi olduğunu söyler Rasulullah. bilemiyorum ben anlamsız buldum o cümleleri.

 2. Aranizdan Biri dedi ki:

  Ortulu hanimlara alternatif sunan bayanlari begeniyor ve takdirle karsiliyorum. Yalniz fiyatlari cok astronomik hepsinin.

  Gonul Kolat’in ilk tasarimlarina bakarsaniz, dikislerinin duzgun olmadigini fotolardan bile kolaylikla anlayabilirdiniz. Ama son 1 senede cok yok katettigini ve kalitesini yuksettini soyleyebilirim.

 3. nina dedi ki:

  tesettür modası aldı başını gidiyor…insanlar allah rızası için rabbimizin bize kapanmayı emrettiği için değilde sırf tesettür modasının dikkat çekiciliği için kapanır oldu..yazıkkk çok yazıkkk…kapanmanın amacına uygun örtünmeler değil bunlar..:((((

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir