Su İçinde Yapılacak Basit Egzersizler

Su İçinde Yapılacak Basit Egzersizler

Su İçinde Yapılacak Basit Egzersizler

Sıcakların artmasıyla birlikte havuz ve deniz sezonu açıldı. Hem bütün senenin yorgunluğunu gidermek hem de stres atmak için deniz tatili genel olarak ilk tercih oluyor. Ülkemizin su kaynakları bakımından zenginliğini de düşünürsek bu sonucun çok doğal olduğunu anlayabiliriz. Yüzmek, vücuttaki hemen hemen tüm kasların çalıştığı ve vücudumuzdaki tüm sistemlere faydası olan bir spordur. Ancak yüzmenin dışında su içinde yapabileceğimiz çok basit egzersizler var. Bu egzersizlerin normalde yaptığımız egzersizlerden daha kolay ve daha faydalıdır. Neden mi?

  • Su içinde egzersizleri suyun direncine karşı yaptığımız için kasları kuvvetlendirmek için daha etkilidir. Dirençli egzersiz yapmış oluruz.
  • Suyun kaldırma kuvvetinin etkisiyle kol ve bacaklarımızı daha kolay hareket ettiririz.
  • Suyun rahatlatıcı etkisi vardır. Normalde ağrılı olan bir bölgede su içinde ağrıyı hissetmeyebiliriz.
  • Daha az efor harcayarak daha fazla kalori yakabiliriz.
  • Su içinde yapılan egzersizler daha eğlencelidir. Sonuçta suyun içinde ne kadar sıkılabiliriz ☺

Su İçinde Yapılacak Basit Egzersizler

O zaman denizde ya da havuzda yapabileceğiniz basit egzersizlere göz atalım:

Su İçi Squat

Denizde ayaklarımızın yere değdiği, mümkünse bel seviyesinin biraz üstünde bir su yüksekliğinde ellerimiz belimizde olacak şekilde arkamızda sandalye olduğunu hayal ederek sandalyeye oturur gibi dizlerimizi büküp sonra doğruluyoruz.

Sağa-Sola, Öne-Arkaya Adım Alma

Ayaklarımızın yere değdiği omuz seviyesinde önce sağ ayağımızla sağa-sola, öne- arkaya olabildiğince geniş adım almaya çalışıyoruz daha sonra sol ayağa geçiyoruz.

Suda Bisiklet Çevirme

Su üstüne sırtüstü yatarak ya da suda dik durarak bisiklet çevirir gibi bacaklarımızı koordine bir şekilde hareket ettiriyoruz.

Su İçinde Yapılacak Basit Egzersizler

Makas Hareketi

Göğüs hizasındaki suyun içinde her iki bacağı aynı anda yanlara açıp, her iki kolu aynı anda havada düz bir şekilde birleştirip elleri birbirine değdirdikten sonra tekrar eski pozisyona gelip, peş peşe 10-15 tekrar yapılır.

Bacak Çekme

Dik olarak suyun içinde durulur, sol ayak yerdeyken sağ bacak karna çekilir, sağ bacak yere indirilir, sol bacak karna çekilir. Dengeyi sağlamak için kollar yanda açık olabilir. Hareket sağ-sol sırayla koordineli şekilde yapılır.

Sağlıkla geçireceğiniz iyi tatiller!

Daha sağlıklı bir yaşam için profesyonel destek almak isterseniz humeyraekiz@hotmail.com ‘a e-posta gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir