Sıcak Yaz Günlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Moda Hataları

Sıcak Yaz Günlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Moda Hataları

Tesettür Giyimde Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Özlemle beklediğimiz sıcak yaz günlerine kavuştuk. Masmavi gökyüzü, yemyeşil doğa ve kavurucu güneş…

Serin tutacak uçuş uçuş kıyafetler, rengarenk kombinler dolapları doldururken stile daha bir özen göstermek gerekiyor. Günlük koşturmacanın içinde serin kalmak için harcanan çaba da hataya sürükleyebiliyor. Zaman zaman tesettür giyime ters düşen, zaman zamansa tamamen moda algısından ve estetikten uzak görünümler karşımıza çıkıyor. Siz siz olun yaza girerken bu moda hatalarını yapmayın!

Tesettür Giyimde Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

İnce Kumaşların Azizliğine Uğramayın

Yazın sıcak günlerinde koleksiyonlarda incecik uçuş uçuş kıyafetler serinlik hissi uyandırıyor. İncecik ketenler, krepler, şifonlar, tül tasarımlar beğeni toplarken kombinleme konusunda hatalara sebep oluyor. Astar ya da içlik dediğimiz body’ler olmadan giyilen kıyafetler güzellik algısını yerle bir ederken, tesettürlü kadının duruşuna da gölge düşürüyor.

Tesettür Giyimde Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Şal Seçiminde Kumaşa Dikkat Edin

Kavurucu sıcaklarda daha ince kıyafetlere elimiz gittiği gibi, incecik şallar da tercihimiz oluyor. Burada dikkat edilmesi gerekense şalların iç göstermemesi. Kulakların, boynun hatta şalın içine yapılan topuz ve bonenin gözükmesi kesinlikle hoş bir görüntü oluşturmuyor.

Tesettür Giyimde Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Canlı Renkleri Abartmayın

2017 yaz koleksiyonlarında enerjiyi zirveye taşıyan capcanlı renkler gönülleri çeliyor. Kırmızı, turuncu, sarı gibi göz alıcı renkler dolapları dolduruyor. Bununla beraber neon tonlar, aşırı dikkat çeken ve göz alan renkleri abartmadan kullanmak gerekiyor. Dinamik bir görünüm yakalamak isterken moda algısından uzak bir görünüme bürünebilirsiniz. Bunun yerine neon ve canlı renkleri daha küçük parçalarda ve aksesuarlarda kullanmanız daha yerinde bir karar olacaktır.

Tesettür Giyimde Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Bilekleri Açıkta Bırakan Parçalardan Uzak Durun

Tesettürlü kadınlarda zamanla olağanlaşan ancak hiçbir zaman doğru olmayacak görüntüyse kol ve ayak bileklerini açıkta bırakan tasarımlar. Midi etekler, kısa pantolonlar, truvakar kollar yaz aylarında sokaklarda boy göstermeye başlıyor. Siz siz olun birkaç santimlik açıklık uğruna tesettürünüze gölge düşürmeyin.

Tesettür Giyimde Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Dış Giyime Özen Gösterin

Sıcacık yaz günlerinde ne kadar az giyinsek kardır mantığıyla, dış giyime birkaç ay mola veriliyor. Ceketler, trençkotlar, pardösüler bir kenara kaldırılıyor. Bunun yerine elbise görünümü veren feraceler ve trençkotları kullanarak tek parçada iki görünüm yakalabilirsiniz. Yeni sezonda tasarlanan ipeksi dokularıyla incecik kumaşları kombinlerinize muhakkak dahil edin.

Tesettür Giyimde Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Abartılı Gözlüklerle Amacınızdan Şaşmayın

Güneş tepedeyken göz sağlığı her zaman bir güneş gözlüğü şart. Ancak sezonda iyiyden iyiye büyüyen, taşlanan ve renklenen gözlükler amacından oldukça şaşıyor. Göz sağlığından ziyade tamamen aksesuara dönüşen gözlükler de artık stilin vazgeçilmezleri arasına girdi. Dikkat çekmekten kaçınmak ancak sağlığı da elden bırakmamak adına daha minimal ve sade gözlükleri kullanın. Bununla beraber gözde asla göremediğimiz ve baş üstünden hiç ayrılmayan gözlükler, tesettürlü kadınların ikonlaşan görüntülerini veriyor, ve bu görüntü estetik algısından oldukça uzakta, kötü bir algıya sebep oluyor.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir