Stresten Kurtulun, Artık Yenilenme Zamanı!

Stresten Kurtulun, Artık Yenilenme Zamanı!

Stresten Arınmanın Yolları

Bugün negatif düşüncelere ve süregetirdiğimiz bütün beyinsel ve bedensel gereksiz sorumluluklardan arınma zamanı…

Mesela, gözlerimizi açtığımızda, yerini başka sorumlulukların endişelerin kaygıların aldığı, başkalarını mutlu etmenin güzelliklerini düşünerek yani mutlu etme sanatı kıtabımızın hangi maddesini uygulamak için uyandık? Yoksa, bir türlü aklımızdan çıkartamadığımız gereksiz zihnimizi meşgül eden hep yaparım diye düşünerek ama yapamamanın da ağırlığını içimizden atamadığımız yani ertelediğimiz “kendimiz”e mi uyandık?

Karar Anındayız

Yukarıdaki “mesela” yi hep uygularız değil mi? Başka endişeler başka kaygılar. Tabiki olmalı ve tabiki insan olmanın gereksinimleri bunlar… Ama unuttuğumuz bir şey var ki, önceliğimiz kendimiz değil başkalarını mutlu etmek olsa da aynı hassasiyet aile için geçerli değil gibi görünsede ilk önce kendi mutluluğumuz ve kendi kaygılarımız olmalı ki kendimizden sonra ailemize toplumumuza faydalı insanlar olup temiz nesiller yetiştirelim.

İkinci bir hususta yine hepimizin zaman zaman yaptığı bir yanılgı olup yukarıda belirttiğim gibi kendimiz için birden fazla sorumluluğu alıp “bunuda yaparım” zihniyeti… Tabi ki yapılır programlı olduktan sonra fakat herşeyi kendimiz yapmak zorunda değiliz görev taksimi iş paylaşımı gibi sınıflandırmalara ayırıp stres altında olmadan yapmak sanırım en doğrusu ve başka bir hususta ertelemelerimiz ve biz biliyoruz ki ertelemenin ötelemenin hiç kimseye hiç bir faydası olmamıştır.

Farkındalığımız

Evet bugün herkes öncelikle şükür etmeli. Kendimizi Allah’ın yarattıkları içerisinde en mukemmel varlık olarak adlandıran ve yarattığına herkesten, herşeyden yakın olana şükür ve hamd etmeliyiz.
Ve kendimiz için yenilenmenin zamanını şimdiye kurarak, ayağa kalkmaya var mısınız? Hep birlikte önce karar verelim “Bugünden sonra kendim için planlar yapıp programlı şekilde önceliklerimi berlirleyerek Allah’ın rızasını kazanarak onun razı olduğu şekilde bir yaşam sürmeye” diye niyetimizi belli etmemiz ve Allah’a ve kainata sinyaller göndermemizle başlayabiliriz.
OLUYOR BU İŞ!Devam ediyoruz…

Niyetimizi aldık ve kendimizin farkına varıp ötelediklerimizi ilk sıralara alıp üzerimizdeki yükleri hafiflettik bile…

Şifalı Yiyecekler Hurma

Şimdi Sıra Sağlıkta

Çok klasiktir belki ama doğru bir sözdür “herşeyin başı sağlık”. Ciddi bir rahatsızlığımız var ise hiç vakit kaybetmeden onun tedavisi için en yakın hastaneden randevunuzu alıp sonrasındaki tedavi sürecinizi takip ediyorsunuz. Unutmayın ki sizinle sizden başkası ilgilenemez. Eğer rahatsızlığımız yok ama düşüncelerimize gelip giden acaba takıntısını aradan kaldırmak için büyük fırsat. Hastaneler artık devlet olsun özel olsun tarama kampanyaları yapıyor, yakalayın birini ve düşüncelerinizde yer eden o takıntıdan şuan itibari ile kurtulun.

Sıra geldi vazgeçemediğim asla bırakamayacaklarım arasında yer alan mucize sırrı paylaşmaya!

Zencefilin samimiyeti çörek otunun dostluğu sarımsağın yardımseverliği hurmanın asil şifası ve balın eşsiz kuvvetine… Hepimizin bildiği ama uygulamada istikrar gösteremediği arada birde olsa kullandığı şifalar olsa da devamını getiremeyiz. Şu an buna da dur deyip her sabah bu güzellilleri alışkanlık haline getirmeliyiz.
Yaptığımız planlar arasında zaten erken kalkmak vardı napıyoruz o halde, aç karnına ılık bir bardak suyun içine zencefil yaş olsun kuru olsun farketmez ve bir kaşık balla birlikte karıstırılıp içtiğimizde kendimizi şimdiden zinde hissediyoruz bile. Sıra geldi kokusundan dolayı onu üzdüğümüz sarımsağa, o aziz yiyeceği nasıl ve ne şekilde kullanacağımızı kendiniz belirleyin ki sonra beni sorumlu tutmayın, en guzeli yemeklerden önce iki tane kabuklarından ayrılmış olan o güzelliği su eşliğinde yutmak sanırım bu en kokusuzu olacaktır. Ve gün boyunca çalışanlar için çantalarında, çocuklar için yine beslenmelerinde ev hanımları için ise orta sehpa üzerinde yer alacak hurma içine yerleştirilmiş çörek otlarını, sanırım böyle denemeyenlerimiz vardır. Evet bu iki essiz lezzet hem şifa kaynağı hepimizin de bildiği gibi hemde tok tutucu özelliğe sahiptir özellikle planları arasına zayıflamayı ekleyenler için eşsiz bir yiyecektir. Benden soylemesi…

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *