Sultanahmet’te Şile Bezi Rüzgarı Esiyor

Sultanahmet’te Şile Bezi Rüzgarı Esiyor

Sultanahmet'te Şile Bezi Fuarı

Şile’nin marka değeri olan Şile Bezi Sultanahmet’in yıldızı oldu. Şile Bezi geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda Sultanahmet’te Ramazan boyunca açık kalacak olan Asırlık tatlar ve Sanatlar Fuarında yerini aldı. Sultanahmet’te Ramazan ayı boyunca İstanbul ile özdeşleşmiş markaların sergilendiği vitrine çıkan Şile Bezi özellikle yabancı turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Şile Belediyesi ve Şile Bezini Yaşatma ve Geliştirme Derneği tarafından Sultanahmet’te kurulan Şile Bezi standında, Şile Bezi işleyen ve dokuyan kadınlar, otantik dokuma tezgahları ve çok sayıda el işi, Şile Bezi ürün yer alıyor. Geleneksel el işlerini seven İstanbullular Ramazan sonuna kadar Sultanahmet’te açık olacak Asırlık tatlar ve Sanatlar Fuarında Şile Bezi standını ziyaret ederek, ürünleri görebilecekler.

Sultanahmet'te Şile Bezi Fuarı

Tarihler Boyunca İlmek İlmek İşlenen Şile Bezi

Geçmişten günümüze Şile’yi dünyaya tanıtan, festivale adını veren, yöreye özgünlük ve değer kazandıran Şile Bezi, dünden bugüne taşınmada önemli bir kültürel tema olarak korunuyor. Tarihin içinde ilmek ilmek dokunan, adına bir festival konan Şile Bezi tüm dünyada ilgi görüyor. El tezgahlarında, pamuk ipliğinden dokunan, bezden asırlık desenler ile kıyafetler, örtüler, şallar dokunabiliyor. Kültürel ve sanatsal motif ve işlemelerle süsleme ve aksesuar olarak da kullanım alanı olan Şile Bezi vücut terini emme ve serin tutma özelliğinden dolayı yaz aylarının vazgeçilmez kumaşı olmuştur. İlk zamanlarda keten ipliğinden yapılan Şile Bezinin taleplerin artmasıyla zamanımızda pamuk ipliği ve makineyle de dokuması yapılmaktadır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir