Süsü Sadeliğinde Olan Eşarplar

Süsü Sadeliğinde Olan Eşarplar

Sadelikten Yana Eşarp ve Şal Modelleri 2016

Hijab eşarp bağlama yani bizim bildiğimiz şekli ile Asya tarzı eşarp bağlama modeli, son birkaç sezondur ülkemizdeki tesettürlü kadınlara etki ediyor. Kat kat dolanan şallar, verilen farklı şekli kocaman topuzlar oldukça şatafatlı görüntüye sebep oluyor! Tesettür giyim anlayışına gölge düşüren bu bağlayış biçimleri, minimalist estetik algının oldukça uzağında. Daha önceden eşarp bağlamada yapılan hatalarda kısaca değindiğimiz bu konu, aslında tüm yaşantımıza etki ediyor.

Tesettür Giyime Gölge Düşüren Eşarp Biçimleri

Günlük hayatta gösterişi yansıtan hijab stiller, dikkat çektiği gibi kesinlikle ne tesettüre bakışa ne modaya bakışa uymuyor. Günlük hayatı bırakın düğünlere, özel gün ve davetlere bile yakışmıyor. Oldukça iğreti, oldukça basit, elegan havadan da oldukça uzak.

Asya Tarzı Şal Bağlama Modeli

Fenomenler Her Zaman Doğru Olanı Yapmaz

Sosyal medyanın pozitif etkilerinin yanı sıra, dayatılan bazı negatif yönleri de bulunuyor. İşte bu yönlerden biri hijab bağlama şekilleri. Kısa kısa videolarda gördüğümüz, pratik gibi görünen, ama aslında oldukça uğraş gerektiren şekillerin birçoğunu, sosyal medya fenomenleriyle günlük hayatımıza yansıtıyoruz.

Fenomenlerin paylaşımlarında gördüğümüz şıkır şıkır kıyafetler, abartılı baş bağlama şekilleri… Hiçbirinin yaşantımızda yeri yok. Fotoğraflara baktığımızda güzel olduğunu düşündüğümüz, renkleriyle cezbeden görünümler, günlük hayatta aykırı ve abartı stiller oluşturuyor.

Kat kat bonelerin üzerine bağlanan kat kat şifonlar. Boyuna kadar geçirilen bonelerin üzerine bırakılan bol eşarplar. Boynun ve saçların göründüğü biçimler tesettüre hiçbir şekilde uymuyor. Bununla beraber birçok kişi, “moda olduğunu düşünerek” bu abartılı modelleri çok rahat dış mekanda kullanabiliyor. Ancak şunu vurgulamalıyız, bu biçimler, modanın minimalist tavrına aykırı olduğu gibi, ülkemizdeki muhafazakar giyime de hiçbir şekilde hitap etmiyor.

Sadelikten Yana Eşarp ve Şal Modelleri 2016

Zarafeti Gölgelemeyin

Dikkati sizden alıp tamamıyla eşarba çeken abartılı bağlayışlar, güzelliğinize gölge düşürüp, estetik algıyı yıkıyor. Bu bağlamalar yerine en sade bağlamaları denemelisiniz. Günlük hayatın yanı sıra düğün, özel günlerde iyiden iyiye abartılan bağlamalar, değişik şekiller, oldukça göz yorucu ve kesinlikle facia! Belki de saatlerce uğraşılan, hatta kuaförlere gidip onlarca para dökülen o biçimler, sırf kötü görünmeniz için!? Bağlama dışında, işlemeler, taçlar, inciler, boncuklar… Özel günlerin bu basit görüntüsünden sizce de biran önce sıyrılmamız gerekiyor mu?

Sadelikten Yana Eşarp ve Şal Modelleri 2016

Süsü Sadeliğinde Olan Modeller

Tüm bu kötü biçimlerden uzaklaşıp, olabildiğince sade, olabildiğince minimal görüntüleri kullanın…

Farklı biçimlere sokmadan, başörtünün gelenekselleşmiş ya da klasikleşmiş bağlayışlarını kullanın. Hem tesettüre hem minimal akıma uyum sağlayarak doğru görünüme kavuşacaksınız. Emin olun, güzelliğinize ve stilinize, zarafet, elegan bir duruş getireceksiniz.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir