Soğuk Algınlığı Evdeki Doğal Besinlerle Nasıl Tedavi Edilir?

Soğuk Algınlığı Evdeki Doğal Besinlerle Nasıl Tedavi Edilir?

Soğuk Algınlığı Tedavisi

Havadaki ısı dengelerinin sürekli değişmesi ile birlikte sıkça karşılaşılan, genelde boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısının da eşlik ettiği soğuk algınlığı zamanında tedavi edilirse çabuk atlatılıyor.

Soğuk algınlığına yakalandıysanız onu evde tamamen doğal besinlerle tedavi edebilir, yataklara düşmeden bu rahatsızlığı yenebilirsiniz. Peki nasıl? Hangi sebze ve meyveler soğuk algınlığına iyi gelir? Birazdan sıralayacağımız doğal besinler bağışıklık sisteminizi güçlendirip soğuk algınlığıyla savaşmanızı sağlıyor.

Portakal - Limon - Mandalina

Portakal – Limon – Mandalina

Maydanoz, roka, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina, kuşburnu gibi C vitamini kaynağı besinler en güçlü antioksidanlardandır ve vücuttan zararlı maddelerin atılmasında önemli bir görevleri vardır. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendiren bu besinler soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarının da bir numaralı düşmanı. Bu yüzden C vitamini açısından zengin meyve ve sebzeleri tüketmenin size büyük faydası var.

Fındık - Ceviz - Badem

Fındık – Ceviz – Badem

Fındık, ceviz, badem, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller gibi E vitamini de tıpkı C vitamini gibi çok güçlü bir antioksidan. E vitamini kaynağı gıdaları beslenmenize dahil etmek soğuk algınlığını da daha çabuk atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Yoğurt - Kefir -Ayran

Yoğurt – Kefir – Ayran

İçerdiği laktik asit sayesinde mikroplarla savaşan yoğurt ve kefir, ayran gibi ürünleri bu dönemde sıklıkla tüketmek soğuk algınlığına karşı olan savaşta öne geçmenizi sağlayacaktır.

Zencefil - Tarçın - Karanfil

Zencefil / Tarçın – Karanfil

Doğal bir ağrı kesici olan zencefil hem soğuk algınlığı hem de grip tedavisinde kullanılan tamamen doğal bir yöntem. Zencefil çayı ya da zencefili taze olarak tüketerek şikayetlerinizi azaltabilirsiniz. Boğaz ağrısı ve kuruluğuna iyi gelen, öksürüğü azaltan tarçını da bu dönemde tüketebilirsiniz. Bunun için bir yemek kaşığı toz tarçın ve iki karanfili 15 dakika kadar demleyin ve ılıdıktan sonra için. Dilerseniz içine bal da ekleyebilirsiniz.

Omega 3 İçeren Balık

Balık

Omega 3 yağ asitlerini içeren balıkları da beslenmenize eklemeyi unutmayın deriz. Zira uzmanlar haftada 2-3 kez balık tüketmenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söylüyorlar.

Süzme ve Petek Bal

Bal

Her derde deva olan bal, soğuk algınlığına neden olan mikropları öldürüyor. Örneğin boğazdaki ağrı ve tahrişi azaltan balın bu özelliğinden faydalanmak için bir çay kaşığı bal limon suyu damlatarak düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak

Antibakteriyel özellik taşıyan ve doğal antibiyotik özelliği taşıyan sarımsak, soğuk algınlığı belirtilerini ortadan kaldırmakta da çok başarılı. İyice ezdiğiniz bir adet sarımsağa iki çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı bal ekleyin ve her gün bu karışımdan bir kaşık tüketin.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir