Superman ve Superwomanlar

Superman ve Superwomanlar

Superwoman Olmak

Süper kadınlara sesleniyorum. Merhaba süper kadın! Şimdi kendine bir kahve yap ve hayatındaki her şeye bir ara ver, bir soluk al ve bu yazıyı oku. Çünkü bu yazı sana ve dünyadaki tüm süper kadınlara yazıldı.

Süperwoman: İyilerin Dostu, Kötülerin Düşmanı

En iyi yemekler onun elinden çıkar. Çocuğuna en iyi o bakar. En iyi anne odur. En düşünceli komşu elbette ki kendisidir. İşinde en mükemmel, en rakipsizdir. Asla yorgun olamaz. Asla hasta olamaz. En güzel kendisi olmalıdır. En dişi o olmalıdır ve en sempatik yine o. Bu “en, en, enler” uzar durur. Velhasıl-ı kelam 2000’li yıllarda kadınsanız, kesinlikle süper olmak zorundasınız!

Kadının iş hayatındaki rolünün artmasıyla birlikte diğer roller ve iş rolleri arasında bazı çatışmalar meydana gelmekte. Kadının iş hayatına girmesiyle birlikte iş, kadınlar için ilk üç rol arasına girdi ancak toplum nazarında kadının birincil ve asli görevleri yani iyi bir anne olmak, iyi bir eş olmak, iyi ev işi yapmak rolleri değişmedi. Bu çatışmayı yok etmek isteyen kadınlar hem iş rolünde kendilerini kanıtlamak hem de ev rollerinde iyi olduğunu göstermek amacıyla var gücüyle koştu durdu ve hala koşturmakta. Çünkü bu rollerden birini eksik yapması ya işte ya da evde içten içe sıkıntı duymasına yol açmakta.

Superwoman Olmak

Modern Kadın Rolleri Eklenince…

Kadınların iş ve ev rollerine 2000’li yıllarda yeni bir rol daha eklendi: modern rol. Bildiğimiz roller dışında olan bu yeni rol kadının sürekli bakımlı, makyajlı, zayıf, sportmen, şık, kariyer sahibi, sosyal, çok mutlu bir kadın imajıdır. Toplum, aşina olduğumuz roller dışında kadınlara artık bu yeni modern kadın rollerini de atfetmektedir. Kadınlar ise bu yeni rolleri de sırtına alarak daha fazla tamamlanmamışlık hissiyle psikolojik olarak mücadele etmek zorunda bırakılmıştır.

Bu içsel ve toplumsal çatışmalar altında mükemmel olmak için çalışıp didine kadın için dinlenme yoktur. O bir ‘superwoman’dır ve bir hayli yorgundur.

Süperman Olmak…

Erkekler superman olmaktan rahatsız mı? Hayır. Çünkü onların toplumdaki birincil ve asli görevleri zaten Superman olmak. Erkekler açısından baktığımızda bu durum toplum tarafından da pekiştirilir ve toplum erkekten sadece dışarıdaki rollerinde iyi olmasını bekler. Bir erkeğin ev işlerinde, çocuk bakımında ya da yemek yapma konusunda bir iddiası yoktur ama iş hayatında iddiası olmalıdır. Böylece erkekler tek bir role kanalize olurlar ve Superman olmak konusunda kadınlara göre daha şanslıdırlar.

Superwoman Olmak

Superwoman Olmak…

Her şeyi dozunda ve kararında yapmak hem ruh sağlığı hem aile devamlılığı için daha doğru olacaktır. Yapılan araştırmalarda süper kadın olmak ile depresyon arasında yüksek bir korelasyon bulunmaktadır. Aynı zamanda süper kadın olmak ile hızlı boşanma arasında da yine korelasyon yani ilişki oldukça güçlü çıkmıştır. Bu nedenle amacınız ve yaşamdaki önceliğiniz, her şeyi mükemmel yapan bir kadın olmaktan öte siz her şeyi mutlulukla yapan bir kadın olun.

Süper egonun verdiği toplumsal baskı, yaptırımlar, iş hayatındaki hız, araba kornaları, şehir gürültüsü arasında lütfen soluklanın ve düşünün. Siz mükemmel olmaya mı çalışıyorsunuz, mutlu olmaya mı?

Mutlu ve bereketli bir hafta dilerim.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir