Sonbaharda Yağ Yakmanın 6 Kolay Yolu

Sonbaharda Yağ Yakmanın 6 Kolay Yolu

Sonbaharda Yağ Yakmanın 6 Kolay Yolu

Kocaman bir yazı geride bırakmanın verdiği hüzün ile sonbahara adımımızı attık. Kimileri için bu durum oldukça hüzünlü bir durum olsa da yazı hiç sevmeyen sıcaktan pek hoşlanmayan kişiler mutluluk zamanları başladı. Sonbahar beraberinde yaprak dökümünü, hafif rüzgarları, güzel yağmurları, sıcak çikolata kokusunu, fırından yeni çıkan tarçınlı havuçlu kek ile içilen sıcacık çayları da beraberinde getirdi. Özlemiş miyiz? Tabi özlemişiz. Ben tam bir ilkbahar insanı olmama rağmen eylülü bir ayrı severim. Sanırım o yazın yapış yapış halinden hafif esintilere geçiş insanı mest ediyor. Lafı biraz fazla uzatmış olabilirim. Fakat sonbahar ruhunu iliklerinize kadar hissetmelisiniz ki sonbaharda yağ yakımı için yapmanız gerekenleri de yapabilin. Zira sonbahar demek bir nebze kış demek, kış demek ise yünlü rahat kıyafetler, bol pijamalarla battaniyeler altında bol kalorili atıştırmalıklar, bol bol gece yemeleri demek ve ilkbahara kadar +5 lemek demek. Bu yüzden sonbaharda yağ yakımını kolaylaştıracak 6 önemli maddeyi bir an önce uygulayın ki kışa hazırlıklı başlayın.

Sonbaharda Yağ Yakmanın 6 Kolay Yolu

Su: Yine en önemli ve her yazımda mutlaka yerini alan baş tacımız ruhumuzun ve bedenimizin ilacı, bulunmaz nimetimiz ‘’su’’ –su ile alakalı diğer yazılarım için göz atmak isterseniz – burada da ilk sırada kendini gösteriyor. Havaların yavaş yavaş soğuması ve sıcak içecekleri daha çok içmeye başlamamız ile suyu arka plana attığımız en önemli zamanlar bu zamanlardır. İşte bu yüzden bu yıl kendinize bir iyilik yapın ve yağ yakımınızı artırmak için bu sonbahar 2.5-3 litre suyu her gün içmeyi prensip haline getirin.

Spor: Yazın bol bol yaptığımız yürüyüşleri, yüzmeyi ve bolca hareketi yavaş yavaş bırakmaya başladığımız aylara girmiş bulunmaktayız. Hemen silkelenip yağ yakımında en en en önemli şey olan kardiyo antremanlarına sıfırdan başlama vakti. Unutmayın. Sonbahar geldiyse yaz kapıdadır. Bir sonraki yaza istediğiniz formda ulaşmanın tek yolu sonbahardan geçer.

Sonbaharda Yağ Yakmanın 6 Kolay Yolu

Yeşil çay: Belki de bu sonbahar da yağ yakıcı kurallardan yapabileceğiniz en kolay şey yeşil çay içmektir. Yalnız yeşil çay içme konusunda yaşadığımız en büyük sorun buruk tadı. Bunun içinde benim önerim beyaz çaya bir şans vermeniz. Bir de içine limon kabuk tarçın ve nane atarak farklı aromalarda farklı yeşil çaylar içmenizi öneririm.

Ara öğün: Ara öğün hala tartışmalara açık bir konu olsa da bir çok araştırma gösteriyor ki ara öğünler metabolizmamızı hızlandırarak yağ yakımını artırır bunun yanında bizi akşam yemeğini aşırı yemekten alıkoyar. Özellikle sonbaharda hafiften açılan iştahımız ile birlikte kışın daha da artan iştahımızı ikindi vakti yapacağımız küçük bir ara öğün ile dengeleyebiliriz.

Sonbaharda Yağ Yakmanın 6 Kolay Yolu

Protein ağırlıklı beslenmek: Proteinler bizi tok tutar. Bunu hepimiz biliyoruz. Peki bunun yanında yağ yakımınıda desteklediğini biliyor musunuz? Özellikle sonbahar ve kışın kahvaltıda protein alımına dikkat etmenizi öneririm. En azından ‘’hafta en az 4-5 gün yumurta’’ mottosu ile bu sonbahar geçirebiliriz.

Kahvaltı yapmak: Şimdi size vereceğim örnek, klişeler arasında eminim ilk 3’te yerini alıyor ama bundan daha iyi bir örnek bulup getirin yazımı değiştirip o örneği vereceğim söz☺

Bir araba düşünelim şimdi. Bu araba benzini olmadan ilerleyebilir mi? Tabi ki hayır. Sabah yeni güne uyanan vücudu da aynı bir makine gibi düşünebiliriz. Bu makinenin her yeni gün yenilendiğini ve her sabah yeni bir güne uyandığını düşünecek olursak, kahvaltının önemini ve vücudu nasıl güne hazırladığını hayal etmek hiçte zor değil, değil mi? Yağ yakımını artırmak günlük iştah dengenizi korumak için güne kahvaltıyla başlayın lütfen! Fakat unutmadan poğaça ile değil!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir