Sivrisinek Isırıklarını Doğal Yöntemlerle İyileştirin

Sivrisinek Isırıklarını Doğal Yöntemlerle İyileştirin

Sivrisinek Isırığına İyi Gelen Kompresler

Yaz gecelerinin istenmeyen misafirleri sivrisinekler, hiçte tatlı olmayan öpücükleri ile vücudunuzu kızarıklıklar içinde bırakabilirler.

İnsanların ve hayvanların kanlarıyla beslenen sivrisinekler, kan emerken, kanın pıhtılaşmasını sağlayan bir sıvı salgılarlar. Bu sıvı, siz farkında olmadan cildinizde alerjik reaksiyonlara sebep olur. Alerjinin etkisiyle cildinizde kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıkar.

Kalabalık bir odada, sivrisinekler sadece sizi ısırıyorsa bunun sebebi, terinizdeki tatlı koku ile ilgili olabilir. Bilim insanlarına göre, sivrisinek ısırıklarına dirençli olan insanların terlerindeki şekerimsi koku bileşimi, diğer insanlara göre daha yüksek. Sivrisineklerin istilasına uğradığınızda, kaşıntıdan ve kızarıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemlere başvurabilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız sivrisinek ısırıklarına iyi gelen doğal tedavileri inceleyerek en pratik bulduğunuz yöntemi deneyebilirsiniz.

Sivrisinek Isırığına Karbonatlı Su Kompresi

Karbonat her derde deva…

Eğer tatil köyünde veya yazlıkta sivrisineklerin istilasına uğradıysanız tuzlu su ve karbonatla kaşıntınızı azaltacak bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Bir bardak suyun içine bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı karbonat koyup, güzelce karıştırın. Bu karışımı bir saat arayla sivrisineklerin ısırdığı bölgelere sürün. Kaşıntıların verdiği rahatsızlık yavaşça azalacaktır.

Eğer böyle bir karışım hazırlamak sizin için çok yorucu olacaksa sirkeden faydalanabilirsiniz. Sirke, sivrisinek ısırığı kaşıntılarına karşı doğal bir koruyucudur.

Sivrisinek Isırığına Limon Kompresi

Ferahlatan bir çözüm…

Limon, sivrisineklerin sebep olduğu alerjik reaksiyonu durdurmanın en etkili yollarından biridir.

Yakınlarınızda limon yoksa sineklerin ısırdığı bölgelerinize limon kolonyası sürebilirsiniz. Limon kolonyası, güzel ve ferahlatan kokusu ile doğal sinek ısırığı ilaçlarının başında geliyor.

Sivrisinek Isırığına Buz Kompresi

Buzdan gelen şifa…

Günlük hayatımızda düşme, yaralanma, sakatlanma gibi durumlarda sıklıkla başvurduğumuz bir yöntem olan buz kompresi, sivrisinek ısırığı kaşıntılarında yararlanabileceğiniz bir yöntemdir. Buz kompresi, kaşıntınızın durmasına yardımcı olur.

Sivrisinek Isırığına Fesleğen Kompresi

Bir saksı fesleğenin gücü…

Sivrisinek ısırıklarını daha başlamadan durdurmak istiyorsanız evinizde bir saksı fesleğen bulundurun. Fesleğen, sinekleri evinizden uzak tutmanıza yardımcı olur.

Fesleğen, ada çayı, taze nane gibi bitkilerin yapraklarını ezip, sinek ısırıklarının üzerine sürerek kaşıntılarınızı azaltabilirsiniz.

Sivrisinek Isırığına Bal Kompresi

Kaşıntıyla beraber şişkinlik de varsa…

Şiddetli sivrisinek ısırıklarında kaşınan bölgede şişkinlik de oluşabilir. Bu durumlarda, şişen ve kızaran bölgeye bal sürebilirsiniz.

Bal, antibakteriyel özelliği sayesinde sivrisineklerin sebep olduğu şişkinlikten ve kaşıntıdan kurtulmanıza yardım eder.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir