Stres Atmanın Pratik Yolları

Stres Atmanın Pratik Yolları

Stres Atmanın Yolları

Stres yaşamımızı etkileyen en büyük sorunlardandır. Bazen günlük işlerimiz bazen derslerimiz bazen yakınlarımız sebebiyle stresle burun buruna kalabiliriz. Stres sadece psikolojik değil fiziksel olarakta vücudumuzu olumsuz şekilde etkileyen önemli bir faktördür. Stres vücudun bazı hormonlarını harekete geçirir, bu hormonların salgılanmasıyla birlikte vücudumuzun bağışıklık sisteminde bazı zayıflıklar ortaya çıkarabilir. Peki ama çağımızın hastalığı olan stresten nasıl kurtulabiliriz? Aslında uzmanlar bunun için pratik bir kaç yol öneriyorlar gelin bu yollara birlikte göz atalım.

İşte stres atmanın pratik yolları;

Yürüyüşe Çıkın

Evde veya işyerinde olsun farketmez beş dakikalık bir yürüyüş ile kendinizi rahatlatın. Etrafta olup bitenlere zihninizi yorarak sizi strese iten faktörlerden uzaklaşabilirsiniz.

Yakınlarınızla Görüşün

Kendimizi mutsuz ve yalnız hissettiğimiz anlarda bir yakınımızla veya arkadaşımızla konuşmak isteriz. Yine aynısı yapın ama bu görüşme basit bir kısa mesaj olmasın, uzun zamandır konuşmadığınız bir arkadaşınızı veya yakınınızı arayabilir veya onunla yüz yüze görüşebilirsiniz.

Atıştırmalıklarla Kendinizi Şımartın

Küçük ve sağlıklı atıştırmalıkları yemeyi deneyin. Özellikle çikolatanın stresi bastırdığı biliniyor. Fakat bilgisayar karşısında veya telefonda değil tamamen izole bir ortamda bunu yapmanız daha doğru olacaktır. Yediğiniz atıştırmalığın lezzetini tam olarak alabilmek için zihninizi temizlemeyi deneyin. Bunun yanında siyah çay da atıştırmalığın yanında içebileceğiniz bir içecektir. Eğer yemek yemeyi düşünüyorsanız o zamanda porsiyona dikkat etmelisiniz. İdeal porsiyondaki yemekler sizi rahatlatırken, aşırı tüketim size yeni sorunlar oluşturabilir.

Bir Kaç Esneme Hareketi Yapın

Bulunduğunuz noktadan farklı bir yere geçin ve basit bir esneme hareketi yapın, derin nefes alabilir, olduğunuz yerde çömelip ayağa kalkabilirsiniz. Vücudunuzdaki kan dolaşımını hızlandırmak sizi rahatlatacaktır.

Hayalde Olsa Seyahate Çıkın

Gözlerinizi kapatın ve güzel bir yere seyahat ettiğinizi hayal edin. Aileniz veya sevdiklerinizle en çok gitmek istediğiniz yerde olmayı hayal etmek sizi günlük yaşamın stres ve sıkıntısından biraz olsun uzaklaştıracaktır.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *