Siyah Kaptan, Diğer Renkler Mürettebattır!

Siyah Kaptan, Diğer Renkler Mürettebattır!

Siyah Tesettür Giyim 2016

Bu hafta “siyah“tan bahsedecek olmamın sebebi; metrobüs yolculuğumda bir annenin kızına attığı azarı işitmiş olmamdan kaynaklanıyor. Anne, herkesin içinde sürekli siyah giyindiği için kızına neden kallavi bir fırça attı? Nereden baksanız fırçaladığı kızı 20 yaşın üzerinde. İncelemek için kafamı çevirip kıza baktım, usul usul annesini dinlemekte. “Gencecik kızsın, için fıkır fıkır olmalı, rengarenk giyinmelisin… Satanist misin? Bak sen bu gidişle evde kalacaksın sonra annem dedi dersin…” diye devam etti konuşmasına… Tabi daha neler neler…

Hayretler içinde dinledik (metrobüsçe)! Ben o dakika düşünmeye başladım. Annenin söyledikleriyle kendi bildiklerimi ve doğrularımı… Daha sonra yolculuğum boyunca, genel olarak siyaha nasıl yaklaştığımızı ve neden bu düşüncelere sahip insanların olduğunu düşündüm. Sanırım istisnalar haricinde, çoğunluk anne gibi düşünmekteydi. Peki, sizce siyah renk hangi yaş aralığında tercih edilmeli? Ya da siyah giyinmenin yaşı var mıdır? Peki 20’li yaşlarda biri siyah giyiniyorsa evlenemez mi? Ne çok severiz batıl inançları…

Siyah Tesettür Giyim 2016

Artık Değişim Vakti

Nasıl ki stil, kişiliğimizin sözsüz sözcükleriyse; renkler de aynen öyledir. Siyah giyinmenin bir yaş aralığı yoktur. Kaç yaşında olursanız olun, canınız hangi rengi giyinmek istiyorsa onu tercih edin. Artık çocuk ve bebek reyonlarında bile siyah kumaştan yapılmış ürünleri görüyorken, bırakın etraf ne derse desin. Zaten herkese her rengi giydiremezsiniz. Kişiye hangi renk iyi geliyorsa onu giyiniyordur. Üstelik bir ürünün birçok renkte yapılması, her zevke hitap edebilmeyi amaçlar. Aksi takdirde, herkes tek tip üniformalı gibi dolaşırdı, öyle değil mi? Çok canlı renkler giyinen insanlar eğlenceli ve neşeli kişilerdir diyebilmek; çoğunlukla siyah ve koyu renkleri giyinmeyi tercih edenlerin de içine kapanık ve donuk oldukları anlamına gelmez.

Siyah Tesettür Giyim 2016

Siyahın insanlar üzerindeki etkisi oldukça görecelidir. Kimisine göre asaletin, kimisine göre ise yasın rengi olan siyah, bana soracak olursanız, tüm renklerin kaptanıdır. Siyah baskın bir renktir ve kesinlikle bir karakteri vardır. Bana göre, sırf siyah giyinerek kusursuz bir görüntü sergileyebilirsiniz. Ya da her türlü renkle eşleştirebilirsiniz. Ancak önemli olan tek şey, birlikte kullanacağınız rengin tonudur.

Siyah Tesettür Giyim 2016

Bazı renklerde belirttiğimiz; “kesinlikle birlikte kullanmayınız” ikazlarını siyah için söylemek pek mümkün değildir. Denge içinde kullandıktan sonra, siyahı her renk ile kullanabilirsiniz. Çünkü, siyah nötr bir renktir; tıpkı beyaz ve grinin de olduğu gibi. Nötr renkler kendi aralarında mükemmel uyum içindeyken, aynı ahengi onlarca renk ile yakalamakta mümkündür.

Son olarak;

Siyah; asildir.
Siyah; asidir.
Siyah; gizemlidir.
Siyah; iddialıdır.
Siyah; kendinden emindir.
Siyah; karakterlidir.
Siyah; ağırdır.
Siyah; güçlüdür.
Siyah; baskındır.
Siyah; otoriterdir.
Siyah; istikrardır.
Siyah; haşmetlidir.
Kimi zaman da; yastır, acıdır, hüzündür…
Bazen de; ürkütücüdür, sessizdir, karanlıktır…

Yazının sonuna gelecek olursak; güzeldir siyah! Bol bol kullanın, sevin, giyinin…

www.chalah.com.tr

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir