Sıradan İnsanların Yükselişi: Mikro Şöhret

Sıradan İnsanların Yükselişi: Mikro Şöhret

Sosyal Medya ve Mikro Şöhretler

Sosyal medyanın hayatımıza kattığı ve hayatımızdan çaldığı bir çok şey var! Tamam, şimdi bu konuyu hiç irdelemeyeceğiz. Fakat sosyal medyanın doğurduğu yepyeni bir terimle sizleri tanıştırmak isteriz; “mikro şöhret“..

Instagram, Twitter ve hatta Facebook hayatımıza girdiğinden beri yepyeni kavramlar, kimlikler ve şöhretlerle etrafımız sarıldı. Şöhret nedir ne değildir herkes biliyor fakat “mikro şöhret nedir”i kurcalamak istedik.

Mikro şöhret, sosyal medyada popüler olan ve paylaşımları ile ilgi toplayanlara verilen bir kavram. Takipçi sayınızın çokluğu, fotoğraflarınızın aldığı likelar bunun en belirgin göstergesi. Mikro bile olsa şöhret rüzgarına ben de sahip olmalıyım diyorsanız bunun en kestirme yolu ‘Selfie’lerden geçiyor.

Sosyal Medya ve Mikro Şöhretler

Sosyal medya, insanları ‘sosyal­leştirirken’ aslında kendine bağımlı kılmakta ve onları doğal ortamlarından kopartarak ‘yeni’ bir sosyal gerçekliği tecrübe etmelerini sağlıyor. Özellikle Fa­cebook, Twitter ve Instagram kullanım yoğunluğu insanları sosyalleştirirken aynı zamanda onları yoğun bir şe­kilde sanal cemaatlere dâhil ediyor.

Özetlemek gerekirse sosyal medya günümüzde pek çok sıradan insana, çok kısa sürede “mikro şöh­ret” olabilme imkanı sunmakla birlikte, günümüzde şöhret üretim alanı ola­rak dikkat çekmekte. Özellikle Instagram paylaşımları ile mikro şöhret kavramını ortaya çıkaran sıradan insanlar, ünlü olmak isteyen diğerleri için de rol model oluyor. Kimi zaman tesadüfen, kimi zaman da bilinçli bir medya stratejisi sayesinde mikro şöhrete sahip olan sosyal medya ünlülerinin, bu alanların giderek endüstriyel bir hal al­ması da söz konusu.

Kaynak: iletisimvediplomasi.com

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir