Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Sünnet, Düğünden Önemli

Sünnet, Düğünden Önemli

Erkekliğe Adım Atarken Bir Hataya Kurban Gitmesin!

Opr. Dr. Ali Osman Katrancı, sünnet hazırlığı yapan aileleri ve toplu sünnet yapan belediye ile STK’ları uyardı. Düzenlenecek programa verilen ehemmiyet kadar sünnet işlemine de özen gösterilmesi gerektiğini ifade eden Katrancı, sünnetin cerrahi bir işlem olduğunu ve uygun şartlarda yapılması gerektiğini aktardı.

Türkiye’de her yıl yüz binlerce çocuk sünnet olarak erkekliğe adım atıyor. Belediyeler ve sivil toplum kuruluşları da toplu sünnet şölenleri düzenleyerek dar gelirli ailelere yardımcı oluyor. Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Ali Osman Katrancı, sünnetin çocuklar için büyük önem arz ettiğini belirterek, alanında uzman kimselerin bu işlemi yapmasını istedi. Özellikle toplu sünnetlerde yaşanan birtakım yanlışlıkların çocukların hayatını zindana çevirdiğini dile getiren Dr. Katrancı, toplu sünnet törenlerinde temel cerrahi ve hijyen kurallarına uyulması gerektiğini söyledi. Katrancı, “Sünnet, cerrahi bir işlemdir. Sünnetin yapıldığı ortam mutlaka cerrahi şartlara uygun, steril olmalıdır. Sıhhi ve tıbbi şartlar oluşturulmalıdır.” dedi.

Çocukların sünnet edilmeden önce mutlaka bir uzman doktor tarafından genel vücut muayenesi ve genital bölge muayenesinden geçirilmesinin şart olduğunu hatırlatan Dr. Katrancı, “Sünnet düğünü için aylar öncesinden hazırlığa başlanıyor. Salonlar hazırlanıyor, kartlar bastırılıp dağıtılıyor ancak sünnet işlemi en sona bırakılıyor. Her şey tamamlanıp düğün gününden birkaç gün önce doktorun yolu tutuluyor. Doktor yoğun olup randevu vermemesi durumunda ise gidip uygun olmayan şartlarda sünnet yaptırılabiliyor.” diyerek, ilk odaklanmanın sünnet işlemi olduğuna dikkat çekiyor. Sünnet işleminin düğünden en az 2-3 hafta önce yapılmasının en güzel yöntem olduğunu dile getiren Dr. Katrancı, “Sünnet düğünleri çocuklarımızın hatıralarını süsleyen en önemli birkaç olaydan birisidir. O gün çocuk, arkadaşları ile koşup eğlenecek, mutluluğunu yaşayacak. Yarası iyileşmeyen, ağrısı olan bir çocuk kendisi için düzenlenen sünnet düğününde ne kadar mutlu olabilir?” diye sordu.

Belediyeler ve STK’lar tarafından düzenlenen toplu sünnet etkinliklerinde aynı anda onlarca çocuğun sünnet edildiğini hatırlatan Dr. Katrancı, bir an önce sünnet işlemini bitirmek isteyen kimselerin yorularak dikkatlerinin dağılması sebebiyle birtakım hatalara yol açılabildiğinin altını çizdi. Sünnet işleminde yapılan hataların büyük sorunlar çıkarabileceğine dikkat çeken Katrancı, yanlış yapılan kesimlerin çocukların ileriki dönemlerinde cinsel hayatında sorunlara kadar yol açabileceğine vurgu yaptı.

Kaynak: Zaman

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *