Sütü Kaynatırken Taşırmamak İçin Ne Yapmalı?

Sütü Kaynatırken Taşırmamak İçin Ne Yapmalı?

Sütü Kaynatırken Taşırmamak İçin Ne Yapmalı

Sütün Taşması Nasıl Önlenir?

Her yaş grubu insan için çok hoş ve mükemmel bir içecek olan süt, sağılmadan önce mikropsuzdur. Lâkin çiğ sütün, içme sütü olarak tüketilebilmesi için, bileşimi açısından büyük bir değişikliğe uğramadan, insan sağlığı bakımından güvenli bir gıda haline getirilmesi gerekir. Çünkü çiğ süt, mikropların yaşaması ve gelişip çoğalması için çok uygun bir ortam oluşturmaktadır. Hızla çoğalan bu mikroplar, çeşitli hastalıklara yol açabilir.

Çiğ sütü mikroplardan arındırmanın 3 yöntemi vardır. Kaynatma, pastörizasyon ve uzun ömürlülük (UHT). Bu yöntemlerden sadece kaynatma işlemi evlerde rahatlıkla uygulanabilir. Sağılmış süt, kaynama derecesine geldikten sonra 5-10 dakika kaynatmaya devam edilir. Böylelikle süt içime ya da yoğurt yapımına uygun hale gelir.

Peki sütü kaynatırken taşırmamak için ne yapmalı?
Mutfakta ocağı mahveden sıkıntılardan biri olan süt taşmasını basit bir yöntem ile engelleyebilirsiniz. Sütün başında taşmaması için beklemek hem sıkıcıdır hem de sizi işinizden alıkoyar. Sütün taşmaması için sütü kaynatacağınız tencereye sütü dökmeden önce tereyağı sürerseniz yeterli olacaktır. Tencerenin ağız kısmına ve yanlarına tereyağı sürdüğünüzde taşmasını engellediği söyleniyor. Bir sonraki süt kaynatma işlemini yapamadan önce denemekte fayda var!

Yorumlar

“Sütü Kaynatırken Taşırmamak İçin Ne Yapmalı?” için bir cevap

  1. derya dedi ki:

    arkadaşlar sütü taşırmamak için sütü ocağa koymadan önce tencerenin içine süt pişirme taşı denen bir taş var porselen yada daha pratik bir kahve fincanı altını atın fokur fokur kaynarken sütünüz hiç taşmaz ben uyguluyorum .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir