Sıradan Bir Giyim Stiline Sahip Olduğunu Düşünenleri Harekete Geçirecek 5 İpucu

Sıradan Bir Giyim Stiline Sahip Olduğunu Düşünenleri Harekete Geçirecek 5 İpucu

Zara Bej Trenç (Büşra Köse)

Bir türlü stil sahibi bir görünüme erişemediğini düşünenleri buraya alalım. Sizler için bir araya getirdiğimiz 5 ipucuyla her mevsim bir yıldız gibi parlayın. Aklınızın bir köşesine not etmeniz gereken önerilerimizle ister dolaplardaki parçaları yeniden yorumlayın ister alışverişe çıkmadan önce fikir edinin. Şimdi hiç lafı uzatmadan ‘iyi bir stil’ için neler yapmalı ya da yapmamalı bakalım.

HE-QA Bej Trençkot - Trendyolmilla Bej Trençkot

He-qa Trençkot
Trendyolmilla Trençkot

Sezonun En Trend Parçalarından Sana Yakışanı Seç

Sıradan stilini güncellemek için ilk yapman gereken trendlere göz atmak. Ancak bu demek değil ki, körü körüne modanın peşine takılmak. Öncelikle vücudunu tanımalı, neyin yakışıp yakışmayacağını, stilinle vermek istediğin mesajı düşünerek bir kapsül gardırop hazırlamalı. Mesela, mevsimin rengi dingin ve sakin bej tonlarıyla vakur ama güçlü bir trençkotu dolaplara eklemek şart. Boyuna ve kilona göre sana en yakışanı bul, stilini harekete geçir.

Aybike Stil Elbise - Siyah Takım (Kübra Doğan)

Monokrom ve Ton Sür Ton Giyinmeyi Öğren

İyi bir stilin sırrı biraz da renklerden geçiyor. Klasik renk eşleşmelerinden kurtulmaksa sıradanlığı işte tam bu noktada geride bırakıyor. Monokrom ve ton sür tonu tanımadan da olmuyor. Baştan aşağı aynı renk giyinmek ya da birbirine yakın tonları aynı kombinde eşleştirmek kesinlikle hem minimal hem güçlü stilin ipucu. Mesela, kahvelerle sonbahar stilleri; siyahlarla monokrom yapmalı. Bu stilleri kullanırken de ‘kombini çok mu boğdum’, ‘çok mu sıkıcı’ oldu gibi düşüncelere hiç kapılmayın. Zamanla bu iki renk stili, adeta bağımlılık yapıyor bizden demesi.

Trendyolmilla Ceket(Aleyna Atalar)

Trendyolmilla Ceket

Kendinden Fazla Uzaklaşmadan Farklı Stilleri Dene

Feminen mi maskülen mi, iddialı mı sportif mi, ciddi mi bohem mi? Herkesin kendine daha yakın bulduğu bir stil mesajı vardır. Ancak siz yine de ara ara farklılıklar deneyerek dikkatleri üzerinize toplayabilirsiniz. Sürekli salaş giyinen biri maskülen bir ciddiyet takındığında mutlaka fark oluşturacak demektir. Mesela sportif giyinen biri bu sezon mutlaka geniş omuzlu ceketlere dolabında yer vermeli. İddialı görünmek için topuklu botlarla kombini tamamlamayı de seçebilir; düz Mokasen ya sneaker’lar ile yine iki stilin ortasını bulabilir. Ama ne olursa olsun mutlaka kalıplarınızı yıkın, farklı stillere ve parçalara yer açarak kendinizi iyi hissetmenin yolunu bulun.

Aicha Store By Ayșe Aran Tulum - Seçil Store Ceket(Elif Doğan)

Aynı Parçalara/Renklere Takılıp Kalma

Sıradan bir stile sahip olan kadınların genelde takılıp kaldığı belli başlı risksiz parçalar vardır. Hatta öyledir ki dolabına şöyle bir göz atsa bu parçaya benzer onlarca kıyafet bulabilir. Ya da belki de sırf içinde iyi hissettiği için o parçanın birkaç rengini almıştır. Kendinizde bu durumu fark ettiyseniz artık biraz risk alma zamanı değil mi? Mesela hep pantolon – tunik giyenlerdenseniz ya da siyahtan başkasında rahat etmeyenlerden, bu sezon artık farklılıklara açık olun. Kırmızı kadar iddialı bir değişim olmasa da hardal sarısını; tunik kadar sıradan olmayan deri bir etek denersiniz belki?

Mango Tulum LC Waikiki Kimono

Mango Tulum
LC Waikiki Kimono

Markaların Tek Düze Tasarımlarını Artık Bırak

Son bir iki yıldır, tesettür giyim butiklerinin tek düzeleşen tasarımlarından sıyrılın. Neredeyse hepsinde, çizgili bir tişört, aşırı salaş ve oversize gömlekler ve pantolonlar, kat kat fırfırlı hiçbir şıklığı olmayan tunikler ve ev kıyafetine benzeyen eşofman takımları yer alıyor. Mutlaka bu saydıklarımız dolaplarda vardır ancak biraz daha farklılıklara yönelmek şart. Hem de tesettür giyimin bu kadar genişlediği şu dönemlerde, butiklerden tesettür markalara ve hatta modest giyime yönelen AVM mağazalarına da göz atıp kaliteli ve farklı tasarımlara göz atmalı.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir