Şevval’den Nasiplenmek İçin Son Günler

Şevval’den Nasiplenmek İçin Son Günler

oruç

Oruç ayı Ramazan’ın tamamlayıcısı durumunda olan Şevvâl ayı, 16 Eylül’de bitiyor.

Şevvâl ayı içinde altı gün tutulan Şevvâl orucunu eda etmek için sayılı günler kaldı. İnsanın iç âleminde bambaşka ufuklar açan üç ayların maneviyatını devam ettirmek için Şevvâl orucu adeta bir kurtarıcı olarak karşımıza çıkıyor.

Efendimiz’in (SAV), “Kim oruçla geçirdiği Ramazan ayından sonraki Şevvâl ayında altı gün oruç tutarsa, bütün seneyi oruçla geçirmiş gibi olur.” Hadis-i Şerif’ine de kulak verenler bu sevaptan mahrum kalmamaya çalışıyor.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Beşer, Şevval ayını “Belli aralıklarla bir altı gün daha tutularak hem ameller bire on karşılık göreceği için sevap katlanmış hem de sağlığın korunmasına dikkat edilmiş olur.” ifadelerini kullanıyor. Beşer, “Müstehap olan bu altı gün orucunu tutmak isteyenler bunu peş peşe tutabilecekleri gibi aralıklarla da tutabilirler. Bunların birini diğerine üstün kılacak dini bir delil yoktur. Peş peşe ya da aralıklarla tutulması konusunda dini bir tercih sebebi yoktur. Kaza borcu olanın öncelikle kazasını tutması uygundur. Ama kazasını bu aya denk getiren de Şevval‘de altı gün oruç tutmuş olur. Kadınlar da Ramazan’da tutamadıkları orucu bu ayda tutup altı günlere sayabilirler. Ama kazalarını tutup, ayrıca altı gün daha tutmalarında da bir sakınca yoktur.” diyor.

Kaynak: Zaman

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir