Sorun Fazla Kilolar mı Yoksa Yağlar mı?

Sorun Fazla Kilolar mı Yoksa Yağlar mı?

Vücuttaki Yağ Oranını Düşürmenin Yolları

Sorunu bilmeden çözüme varamayız değil mi? Özellikle son zamanlarda herkesin dilinde olan yağdan mı kilo verdin, kastan mı yoksa ödem mi attın? Benim yağ oranım şu seninki kaç?

Bu diyalogları bolca sizde duyuyor musunuz? Peki yağ oranınızı biliyor musunuz? Ya da beden kitle indeksinizi biliyor musunuz? Beden kitle indeksiniz mi önemli yoksa yağ oranınız mı?

Öncelikle beden kitle indeksi bize neyi gösterir buradan başlayalım. Beden kitle indeksi bize kilomuzun boyumuz ile uyumlu olup olmadığını gösterir. Diğer bir değişle ideal kilo aralığında mısınız bunu beden kitle indeksinizi hesaplayarak bulabilirsiniz.

Beden kitle indeksi hesaplamayı başka bir yazıda ayrıntılı şekilde anlatacağım inşallah. Beden kitle indeksiniz ideal aralıktaysa olmanız gereken kilodasınız demektir. Fakat ideal kilonuzda olmanız her zaman yeterli değildir.

Vücuttaki Yağ Oranını Düşürmenin Yolları

İdeal kilonun yanında yağ oranınızında yüksek olmaması gerekir. İdeal kilonuzdaysanız ve yağ oranınız %30 un üzerinde ise ideal kiloda olmanız bir anlam ifade etmez ve siz yağ oranınıza göre kilolu ya da aşırı kilolu grubuna girebilirsiniz.

Ya da farklı bir açıdan bakacak olursak ideal kilonuzdan daha fazla gözüküyorsunuz fakat yağ oranınız %19. Peki bu ne demektir? Yağ oranınızın bu oranda olması oldukça güzel. Sedanter yani pek aktivite yapmadan yaşayan kişilerin hem kilosunun fazla olması hemde yağ oranınn düşük olması neredeyse imkansızdır.

Kilosu yüksek fakat yağ oranı düşük kişiler genelde sporculardır. Genelde ideal beden kitle indeksine sahip olduğu halde yağ oranı yüksek kişilerden ‘’Kilom iyi fakat şu göbeğimde olmasa’’ ya da ‘’Aaah şu basenleri bir eritebilsem’ gibi sözleri sıkça duyarız. Kilonuz fazla ve sporcu değilseniz %99 yağ oranınız da yüksektir.

Vücuttaki Yağ Oranını Düşürmenin Yolları

Yağ oranınız yüksek ve siz bu yağ oranını düşürmek istiyorsunuz peki çözüm nedir?

Çözüm tabi ki spor destekli sağlıklı beslenme. Bu şekilde söylendiğinde sanki çok önemsiz birşey söyleniyor gibi pek umursanmıyor. Fakat gerçekten de tek çözüm yolu bu…

Belirli dönem yapılan farklı diyetler değişik çözümler hep bir yere kadar gelip bir yerden sonra elimizde patlıyor. Bir sonraki yazımda ideal beden kitle indeksi hesaplamayı hep beraber öğrenelim.

Siz bu arada yağ oranınıza da baktırırsanız oldukça güzel bir davranışta bulunmuş olursunuz. Beden kitle indeksiniz ve yağ oranınızı öğrendikten sonrada sağlıklı yaşamaya beraberce ‘’Merhaba’’ diyebiliriz…

Yorumlar

“Sorun Fazla Kilolar mı Yoksa Yağlar mı?” için bir cevap

  1. Hatice dedi ki:

    Diyet istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir