Smoothie’nin Faydaları ve Kavunlu Smoothie Tarifi

Smoothie’nin Faydaları ve Kavunlu Smoothie Tarifi

Smoothie'nin Faydaları ve Kavunlu Smoothie Tarifi

Her yerde karşımıza çıkan smoothie son zamanların popüler içecekleri arasında. Özellikle diyet listelerinde başı çekiyor.

Smoothie, Raw Food yani çiğ beslenme akımının gözde içeceklerinden bir tanesi. Meyve, sebze, tahıl, yoğurt ve kuru yemiş gibi çeşitli malzemelerle yapılıyor ve protein, mineral, karbonhidrat ve vitamin ihtiyaçlarınızı doğrudan karşılamanıza yardımcı oluyor.

Besin değerini taze sebze-meyvelerden alan bu karışımlar, kıvamını inek, soya, badem sütü gibi sıvılardan, yoğunluğunu yoğurt, badem ezmesi, kuru yemiş, yulaf ezmesi, tohum gibi katı gıdalardan, lezzet ve gücünü arzuya göre protein tozu, bal, vanilya, keten tohumu, nane gibi destekçilerden alıyor.

Diyet içeriklerinde büyük önemi olan lifi; kırmızı meyveler, yulaf, avokado, yeşillik, kivi, armut, Chia tohumu gibi sağlıklı besinlerden edinmenizi sağlar. Bu uzun süren tokluk hissini beraberinde getirir. Sindirimi düzene sokar.

Spor yapabilmeniz ve enerji harcayabilmeniz için protein almanız şart. Yağsız süt, badem sütü, soya sütü, yer fıstığı, ceviz gibi smoothie içeriklerinde sıkça göreceğiniz besinler sağlıklı birer protein kaynağıdır.

Kalorileri göz önünde bulundurulan meyveler sayesinde kan şekeriniz dengeli yükselir, tatlı isteğiniz baskılanır ve tok kalırsınız. Güne daha zinde başlamanın altın kurallarından sadece biri.

Smoothie tüketmek için beslenme alışkanlıklarınızı kökünden değiştirmeniz de gerekmiyor, ara öğün olarak ya da güne başlarken smoothie tüketebilirsiniz.

Sebze ve meyveleri tüm vitaminleri kaybolmadan tüketmek istiyorsanız şimdi size enfes bir smoothie tarifi daha veriyoruz.

Orman meyveli smoothie tarifini daha önce verdik bu kezde kavunlu smoothie yapıyoruz. Haydi malzeme listesine bir bakalım…

Smoothie'nin Faydaları ve Kavunlu Smoothie Tarifi

Kavunlu Smoothie Tarifi

Malzemeler:

  • 200 ml. yağsız süt
  • 4 dilim kavun
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı: Yoğurdun suyunu süzüp, yağsız süt, dilimlenmiş kavun ve balı blender kabına alıyoruz. Hafif pütürlü bir halde Olana kadar blenderda çekiyoruz. Taze nane yapraklarıyla süsleyip bekletmeden servis ediyoruz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir