Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Sirke Giren Eve Fakirlik Girmez

Sirke Giren Eve Fakirlik Girmez

Sirkenin-Faydaları

Sirke Ne Güzel Katıktır

Sirke deyince, genellikle salatalarda ve turşu yapımında kullanılan, kokusundan pek hoşlanmadığımız bir çeşni aklımıza gelir. Ayrıca, bulaşık kapları parlatmaya yaradığını ve sivrisinek ısırıklarına iyi geldiğini de büyük annemizden duymuşuzdur. Eğer sirke hakkında sadece bunları biliyor ve onu yalnızca salata sosu olarak kullanıyorsanız, çok şey kaybediyorsunuz. Zira sirkenin faydaları bu kadarla sınırlı değil. Onun her derde deva özelliğini ve evinizin tabiî eczanesinde önemli bir yere sahip olduğunu öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız.

Sirke, bundan 10.000 yıl kadar önce Bâbiller tarafından keşfedilmiştir. Tıbba dair büyük eserler veren İbn-i Sînâ, sirkenin iyileştirici ve koruyucu hekimlikteki öneminden, özellikle bahsetmiştir. Ayrıca tıbbın babası diye bilinen Hipokrat da sirkeyi güçlü bir iksir, mikroplarla savaşan tabiî oluşumlu antibiyotik ve antiseptik olarak görmüştür.

Gelmiş geçmiş tabiplerin en büyüğü ve en şereflisi Peygamber Efendimiz (sav) de sirkeye dâir iltifat dolu ifâdeler kullanmıştır. Sirkenin, kendisinden önceki peygamberlerin katığı olduğu, sirke bulunan eve fakirlik gelmeyeceği ile ilgili hadîs-i şerîfleri olduğu bilinmektedir. Yine Mekke’nin fethinde, Sevgili Peygamberimiz  (sav) amcası Ebu Talib’in kızı Ümmü Hânî’nin evini şereflendirmişti.

“-Yanınızda yiyecek bir şey var mı?” diye sordu.

Ümmü Hânî, mahcup bir ses ile cevap verdi:

“-Hayır, yâ Rasûlâllah! Kurumuş ekmek kırıntıları, tuz ve biraz da sirke var. Ben de, bunları Sana ikram etmekten utanırım.”

Ömr-ü saâdetleri boyunca, önüne konulan hiçbir yemeği küçümsemeyen ve beğenmemezlik etmeyen Allâh’ın Rasûlü  (sav):

“-Getir onları!..” diyerek, o kuru ekmekleri, suyun içine ufaladılar, bir miktar tuz ilave ettikten sonra da, üzerine sirke döktüler.

Bu mütevâzı yemeği, afiyetle yiyen Peygamber  (sav), Rabbine hamd duâları ettikten sonra, şöyle buyurdular:

“-Ey Ümmü Hânî! Sirke ne güzel katıktır!.. Sirkesi bulunan bir ev, katıktan mahrum sayılmaz.”

Kaynak: Şebnem Dergisi

1 Yorum Bulunuyor

  • nisare
    2013-06-03 | Permalink |

    su ile karıştırılmış su ile taharet alınırsa kaşıntılara mantara iyi geliyor

1 Trackback

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *