Servet Ödemeden İftar Yapabileceğiniz Mekanlar

Servet Ödemeden İftar Yapabileceğiniz Mekanlar

2015 İftar Mekanları

İstanbul’da İftar Mekanları ve Fiyatları 2015

Ramazan ayında sevdiklerinizle iftar yapmak, sofraları paylaşmak Türk ve İslam kültürünün bir örneği. Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesiyle birlikte açık hava iftarları ya da özel restoranlarda iftar yapma alışkanlıklarımız da çoğaldı. Fakat bazı restoranların iftar menüleri de fiyatları da bir hayli kabarık. Eğer 4-5 kişilik bir aileyseniz bu gibi restoranlarda yapacağınız iftar maliyeti neredeyse asgari ücrete tekabül…

2015 İftar Mekanları

Ramazan menülerinde bulunan yemek çeşidi fiyata göre biraz değişiklik gösterse de hemen hemen aynı seçenekleri sunuyorlar. Örneğin zeytin, peynir, hurma, pastırma gibi lezzetlerin sunulduğu iftariyelik tabağı, çorba, soğuk/sıcak başlangıçlar, seçenekli ana yemek ve tatlılar. Set menü dışında bir de açık büfe tarzında iftar seçeneği sunan mekanlar da yok değil.

Lüks iftar mekanlarında çeşitlerin çokluğunu hiç de gözünüzden büyütmeyin. Çünkü bunca çeşidin bu kadar kısa sürede tüketmenin mümkün olmadığı çok açık ve bu gibi mekanlarda asıl amaç mideyi değil gözü doyurmak.

2015 İftar Mekanları
180 ile 250 TL aralığında iftar menüsü fiyatı çıkaran lüks restoranlar işin dozunu iyice kaçırdı. Bir masa etrafında toplanıp huzurla iftar yapmanın anlamı hepimiz için büyük fakat bedeli bir asgari ücret tutarında da olmamalı. Neyse ki hem çeşit hem fiyat olarak makul ve tutarlı mekanlar da yok değil. Aç ve muhtaç insanların halinden anlamak onlarca çeşit yemekle dolu masaya oturmak değil, az olanda bereket aramaktır.

Orucun anlamını unutmayan, menüsü göz değil mideyi dolduracak kadar olan mekanları sizin için araştırdık.

İşte 30 – 70 TL aralığında menü fiyatı sunan iftar mekanları.

Ekibba Cafe Restaurant

1) Ehibbâ Cafe & Restaurant : Fatih’in Zeyrek mahallesinde konumlanan Ehibba Cafe sizi iftara davet ediyor. Orucun anlamanı unutmadan geçirilecek bir Ramazan ayı için teravih namazını büyük ve maneviyatlı camiilerde kılmaya ne dersiniz? Dostlarınızla Ehibba Cafe’de aynı iftar sofrasında bir araya gelip oruçlarınızı açtıktan sonra teravih için Fatih Camii’ine de gitme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Ehibbâ Cafe & Restaurant
İftar menüsü:
Çorba, iftariyelik, ara sıcak, ana yemek, salata, içecek, tatlı. 35 TL
Sahur menüsü: 19 çeşit serpme kahvaltı 25 TL
Adres: Zeyrek Mh. Haydarbey Cd. No:31 Fatih/İstanbul
Telefon: 0537 245 99 71

Van Kahvaltı Salonu Eyüp

2) Van Kahvaltı Sofrası: Mükellef bir kahvaltı mekanı olan Van Kahvaltı sofrası lezzetli ve makul menüsüyle iftarda da konuklarını ağırlamaya devam ediyor. İftara özel set menünün dışında yöresel Van kahvaltısı da iftar ve sahurda sunulabiliyor.

Van Kahvaltı Sofrası:
İftar menüsü:
İftariyelik, çorba, salata, kiremitte çoban kavurma, adana, ufra, köfte, kanat, tavuk şiş, pilav, tatlı, ayran, çay. 30 TL
Sahur menüsü: Van kahvaltısı 25 TL
Adres: Defterdarlık Cad. No: 8 (Feshane Karşısı) Eyüp/İSTANBUL
Telefon: +90 212 576 86 81

Aziyade Restaurant İftar

3) Aziyade Restoran: Otantik olarak düzenlenmiş birbirinden leziz yemek seçeneklerinin sunulduğu Aziyade Restaurant tarihi serüveni ve muhteşem Haliç manzarası ile sizleri iftara davet ediyor. Ayrıca yine konumu dolayısıyla iftar sonrası Eyüb Sultan Cami’ni ziyaret edebilir ve teravih namazını cemaatle kılabilirsiniz.

Aziyade Restoran
İftar menüsü: Çorba, iftariyelik, zeytinyağlı tabağı, salata, et çeşitleri, pilav, garnitür, tatlı tabağı, çay, su ve meşrubat çeşitleri. 68 TL. Grup iftar menüleri 55 TL
Sahur menüsü: Kahvaltı seçenekleri ve sıcak lezzetleriyle 37 TL
Adres: Pierre Loti Tepesi Turistik Tesisleri, İdris Köşkü Cad. 34050 Eyüp / İSTANBUL
Telefon: +90(212) 497 13 13

Hacı Başar Restaurant İftar

4) Hacı Başar Kebap: Aileniz ve dostlarınızla iftar masasında buluşurken, evinizin konforunu aratmayacak olan Hacı Başar Kebap hizmetinize hazır.

Hacı Başar Kebap
İftar menüsü: İftariyelik, günün çorbası, zeytinyağlı tabağı, ana yemek, tatlı, mevsim meyveleri, içecek. 55 TL
Adres: Vedat günyol cad. No:24 Yolbulan Plaza Ataşehir
Telefon: 0216 575 1955

Güler Osmanlı Mutfağı İftar

5) Güler Osmanlı Mutfağı: Güler Osmanlı Mutfağı asırlar boyu süren Ramazan ayının saray sofrası geleneğini tüm özellikleriyle günümüze taşıyor.

Güler Osmanlı Mutfağı
Sultan Sofrası iftar menüsü: İftariyelik 10 çeşit (Vişne Reçeli, Gül Reçeli, Tulum Peyniri, Pastırma, Tahin, Pekmez, Tereyağı, Hurma, Zeytin, Ramazan Pidesi), Soran Yemez Çorbası, Osmanlı Tabağı (7 çeşit), Kaşık Salatası (Özel sos eşliğinde), Padişah Tatlısı, Demirhindi Şerbeti, Su, Çay 53.50 TL
Şehzade Sofrası  iftar menüsü: İftariyelik 10 çeşit (Vişne Reçeli, Gül Reçeli, Tulum Peyniri, Pastırma, Tahin, Pekmez Tereyağı, Hurma, Zeytin, Ramazan Pidesi), Soran Yemez Çorbası, Osmanlı Tabağı (5 çeşit), Mevsim Salatası (Özel sos eşliğinde), Saray Aşüresi, Sikencebin Şerbeti, Su, Çay 45.50 TL
Adres: Kurbağalıdere Cd. Hasanpaşa Mh. No: 74/A Kadıköy
Tel: 216 348 2245

Yorumlar

“Servet Ödemeden İftar Yapabileceğiniz Mekanlar” için 2 cevap

  1. Büşra dedi ki:

    Böyle bir konuya değindiğiniz için teşekkürler. Çünkü Müslümanlar olarak vicdan sağduyumuzu kaybettik kendimizi kapitalizme kaptırdık. Biz arkadaşlar ortak karar aldık, hepimizin imkanı olduğu halde pahalı restoranlarda yapmayıp genellikle piknik tarzı iftarları tercih ediyoruz. Ramazanda uçuk fiyatlı restoranları topluca protesto etmeliyiz. Hele bir de tüm Dünya’da insanlar açlıktan savaştan ölüyorken. Tabi bizim bireysel çabamız çok küçük ama sizin gibi takip edilen bir sitenin bu gibi konulara değinmesi çok daha önemli. Saygılar..

  2. şadiye dedi ki:

    Bu yemek yeme yerlerini derlemeniz çok hayırlı olmuş, zira vaktimiz olmuyor ve akşam ütü alal acale yer bakıyoruz . Ehibba cafede iftar yaptık çok hoş bir mekan tavsiye ettğiniz için tekrar teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir