Şevval Ayı, Amelleri Birden Ona Katlıyor

Şevval Ayı, Amelleri Birden Ona Katlıyor

sevval ayı
Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu azaptan korunma olan Ramazan, yerini Şevval’e bıraktı. Müminler bu ayda eksik kalan hatimlerini, oruçlarını tamamlıyor.

Ayların sultanı Ramazan’ı hüzünle uğurlarken ardından gelen Şevval ayı amelleri birden ona katlamak için müminlere fırsat sunuyor. Hicri aylardan olan Şevval, Ramazan-ı Şerif’ten hemen sonra geliyor. Peygamber Efendimiz (sas)’in “Kim oruçla geçirdiği Ramazan ayından sonraki Şevval ayında altı gün oruç tutarsa, bütün seneyi oruçla geçirmiş gibi olur.” hadis-i şerifini hatırlatan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Beşer, Şevval ayında 6 gün oruç tutmanın faziletinin altını çiziyor.

Şevval ayında oruç tutmanın hikmetini “Belli aralıklarla bir altı gün daha tutularak hem ameller bire on karşılık göreceği için sevap katlanmış hem de sağlığın korunmasına dikkat edilmiş olur.” şeklinde değerlendiren Beşer, Şevval ayındaki orucun nasıl tutulacağı hakkında âlimler arasında farklı görüşler olduğunu söylüyor. Bazı âlimlere göre Şevval ayı orucunun Ramazan’ın peşinden tutulması daha güzeldir. Bazı âlimler ise Ramazan ayı orucunun devamı sanılmasın diye aralıklarla tutulmasının daha evla olduğu görüşünde. Şevval içerisinde tutulduktan sonra ister peş peşe ister aralıklarla tutulabileceği kanaatinde olanlar da var.

Prof. Dr. Faruk Beşer, bu rivayetlerden çıkacak sonucu ise şöyle değerlendiriyor: “Müstehap olan bu altı gün orucunu tutmak isteyenler bunu peş peşe tutabilecekleri gibi aralıklarla da tutabilirler. Bunların birini diğerine üstün kılacak dini bir delil yoktur. Peş peşe ya da aralıklarla tutulması konusunda dini bir tercih sebebi yoktur. Kaza borcu olanın öncelikle kazasını tutması uygundur. Ama kazasını bu aya denk getiren de Şevval’de altı gün oruç tutmuş olur. Kadınlar da Ramazan’da tutamadıkları orucu bu ayda tutup altı günlere sayabilirler. Ama kazalarını tutup, ayrıca altı gün daha tutmalarında da bir sakınca yoktur.”

Kaynak: Zaman

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir