Tarih ve Kültür Cenneti Kapadokya

Tarih ve Kültür Cenneti Kapadokya

Kapadokya Gezi Notları 2014

Kapadokya, milyonlarca yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağı’nın çıkarttığı lavlar ile şekillenmiş, Kızılırmak’ın bereketli suyu ile Hitit, Frig, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi 20’den fazla medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihi ve geçmişi çok derin olan Ürküp, Göreme ve Üçhisar sınırları arasında yer alan bölgedir.

YesilTopuklar.com olarak Kapadokya’yı karış karış gezdik ve sizler için yepyeni öneriler hazırladık. Dünyanın ilk yeraltı müzesinden Ihlara Vadisine, yeraltı şehirlerinden balon turlarına kadar tüm öneriler şimdi sizlerle…

Kapadokya Gezi Notları 2014

Kapadokya Gezi Notları

Gizemi ile bizleri etkisi altına alan Kapadokya, yeraltı şehirleri ve peribacalarıyla görsel bir şölen sunuyor. Dünyada benzeri bulunmayan bir toprak yapısına sahip olan Kapadokya’nın görülmeye değer birçok yeri bulunmakta. Başta yeraltı şehirleri olmak üzere Bizans İmparatorluğu’ndan kalma kiliseler de sıkça ziyaretçi akınına uğrayan yerler arasında.

Tamamlandığından dünyanın ilk yeraltı müzesi olacak olan Yeraltı Seramik Müzesi’ni henüz ziyaretçilere açılmadan ilk keşfedenlerden olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Gelin şimdi mutlaka görmeniz gereken yerleri birlikte keşfedelim…

Kapadokya Gezi Notları 2014

Derinkuyu Yeraltı Şehri

85 metre derinlikte olup, Kapadokya’nın büyüleyen tarihi yerlerinden biri olan Derinkuyu Yeraltı Şehri, en geniş ve en derin yerleşim alanlarından biridir. Sekiz katlı olan bu büyüleyici şehirde, yemekhaneler, mutfak ve ahırlar bulunmaktadır.

Kapadokya Gezi Notları 2014

Ürgüp Kızılçukur

Ürgüp sınırları içerisinde yer alan Kızılçukur, Kapadokya’da gün batımının en güzel izlendiği yerlerden biridir. Gün batımlarını ve doğumlarını bütün güzelliği ile izleyebileceğiniz Kızılçukur Kapadokya’nın görülmesi gereken yerleri arasında bulunmakta.

Kapadokya Gezi Notları 2014

Ürgüp Pembe Vadi

Yürüyüş için gayet uygun olan bu vadi peri bacaları açısından oldukça zengindir. Peri bacalarının farklı şekillerinin bulunduğu vadi görülmeye değer bir yerdir.

Kapadokya Gezi Notları 2014

Kapadokya Yeraltı Seramik Müzesi

7 kuşaktır çömlekçi olan bir aileden gelen ve çok başarılı bir işadamı olan Güray Tüysüz’ün beş yıldır gece gündüz uğraşarak oluşturduğu Kapadokya Yeraltı Seramik Müzesi’ni görünce gözlerinize inanamayacaksınız.  Sanat dünyasının hayran kalacağı bu büyük yeraltı seramik müzesi henüz ziyaretçilere açılmadı ancak YesilTopuklar.com olarak müzeyi ilk gezen kişilerden olmanın mutluluğunu yaşıyor ve şiddetle görmenizi tavsiye ediyoruz.

Kapadokya Gezi Notları 2014

Henüz ziyaretçilere açılmayan müzenin hemen hemen son detayları tamamlanıyor. Bu sebeple oraya gittiğinizde sizi güler yüzlü çömlekçi aile üyeleri karşılıyor. Tamamlandığında dünyanın ilk yeraltı müzesi Avanos’ta olmuş olacak. Seramik işçiliğinin her aşamasını da burada görebilir ve bu büyülü atmosfere kendinizi kaptırabilirsiniz. Ayrıca yüzlerce el emeği göz nuru hediyelik bölümünden kendiniz ya da sevdikleriniz için özel parçalar da seçebilir ve satın alabilirsiniz.

Kapadokya Gezi Notları 2014

Balon Turu

Kapadokya’nın vazgeçilmezlerinden birisi hiç şüphesiz balondur. Kapadokya’nın büyülü coğrafyasını sabahın çok erken saatlerinde güneşin doğuşu ile birlikte seyretmenin keyfini yaşayacaksınız.

Kapadokya Gezi Notları 2014

Balon turu için sabah saat beş gibi sizi otelinizden alıp yaklaşık 10 kişilik sepetlerin içinde isteğe göre bir veya bir buçuk saatlik gökyüzü turu yapıyorsunuz.

Kapadokya Gezi Notları 2014

Eğer günübirlik bir Kapadokya gezisi hayal ettiyseniz uçak biletinizi ona göre almanızı tavsiye ederiz. Çünkü Kapadokya’da tüm balonlar güneşin doğuşuna göre havalanır. Ayrıca hatırlatmakta fayda var ki yedi yaş ve altında olan çocukların balona binmesi yasak.

Kapadokya Gezi Notları 2014

Ihlara Vadisi-Belisırma Köyü

Nevşehir-Kapadokya’nın doğal güzellikleri arasında bir köy olan Belisırma Köyü, birçok turistin ziyaret akınına uğradığı bir bölge. Belisırma Köyü, Anadolu köyü görmek isteyenlerin ilk uğraması gereken yerlerden biri. Kapadokya gezinize mutlaka dahil etmenizi önerdiğimiz köy, tüm güzellikleriyle sizleri bekliyor.

Kapadokya Gezi Notları 2014

Ihlara Vadisi’nin ortasında bulunan Belisırma Köyü ve kenarındaki Melendiz Çayı muhteşem bir görüntü oluşturuyor.  Köy içerisinde birçok lokanta da var. Dilerseniz Melendiz Çayı çevresinde bulunan  lokantalarda yöresel yemeklerin tadına bakabilir, geçirdiğiniz zamanlara unutmayacağınız keyifler katabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir