Stil Sahibi Görünüm Elde Etmede Ustalaşmanın Yolu: Tamamlayıcı Tonlar

Stil Sahibi Görünüm Elde Etmede Ustalaşmanın Yolu: Tamamlayıcı Tonlar

Tamamlayıcı Tonlar

Bazı renkler vardır ki kombinlemesi zor bazıları da vardır ki böyle durumlara anında çözüm! İşte bu yazımızın konusu ta kendileri, yani tamamlayıcı tonlar… Mesela, görür görmez rengine aşık olduğunuz bir kıyafeti, yine sırf renginden dolayı ‘bunu neyle kombinlerim ki‘ soru işaretine düşüyorsanız, bilmeniz gereken bazı küçük sırlarımız var. Kısacası, renkleri doğru harmanlayarak stil sahibi olmak mümkün.

Sarı - Mor Uyumu

Kontrast Tamamlayıcılar: Sarı ve Mor Uyumu Gibi

Renk çarkında birbirinin tam karşısında duran renklerle kombin yapmaya kontrast uyum deniyor. Bir araya geldiklerinde zıtlığın uyumunu yakalayan bu çarpıcı stilde biraz daha sade görünüm için yüksek renklerden kaçınmak gerekir. Mesela, sarının karşısında duran tamamlayıcı renk mor ile kombin yaparken daha dramatik tonlarından seçmek harika bir çözüm olacak. Turuncu – mavi ya da kırmızı – yeşil de kontrast tamamlayıcı renklere başka örnekler.

Mavi – Yeşil – Turuncu Uyumu

Çapraz Tamamlayıcılar: Mavi – Yeşil – Turuncu Uyumu Gibi

Renk çemberinde bir renk seçin ve onu karşısında duran iki farklı renkle buluşturun. Bir üçgen oluşturacağınız bu renk kombinasyonunda yine yüksek kontrast yerine, renklerin daha kısık halleriyle eşleşmeler yakalayın. Riski yüksek olan bu yöntemde, olabildiğince basit kıyafetler seçmenizde fayda var. Mesela, mavi ve karşısında duran iki renk; yeşil ile turuncu eğlenceli bir kombin yapmanız için örnek. Ayrıca, bu tür kombinlerde illa her parçayı farklı bir renk seçmeniz gerekmez. Bu seçimler, detaylara ya da desenlere de yansıyabilir.

Kırmızı-Turuncu-Sarı Renk Kombin

Benzer Tamamlayıcılar: Kırmızı – Turuncu – Sarı Uyumu Gibi

Renk çemberinde yan yana duran renklerle bir kombin oluşturmak, tamamlayıcı stillerden en zahmetsizi diyebiliriz. Ton sür tona benzeyen ancak bir tık daha canlılık oluşturan bu kombinasyonda mesela, sıralı dizilmiş olan kırmızı, turuncu, sarı gibi renkler bir arada bulunabilir.

Pembe İle Ton Sür Ton Kombin

Gölgeli Tamamlayıcılar: Ton Sür Ton Uyumu Gibi

Seçtiğiniz bir rengin açıktan koyuya doğru uzanan tüm geçişleriyle, gölgeli bir stil oluşturabilirsiniz. Tam anlamıyla ton sür ton olarak da düşünebileceğiniz bu tercihte, en az iki – üç farklı ton kullanmak şart. Bir rengin en doygun halinden en açık haline uzanan bu yolda zarif bir etki oluşturabilirsiniz. Ayrıca, capcanlı tonlarda bir kıyafet beğenip kombinlemekte zorlanıyorsanız ilk denemeniz gereken gölge oyunu olmalı. Mesela oldukça baskın bir pembe ceket beğendiyseniz; bunu yine pembenin açık tonlarıyla gölgelendirebilir, daha sakin ve dengeli siluet oluşturabilirsiniz.

Yeşil ve Nötr Tonlarla Kombin

Not: Nötr Tonlar Kurtarıcı

Renklerin hepsinin buluştuğu bir nokta var ki, o da bildiğiniz gibi beyaz. Ancak yoğun seçimler yaptığınızda fazlasıyla göze çarpacak olan beyaz yerine bir iki ton koyusu olan nötr tonlara yönelmek ya da üçüncü renk olarak tercih etmek kurtarıcı çözüm. Ayrıca, bilindik renk eşleşmelerinden sıyrılmak için renk çemberine iyice hakim olmak. Sokak stili fotoğraflarını detaylıca inceleyip, gözü bu uyumlara alıştırmak gerek.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir