Styling Nedir ve Nasıl Yapılır?

Styling Nedir ve Nasıl Yapılır?

Styling ve Stilist Nedir

Styling Nedir?

Dünyada ve ülkemizde oldukça revaçta olan bir meslekten bahsetmek istiyorum. Styling, saçından makyajına, giysisinden üzerine takılacağı aksesuara, ayakkabıdan çantaya taktığı ve giyindiği her şeyin üzerinde bir bütün olarak görünmesini sağlayabilmektir.

Stylingin modaya uygun yapıldığını söyleyenlerin hiç birine katılmıyorum. Çünkü stylingte asıl olan aynı dili konuşan parçaların bir bütünlük oluşturacak şekilde bir araya getirilip, sunumun servis edilmesidir. Yani biz bundan 50 yıl önce de aynı dili konuşuyorduk, 50 yıl sonrada aynı dili konuşacağız. Mühim olan kelimelerin kaç yıl öncesine ait olursa olsun özenle seçilip itinayla telaffuz edilmesini sağlayabilmektir. Tabi bu kişinin kendisi için uygulaması gereken bir yöntem.

Bir de gelin bunu meslek edinmiş, firmaların katalog çekimlerine veya vitrin tasarımlarına ya da dizi ve filmlere styling yapanların bu mesleği nasıl icra ettiklerini inceleyelim.

Styling ve Stilist Nedir

Stylist Kimdir?

Styling yapan kişiye stylist denir. Stylist olabilmek için alınan eğitimlerin yanı sıra kişinin iyi bir gustoya sahip olması da gerekmektedir. Herkeste kaliteli bir gusto olmadığını düşünürsek diyeceğim şu ki, ne kadar eğitim alınırsa alınsın isteyen herkes stylist olamaz!

Fikrimi açıkça söylemek gerekirse bu meslek yetenek işi… Yani öyle ben çok güzel giyiniyorum, çevremdekiler de hep öyle söylüyorlar. Dur ben stylist olayım denecek kadar kolay bir meslek değil. Zira başkasını giydirmek, kendinizi giydirmek kadar kolay değildir.

Styling ve Stilist Nedir

Stylist Olmak İsteyenler

Bir stylist iyi bir styling için moda ve kostüm tarihini çok iyi bilmeli. Güncel moda haberlerini her gün düzenli olarak takip etmeli. İyi bir gözlemci, araştırmacı, izleyici ve okuyucu olmalı. Herkesten önce trendleri yakalamalı ve üzerinde uygulama yapabilmeli.

Markalar için styling yapan stilistler çalışmalarına başlamadan önce koleksiyonu iyi bir şekilde incelerler. Hatta artık birçok firma stylistler eşliğin koleksiyonlar çıkartmakta.

Styling Nedir ve Nasıl Yapılır

Stylist, koleksiyonun hangi kesime hitap ettiğini yani hangi dili konuştuğunu, hangi renklerin kullanıldığını, markanın fiyat politikasının hangi düzeyde olduğunu, müşteriye nasıl bir imaj vermek istediklerini analiz eder ve işe koyulur. ,

Genellikle çalışma stilleri, tüm ürünleri gördükten sonra çekimlere kadar tıpkı bir senarist gibi hikâye oluşturmalarıdır. Çünkü çekimler ve vitrin tasarımı her zaman bu hikâyeler üzerinden yapılır.

Yine dizi ve sinema filmlerinde çalışan stilistler, senaryonun bütününe hakim olmak zorundadırlar. Canlandırılan karakterlerin kim oldukları, dizi veya filmin hangi semtte çekileceği, hikayenin gidişatı bir stilistin öncelikli olarak bilmesi gereken konulardandır.

Styling Nedir ve Nasıl Yapılır

Ve son olarak iyi bir styling için renk analizi yapmayı bilmeniz gerekmektedir. Bunun için bulunun kurs merkezlerinden eğitim almanız oldukça kolay.

Başarı için işinize, severek ve isteyerek yani aşkla tutunmanız yeterli olacaktır.

www.chalah.com.tr

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir