Spor Yaparken Bu Hatalara Düşmeyin!

Spor Yaparken Bu Hatalara Düşmeyin!

Soğuma Hareketleri Yapmadan Sporu Bitirmek

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte spor salonlarına kayıt sayılarında artış, parkta spor aletlerini kullanan kişilerin çoğalması ya da sahil de düzenli yürüyüş yapan kişilerin dışında başka kişilerin görülmeye başlaması sporu hayat felsefesi haline getiremediğimizin en güzel örnekleri olabilir. Hızlı kilo verme isteği, yaza fit girme hayali maalesef kontrolsüz bir şekilde spor yapılmasına sebep oluyor. Kontrolsüz yapılan sporlar sakatlıklardan, kalp krizine kadar birçok probleme sebep olabilir. O zaman hep birlikte dönemsel yapılan sporlarda sıklıkla yapılan hatalara göz atalım:

Isınma Hareketleri Yapmadan Spora Başlamak

Isınma hareketleri yapmadan spora başlamak

Spora başlamadan önce 5-10 dakika hafif tempoda büyük kas gruplarının gerilmesiyle yapılan ısınma hareketleri vücuda ‘Spor yapmaya başlıyoruz, kendini hazırla!’ sinyalleri göndererek spor esnasında oluşabilecek yaralanmaları önler.

Spor Yapmak

Soğuma hareketleri yapmadan sporu bitirmek

30-45 dakikalık spordan sonra 5-10 dakika tıpkı ısınma hareketlerinde olduğu gibi hafif tempoda büyük kas gruplarının gerilmesiyle yapılan soğuma hareketleri vücuda ‘Spor bitti, kendini hazırla’ sinyalleri göndererek vücudun yüksek tempodan rutine geçmesini kolaylaştırır.

Spor Yaparken Çok Yorulmak

Çok yorulmak

Bu dönemsel spor yapan kişilerde en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Ne kadar çok yorulursam o kadar iyi olur düşüncesi yanlıştır. Düzenli spor yapmayan kişilerin bir anda yüksek tempoda spor yapması tüm organlara zarar verir. Orta şiddette başlayıp kademeli olarak artan sporlar tercih edilmelidir.

Spor Yaparken Su İçmemek

Su içmemek

Spor yapan kişilerin düzenli olarak su tüketmesi gerekir. Yetersiz miktarda su tüketen kişilerde kas kramplarından böbrek fonksiyonlarının bozulmasına kadar birçok problem oluşabilir.

Aç Karnına Spor Yapmak

Aç karnına spor yapmak

Yemeğin sporun öncesinde mi sonrasında mı olması gerektiği hep kafa karıştırmıştır. Aç karnına yapılan sporlar ani şeker düşmesine bağlı olarak bayılmalara sebep olur. Bundan dolayı yemek yedikten en az 1 saat sonra spor yapılmalıdır.

Spora Başlama Hareketleri

Spora başlamış, başlamayı düşünen, bu sefer hayatımın bir parçası haline getireceğim diyen herkesi selamlar, henüz sporla ilgili bir fikri olmayanlara ise en kısa zamanda sporu sevip hayatının bir parçası haline getirmeleri için temennilerimi iletirim. Sağlıkla kalın…

Daha sağlıklı bir yaşam için profesyonel destek almak isterseniz humeyraekiz@hotmail.com ‘a e-posta gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir