Sosyal Medya’nın Küçük Kadınları

Sosyal Medya’nın Küçük Kadınları

Sosyal Medya Çocukları

Sosyal medyanın çılgınlıkları hız kesmeden devam ediyor. Buradaki çılgın kelimesi olumlu anlamda değil maalesef. Fenomen sayfalarda gördüğümüz moda batağına batırılmış, büyümüşte küçülmüş kız çocuklarını hepimiz biliyoruz.

Peki bu durumdan kaçımız rahatsız oluyoruz? Belki farkına bile varmıyoruz. Like yapıp geçiyoruz. Arkadaşlarımıza gösteriyoruz. Kimi zaman “ayy ne tatlı benim de böyle bir kızım olsun” diye “dualar” ediyoruz…

Sosyal Medya Çocukları

En son bir güzellik sayfasında en fazla beş yaşındaki kız çocuğunun takma kirpik takması ve hatta postiş saç takması -tabii bunları tek başına değil yüksek ihtimalle annesi ile yapması- şok etkisi oluşturdu. İnsan böyle bir çılgınlığı -ki en hafif kelime- minicik yavrusuna neden yapar? Daha ilkokul çağında iken oje sürmek, düğünlerde saçlarını geline özenip topuz yaptırmak, onca işleme maruz bırakmak da neyin nesi? Caddelerdeki bilboard’larda, TV ekranlarında gördüğümüz çocukları kılıktan kılığa sokan reklamlara gereken tepkiyi veriyor muyuz? Kaldı ki etrafta bu kadar pedofili hastası var iken!?

Sonia Singh Bebekleri

Oyuncak Bebeklerde Takdir Edilesi Girişim

Moda bağımlığı çocukların oyuncaklarına bakarsanız o meşhur kız bebekleri görürsünüz. Hani şu gerçek insanın asla olamayacak ölçülere sahip, yüzünde bir ton makyaj olan, saçları boyalı bebekler… Geçtiğimiz haftalarda bu genç kız görünümündeki bebekleri normal bir bebeğe çeviren harika bir girişim gerçekleşti.

Sonia Singh oyuncakların, çocuk gelişimi ve karakter oluşumu üzerindeki etkisi üzerine düşünen bir sanatçı, bir anne. Sonia, oyuncaklara üretim aşamasında yapılan makyajdan giydirilen kıyafetlere kadar birçok şeyin, gerek çocukların oynama şeklini gerek davranışlarını etkilediğini fark ediyor ve bunun üzerine o bebekleri -daha doğrusu kadınları- gerçek bir oyuncağa çeviriyor. Bütün boyayı/makyajı siliyor, gerçek renklere boyuyor. Kalem gibi incecik yapılan kaşları, dolgun pembe, mor ve kırmızı rujlu dudakları, takma kirpikleri tamamen değiştiriyor. Aşırı kusursuz görüntüyü normale çeviriyor. Bebeklere yepyeni kıyafetler dikiyor. Kimine salopet, kimine kareli gömlek, kazak dikiyor. Ayakkabıları topuklu değil, yağmur çizmesi ya da çarık. Size de ilham olsun. Moda kokan oyuncakları gerçek oyuncaklara çevirebilirsiniz. Bunun için gerekenler bir aseton ve anne gücü!

Sonia Singh Bebekleri

Kız çocuklarını moda uğruna, birkaç fazla “like” almak uğruna psikolojilerini alt üst edip hepsini birer küçük kadına çevirmeyin! Saçlarına maşa yapmak yerine örgü yapın. Tuhaf pozlar verdirmek yerine resim çizdirmeyi deneyin. Daha 3-5 yaşında iken gardırobun önünde boşa vakit geçirmek yerine parkta, lunaparkta dolu dolu her anın tadını çıkartın. Kozmetik ürünlerini değil hayvanları sevmelerini sağlayın  ve su gibi tenlerine, ruhlarına, kalplerine yabancı maddelerin değmesini engelleyin!…

Bırakın çocukları çocuk olarak kalsın.

Yazı: Munise Boz

Sonia Singh Bebekleri

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir